Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 318/13

POSTANOWIENIE

Dnia 25 czerwca 2013 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Daria Ratymirska

Protokolant : Daria Paliwoda

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 czerwca 2013 roku w Kłodzku

sprawy z wniosku (...) Sp. z o.o. w S.

przy udziale J. G.

o stwierdzenie nabycia spadku

stwierdza, że spadek po M. G.

zmarłej dnia (...)roku w N.

ostatnio zamieszkałej w K.

na podstawie ustawy, z dobrodziejstwem inwentarza, nabyli synowie J. G., s. S. i M., oraz T. G., s. S. i M. - po 1/2 części.

Sygn. akt I Ns 318/13

UZASADNIENIE

(...) sp. z o.o.w S.wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po M. G.. Wskazała, że jest wierzycielem zmarłej na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez Sąd Rejonowy w Kłodzku w dniu 27 września 2004 r., pod sygn. akt (...).

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawczyni M. G.zmarła w dniu (...)r. w N., przed śmiercią stale zamieszkiwała w K.. Zmarła jako wdowa. W życiu była raz zamężna. Z tego małżeństwa miała czterech synów: J. G., A. G., L. G.oraz T. G.. A.i L.zmarli przed spadkodawczynią, jako bezdzietni kawalerowie ( w dniu 14.02.2005r. i 11.04.2010r.). T. G.zmarł po matce, w dniu (...)., również, jako bezdzietny kawaler. Spadkodawczyni nie miała innych dzieci, w tym pozamałżeńskich, przysposobionych ani wcześniej zmarłych. Nie pozostawiła testamentu. Uczestnik T. G.przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Dowód:

odpis skrócony aktu zgonu spadkodawczyni - k. 8;

odpis skrócony aktu urodzenia uczestnika J. G.- k. 9;

zapewnienie spadkowe uczestnika J. G. - k. 39;

odpis skrócony aktu zgonu A. G. - k. 48;

odpis skrócony aktu zgonu L. G. - k. 49;

odpis skrócony aktu zgonu T. G. - k. 50;

oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, złożone przez

J. G. przed notariuszem M. W. z Kancelarii

Notarialnej w L.rep (...)z dnia 23 lutego 2011 r. - k. 2

w aktach sprawy tut. Sądu sygn.(...).

W tak ustalonym stanie faktycznym, Sąd zważył co następuje:

Przepis art. 925 kc stanowi, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Zgodnie z przepisem art. 926 § 1 k.c., istnieją dwie możliwości powołania do dziedziczenia - na podstawie ustawy lub testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo przed ustawowym. W myśl bowiem przepisu art. 926 § 2 k.c. dziedziczenie na podstawie ustawy następuje dopiero wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

W niniejszej sprawie spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu, tak więc dziedziczenie nastąpiło zgodnie z porządkiem ustawowym, na podstawie przepisu art. 931 § 1 k.c., który stanowi, że w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

Zgodnie z treścią przepisu art. 931 § 2 k.c., jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

W niniejszej sprawie, w chwili śmierci spadkodawczyni była wdową, a dwoje jej dzieci - L. G. i A. G. nie dożyli otwarcia spadku, nie pozostawiając zstępnych. W chwili otwarcia spadku żyli dwaj jej synowie - T. G. oraz uczestnik J. G., którzy nabyli spadek w częściach równych.

Mając na uwadze, że uczestnik J. G. przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, na podstawie przepisu art. 1016 kc, ma ono zastosowanie do drugiego spadkobiercy.