Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 727/14

POSTANOWIENIE

Dnia 3 września 2014 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Anatol Gul

Sędziowie : SO Aleksandra Żurawska

SO Piotr Rajczakowski

po rozpoznaniu w dniu 3 września 2014 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Skarbu Państwa – (...) w W.

przy udziale K. L.

o wpis hipoteki przymusowej

na skutek apelacji uczestnika postępowania od wpisu Sądu Rejonowego w Wałbrzychu

z dnia 7 lutego 2014 r. sygn. akt Dz. Kw 193/14

postanawia:

oddalić apelację.

Sygn. akt II Ca 727/14

UZASADNIENIE

W dziale IV księgi wieczystej (...) wpisano hipotekę przymusową w kwocie 2217,60 zł jako zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za czerwiec 2013 r. oraz odsetek stałych od nieterminowo regulowanych zaliczek na podatek dochodowy, na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych przez wnioskodawcę.

W apelacji uczestnik postępowania – domagając się wykreślenia zaskarżonego wpisu i oddalenia wniosku – zarzucił dokonanie wpisu z naruszeniem prawa w postaci zaniedbania oraz nienależytego rozpoznania sprawy przez wnioskodawcę, co doprowadził do pominięcia szczególnych okoliczności mających wpływ na trudną sytuację skarżącego, jak również naruszenie interesów chroniących życie i zdrowie członków jego rodziny przez brak wstrzymania postępowania egzekucyjnego.

Sąd Okręgowy zważył co następuje :

Apelacja nie podlega uwzględnieniu, a podniesione w niej kwestie w żadnym stopniu nie podważają trafności dokonanego wpisu.

Uregulowana w art. 626(8) § 2 kpc kognicja sądu wieczystoksięgowego jest zawężona, ogranicza się bowiem do badania jedynie treści i formy wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treści księgi wieczystej.

Ten zakres kognicji dotyczy sądów obu instancji: pierwszej - przy wpisie, drugiej- przy rozpoznawaniu apelacji od wpisu, z wyjątkiem dowodu z dokumentu. Oznacza to, że co do zasady wniosek o wpis hipoteki może nastapić tylko przeciwko takiemu właścicielowi nieruchomości, który jest dłużnikiem wnioskodawcy, stąd też obowiązkiem sądu jest jedynie ustalenie, czy obciążenie, które ma być wpisane, zostało ważnie ustanowione, co w niniejszej sprawie było bezsporne, czego przecież w najmniejszym nawet stopniu nie kwestionuje sam skarżący.

W niniejszej sprawie wnioskodawca dołączył wystawione przez siebie tytuły wykonawcze stanowiące podstawę wpisu hipoteki przymusowej, o czym stanowią przepisy art. 109 i 110 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, wobec czego sąd wieczystoksięgowy nie mógł odmówić dokonania wpisu .

Dlatego też zawarte w apelacji obszerne uwagi skarżącego odnośnie prowadzonego postępowania egzekucyjnego, rozłożenia zaległych należności na raty oraz trudnej sytuacji rodzinnej, których adrestem może być jedynie wierzyciel, nie zaś sąd wieczystoksięgowy, nie mogą odnieść żadnego skutku.

Z tych przyczyn apelacja jako pozbawiona uzasadnionych podstaw została oddalona / art. 385 kpc w zw. z art. 626(1) § 1 kpc i art. 13 § 2 kpc /.