Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 920/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 lipca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Maria Gawlik

Protokolant:

Justyna Jarzombek

po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2014 r. w Gliwicach

sprawy A. P. (P.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o wypłatę niezrealizowanego świadczenia

na skutek odwołania A. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 27 lutego 2014 r. nr (...)/15

oddala odwołanie.

(-) SSO Maria Gawlik

Sygn. akt VIII U 920/14

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. zaskarżoną decyzją z dnia 27.02.2014r. odmówił ubezpieczonej A. P. (P.) prawa do niezrealizowanego świadczenia po zmarłym w dniu 2.12.2003r. bracie B. S..

Organ rentowy decyzją wydał na podstawie przepisów ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j.
z 2009r. Dz. U. nr 153, poz. 1227 ze zm.)

W odwołaniu do Sądu A. P. domaga się przyznania jej prawa do niezrealizowanego świadczenia podnosząc, że była jedyną rodziną zmarłego brata, opiekowała się nim w czasie jego długiej choroby nowotworowej, poniosła koszty związane z pogrzebem, a także znacznie przyczyniła się do jego utrzymania.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie.

Rozpoznając odwołanie Sąd ustalił i zważył co następuje.

Ubezpieczona A. P. w dniu 14.02.2014r. złożyła wniosek do organu rentowego o wypłatę niezrealizowanych świadczeń po zmarłym bracie B. S.. Zmarły w dniu 2.12.2013r. B. S. był uprawniony do świadczenia rentowo-emerytalnego, które na dzień jego zgonu wynosiło 2.166,64 zł.

Natomiast A. P. pobiera świadczenie emerytalne w wysokości 1.197,86 zł brutto – dowód: akta rentowe B. S..

Zgodnie z treścią art. 136 ust. 1 cytowanej ustawy świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, w razie ich braku – małżonkowi i dzieciom,
z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego oraz innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.

W oparciu o powyższe przepisy Sąd uznał, że odwołanie A. P. nie zasługuje na uwzględnienie. Ubezpieczona nie spełnia żadnego warunku wymienionego w przepisie art. 136 ust. 1 ustawy tzw. „emerytalnej”, ponieważ nie jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym bracie B. S., który nie pozostawał na jej utrzymaniu, gdyż pobierał świadczenie rentowo-emerytalne
w wysokości znacznie przekraczającej najniższą wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zauważyć należy, że za osoby pozostające na utrzymaniu innych członków rodziny w rozumieniu art. 136 ust. 1 uważa się osoby, które nie posiadają żadnych własnych świadczeń emerytalno-rentowych, lub pobierają takie świadczenie, ale
w najniższej wysokości przewidzianej ustawą, a koszt zaspokojenia ich usprawiedliwionych potrzeb jest znacznie wyższy.

W przedmiotowej sprawie żadna z powyższych przesłanej nie występuje.

Wobec powyższego Sąd Okręgowy w Gliwicach z mocy art. 477 14§ 1 k.p.c. orzekł o oddaleniu odwołania uznając, że zaskarżona decyzja jest słuszna.

SSO Maria Gawlik

: