Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt VII U 709/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 lutego 2013 r.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:

Przewodniczący: SSO Izabela Głowacka-Damaszko

Protokolant:Rafał Wyrwa

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2013 r. w J.

odwołania G. B.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

z dnia 07 maja 2012 r., znak: (...)

w sprawie G. B.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

zmienia decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.z dnia 07 maja 2012 r., znak: (...) w ten sposób, że przyznaje wnioskodawczyni G. B.prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od dnia 01 kwietnia 2012 r. okresowo do dnia 31 marca 2014 r.

Sygn. akt VII U 709/12

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 07.05.2012 r. (znak: (...)) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.odmówił wnioskodawczyni G. B.prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy opierając się na treści orzeczenia komisji lekarskiej ZUS z dnia 24.04.2012 r., w którym nie stwierdzono niezdolności do pracy wnioskodawczyni.

G. B. odwołała się od decyzji ZUS podnosząc, że nie zgadza się z oceną stanu jej zdrowia dokonaną przez organ rentowy.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, argumentując jak w zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

G. B., urodzona (...) posiada wykształcenie średnie – pielęgniarka. Pracowała w swoim zawodzie. W okresie od 10.2004 r. do 31.03.2012 r. była uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

/bezsporne/

W dniu 09.03.2012 r. G. B. złożyła wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia 02.04.2012 r. uznano wnioskodawczynię za zdolną do pracy. Także komisja lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 24.04.2012 r. ustaliła, że wnioskodawczyni nie jest niezdolna do pracy. U wnioskodawczyni rozpoznano zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego bez objawów korzeniowych i ubytkowych neurologicznych, stan po fenestracji lewostronnej L4/L5 i L5/S1 z usunięciem wypukliny jądra miażdżystego na ww. poziomach bez następstw neurologicznych, przebytą hemikolektomię prawostronną z wyłonieniem stomii (2010 r.) z powodu guza zapalnego kątnicy, odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego (2010 r.), łuszczycę skórną oraz nadciśnienie tętnicze.

Decyzją z dnia 07.05.2012 r. organ rentowy odmówił wnioskodawczyni prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy opierając się na treści orzeczenia komisji lekarskiej ZUS z dnia 24.04.2012 r.

/dowód: wniosek z dnia 09.03.2012 r. – k.113 akt rentowych ZUS;

orzeczenie z dnia 02.04.2012 r. – k.114 akt rentowych ZUS;

orzeczenie z dnia 24.04.2012 r. – k.118 akt rentowych ZUS;

opinia z dnia 24.04.2012 r. – k.260 akt orzeczniczych ZUS;

decyzja z dnia 07.05.2012 r. – k.119 akt rentowych ZUS/

Biegła sądowa z zakresu neurologii rozpoznała u wnioskodawczyni zmiany zwyrodnieniowe dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego i LS z zespołem bólowym, stan po fenestracji lewostronnej w dysku L4/L5/S1 powikłanej ropniem przykręgosłupowym i zapaleniem trzonów kręgów L4/L5 i przestrzeni międzykręgowej, przebytą hemikolektomię prawostronną z wyłonieniem stomii (2010 r.) z powodu guza, odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego, zamknięcie zatoki odbarczającej (2010 r.) oraz nadciśnienie tętnicze. Wnioskodawczyni jest nadal częściowo niezdolna do pracy na 2 lata.

/dowód: opinia z dnia 07.08.2012 r. z opinią uzupełniającą – k.8-11 i k.23-24/

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art.57 ust.1 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. tekst jedn. z 2009 r., Nr 153, poz.1227 ze zm.) renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

1.  jest niezdolny do pracy,

2.  ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,

3.  niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych w art.57 pkt.3 cytowanej ustawy.

Pojęcie niezdolności do pracy definiuje art.12 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z tym przepisem, niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu, przy czym całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, zaś częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

W związku z wnioskiem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wnioskodawczyni poddana została przez organ rentowy badaniom lekarskim. W ich wyniku, orzeczeniem komisji lekarskiej ZUS uznano wnioskodawczynię za zdolną do pracy, zaś organ rentowy na podstawie powyższego orzeczenia zaskarżoną decyzją odmówił wnioskodawczyni prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ponieważ decyzja ZUS odmawiająca prawa do renty oparta została na orzeczeniu komisji lekarskiej, w toku postępowania sądowego niezbędne stało się przebadanie wnioskodawczyni przez biegłego sądowego z zakresu neurologii, a zatem specjalności adekwatnej do stwierdzonych u niej schorzeń.

Biegła sądowa z zakresu neurologii rozpoznała u wnioskodawczyni zmiany zwyrodnieniowe dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego i LS z zespołem bólowym, stan po fenestracji lewostronnej w dysku L4/L5/S1 powikłanej ropniem przykręgosłupowym i zapaleniem trzonów kręgów L4/L5 i przestrzeni międzykręgowej, przebytą hemikolektomię prawostronną z wyłonieniem stomii (2010 r.) z powodu guza, odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego, zamknięcie zatoki odbarczającej (2010 r.) oraz nadciśnienie tętnicze. Zdaniem biegłej wnioskodawczyni jest nadal częściowo niezdolna do pracy na 2 lata. Biegła podniosła, że lekarze orzecznicy ZUS nie uwzględnili tego, że w leczeniu kręgosłupa wnioskodawczyni wykorzystano wszystkie dostępne współcześnie metody leczenia, farmakoterapię, rehabilitacje, leczenie operacyjne. Nie uwzględniono również procesu zapalnego jelita grubego, leczonego operacyjnie, co spowodowało znaczne osłabienie sił ubezpieczonej ora negatywnie wpłynęło na jej psychikę. Wnioskodawczyni w trakcie orzekania kilkanaście razy przebywała na oddziale chirurgicznym, rehabilitacyjnym. Stąd w ocenie biegłej, wnioskodawczyni utraciła zdolność do pracy zgodnie z wykształceniem, zaś ze względu na stan psychiczny, ogólne wyczerpanie nie jest zdolna podjąć próby przekształcenia zawodowego.

W związku z zastrzeżeniami do powyższej opinii wniesionymi przez organ rentowy biegła sporządziła opinię uzupełniającą, w której w całości podtrzymała swoje dotychczasowe wnioski. Biegła ponownie podkreśliła, że wnioskodawczyni od wielu lat leczona jest zarówno operacyjnie, jaki i farmakologicznie oraz w ramach rehabilitacji. Mimo to leczenie nie jest w pełni skuteczne, utrzymują się przewlekłe bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa z promieniowaniem do kończyny dolnej, lewej. Aby uzyskać poprawę konieczna jest operacja korekcyjna, która jest jednak zabiegiem skomplikowanym i obarczonym dużym ryzykiem jeszcze groźniejszych powikłań. Dodatkowo wnioskodawczyni od kilku lat jest leczona z powodu nawracających bólów korzeniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Ponadto po przebytej operacji guza zapalnego jelit utrzymują się u wnioskodawczyni rozlane bóle brzucha i okresowe biegunki. Z powyższych względów biegła nie zgadza się ze stanowiskiem komisji lekarskiej ZUS.

Biorąc pod uwagę treść sporządzonej w toku postępowania opinii neurologicznej, zarówno głównej, jak i uzupełniającej, Sąd przyjął, że wnioskodawczyni jest nadal osobą częściowo niezdolną do pracy, tj. od dnia 01.04.2012 r., okresowo do dnia 31.03.2014 r.

Sąd zważył, że opinia sporządzona została przez lekarza posiadającego stosowną wiedzę i doświadczenie w zakresie swojej specjalizacji, po osobistym zbadaniu wnioskodawczyni oraz w oparciu o wszechstronną analizę dokumentacji lekarskiej.

Na ocenę opinii biegłej nie wpłynęły zastrzeżenia wniesione do opinii przez organ rentowy. Biegła wyczerpująco wyjaśniła, że wnioskodawczyni w dalszym ciągu cierpi na schorzenia, których stopień zaawansowania znacznie ogranicza sprawność jej organizmu. Biegła w przekonywujący sposób wskazała również okoliczności, których uwzględnienie skutkowało dokonaniem odmiennej oceny stanu zdrowia wnioskodawczyni w kontekście jej zdolności do pracy, a także możliwości ewentualnego przekwalifikowania się. Sąd nie mógł poczynić ustaleń sprzecznych z opinią, skoro uznał, że jest ona prawidłowa i jeżeli odmienne ustalenia nie mają oparcia w pozostałym materiale dowodowym.

Mając na uwadze powyższe zaistniała podstawa do zmiany decyzji ZUS poprzez przyznanie wnioskodawczyni prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od dnia 01.04.2012 r. do dnia 31.03.2014 r., o czym orzeczono na podstawie art.477 14 § 2 k.p.c.