Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 286/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 10 września 2014 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący: SSR Teresa Maślukiewicz

Protokolant : Katarzyna Zych

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2014 roku w Ś.

sprawy z odwołania Z. S. (1)

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

z dnia(...)

o zasiłek chorobowy

zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z dnia (...) w ten sposób, ze przyznaje Z. S. (1) prawo do zasiłku chorobowego za okres od (...)

UZASADNIENIE

Z. S. (1) odwołał się od decyzji z dnia (...). wnosząc o zmianę zaskarżonej decyzji i przyznania prawa do zasiłku chorobowego za okres od (...). W uzasadnieniu odwołania podał m.in., że leczy się w związku z przepukliną, która była dwukrotnie operowana, lekarz polecił mu przyjść na kolejną wizytę (...). - po zakończeniu poprzedniego zwolnienia, informując, że wystawi zwolnienie lekarskie od (...)r. W dniach (...). ze względu na długi weekend majowy przychodnie lekarskie były zamknięte.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. wniósł o oddalenie odwołania uzasadniając to m.in. tym, że wnioskodawca przedłożył ZUS druk (...) na okres niezdolności do pracy od (...), który został wystawiony w dniu (...) tj. 5 dni po ustaleniu niezdolności do pracy. Przedłożone zaświadczenie lekarskie zostało wystawione niezgodnie z przepisami wobec czego nie jest to dokument uprawniający do wypłaty zasiłku chorobowego.

Sąd ustalił:

Z. S. (1) choruje od (...). w związku z przepukliną pachwinową(K 40). Od (...). był niezdolny do pracy z powodu tej choroby i otrzymywał zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy: od (...)

W dniu (...). leczący go lekarz wyznaczył termin kolejnej wizyty na (...) Gdy w tym dniu zgłosił się po kolejne zwolnienie lekarskie okazało się, że leczący go lekarz przebywa na urlopie a zastępuje go dr M. S. (1), która poprosiła, by po zwolnienie lekarskie przyszedł po weekendzie tj. (...)W dniu(...). dr S. wystawiła ubezpieczonemu zaświadczenie lekarskie na okres od (...)

Decyzją z (...). organ rentowy odmówił ubezpieczonemu prawa do zasiłku chorobowego za okres od (...)od której ubezpieczony odwołał się.

Dr M. S. (1) w piśmie z 17.06.2014r. kierowanym do organu rentowego przyznała, iż popełniła błąd przy wystawianiu zwolnienia lekarskiego w dniu (...)

Pismem z (...). ubezpieczony wyjaśnił przyczyny, dla których wystawiono mu zakwestionowane zwolnienie lekarskie wraz z wyjaśnieniami dr M. S..

Dowód: 1/ zestawienie zwolnień lekarskich Z. S. za okres od (...) zaświadczenie lekarskie z (...). , zaskarżoną decyzja - w aktach ZUS w załączeniu

2/ pismo powoda z (...) - k. 11, wyjaśnienia dr M. S. z (...) k . 10, przesłuchanie powoda - k. 12

Sąd zważył:

Odwołanie jest uzasadnione.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 25.06.1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa(tj. Dz. U. z 2014r., poz. 159) zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Po myśli art. 53 ust. 1 cyt. ustawy przy ustaleniu prawa do zasiłków - w tym i chorobowych i ich wysokości, dowodami stwierdzającymi czasowa niezdolność do pracy - są zaświadczenia lekarskie. Według §3 ust 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27.07.1999r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych(tj. Dz. U. z 2013r., poz. 229) zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.

Bezsporne w sprawie było, że

- od (...) Z. S. (1) jest niezdolny do pracy z powodu choroby, w związku z czym otrzymywał zwolnienie lekarskie - ostatnio na okres od (...)

- od (...)trwał tzw. długi weekend i w zasadzie wszystkie placówki służby zdrowia oraz instytucje i urzędy były zamknięte.

Ponadto strona pozwana nie zaprzeczyła zeznaniom powoda, że:

- leczący go lekarz wyznaczył mu termin kolejnej wizyty na(...) (...).

- (...)leczący go lekarz był nieobecny - przebywał na urlopie a nieobecnego zastępowała dr M. S. (1), która poprosiła powoda aby przyszedł po zwolnienie po weekendzie

- od (...) przychodnia w której powód był leczony, była nieczynna z powodu długiego weekendu

- już (...)powód na piśmie złożył ZUS wyjaśnienia wraz z wyjaśnieniem dr M. S.

- (...) dr M. S. złożyła ZUS pismo z wyjaśnieniami.

Po myśli art. 230 kpc Sąd uznał te fakty za przyznane.

W aktach ZUS złożonych do akt sprawy brak zarówno pisma powoda z (...) i pisma dr M. S. z (...)ani też odpowiedz ZUS na te pisma.

Świadczy to wyłącznie o tym, że organ rentowy nie przeprowadził żadnego postępowania wyjaśniającego w tej sprawie, co - hipotetycznie - mogło skutkować uchyleniem zaskarżonej decyzji i przed w daniem się w spór.

Sąd w całości dał wiarę zeznaniom powoda albowiem znajdują potwierdzenie w przedstawionych pismach z (...) oraz w zestawieniach zwolnień lekarskich za okres od (...)

Nie ulega wątpliwości, że zaświadczenia lekarskie o niezdolności powoda do pracy w okresie od (...). wydane powodowi w dniu (...)wystawione zostało z naruszeniem § 3 ust. 2 cyt. Rozporządzenia z 27.07.1999r. . Jednakże przyznać należy powodowi rację, iż nie jest jego obowiązkiem znać zasady wystawiania zwolnień lekarskich, a co za tym idzie nie sposób czynić mu zarzutu z powyższego. Fakt, iż powód przedłożył ZUS wadliwie wystawione przez lekarza zwolnienie lekarskie, zdaniem Sądu nie może stanowić podstawy do odmówienia mu prawa do zasiłku chorobowego, zwłaszcza, iż organ rentowy nie miał wątpliwości co do stanu zdrowia powoda.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wystawianiu zaświadczeń lekarskich organ rentowy może zastosować sankcje przewidziane w art. 60 cyt. ustawy z 25.06.1999r.

Mając powyższe na uwadze na mocy art. 477 14§ 2 kpc orzeczono jak w sentencji.