Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 343/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 9 października 2014r.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie II Wydział Karny w składzie:

Przewodnicząca: Sędzia SR Małgorzata Olejarczyk

Protokolant: sekretarz sądowy Ewelina Kazberuk

Prokurator Prok. Rej. w Kętrzynie Ewa Nowicka

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 9 października 2014r.

wniosku w trybie art. 335 § 1 k.p.k.

sprawy D. T.

s. J. i E. z domu M.

ur. (...) w K.

oskarżonego o to, że:

w dniu 26 czerwca 2014r. w ruchu lądowym w miejscowości B. na ul. (...) kierował skuterem marki Z. o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości z wynikiem: I – 0,51 mg/l; II – 0,50 mg/l; III – 0,49 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu,

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 k.k.

I.  oskarżonego D. T. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to z mocy art. 178a § 1 k.k. w zw. z art. 35 § 1 k.k. skazuje go na karę
6 (sześciu) miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze po
30 (trzydzieści) godzin w stosunku miesięcznym;

II.  na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. zwalnia oskarżonego od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych w całości.

II K 343/14

UZASADNIENIE

Na podstawie całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 26 czerwca 2014r. D. T. mieszkaniec B. udał się skuterem marki Z. o nr rej. (...) do swojego kolegi mieszkającego w tej samej miejscowości. Podczas spotkania spożywał alkohol w postaci piwa. Następnie w nocy postanowił wracać do domu. Na ulicy (...) w B. został zatrzymany do kontroli drogowej.

W związku z podejrzeniem, że kierował skuterem pod działaniem alkoholu, został on poddany badaniom alkometrem A 2.0 na zawartość alkoholu. Badanie wykazało o godz. 01.20 – 0,51 mg/l; o godz. 01.24 – 0,50 mg/l; następnie o godz. 01.56 – 0,49 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

D. T. nie posiadał przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. D. T. nie figuruje w ewidencji kierowców wydziału komunikacji i transportu Starostwa Powiatowego w K.. Współwłaścicielką skutera była K. M. (1).

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o następujące dowody :

wyjaśnienia oskarżonego - k. 8-10, 19-20, zeznania świadków K. M. (2) k. 21, R. P. k. 23, protokół użycia urządzenia kontrolno – pomiarowego - k. 2-3, informację ze Starostwa Powiatowego w K. k. 12.

Oskarżony D. T. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. (wyjaśnienia oskarżonego k. 8-10, 19-20).

Wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego w trybie art. 335 k.p.k. bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie wobec oskarżonego kary 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania, nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze po 30 godzin w stosunku miesięcznym, zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. (wniosek k. 24).

Sąd zważył, co następuje :

Wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się do winy zasługują na wiarę, albowiem znajdują potwierdzenie w pozostałym zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym, w postaci protokołu badania stanu trzeźwości, którego oskarżony nie kwestionował.

Wobec powyższego wina D. T. i okoliczności popełnienia zarzucanego mu czynu nie budzą żadnych wątpliwości.

Oskarżony swoim działaniem polegającym na tym, że w dniu w dniu 26 czerwca 2014r. w ruchu lądowym w miejscowości B. na ul. (...) kierował skuterem marki Z. o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości z wynikiem: I – 0,51 mg/l; II – 0,50 mg/l; III – 0,49 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 178a § 1 kk.

W tym stanie rzeczy, Sąd przychylił się do wniosku Prokuratora o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy, albowiem doszedł do przekonania, że w świetle zgromadzonych w sprawie dowodów, okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nie przeprowadzania rozprawy w całości.

Sąd uwzględnił wniosek o wydanie wyroku skazującego, jednakże omyłkowo nie orzekł zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wobec oskarżonego wymierzył karę 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze po 30 godzin w stosunku miesięcznym.

Sąd przyjął, że orzeczona kara spełni wobec oskarżonego cele zapobiegawcze i wychowawcze, a także wpłynie na ukształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa. W pełni odzwierciedli stopień społecznej szkodliwości czynu i uwzględni stopień winy oskarżonego. Zdaniem Sądu wymierzona kara ograniczenia wolności odniesie wobec oskarżonego spodziewany skutek, sam oskarżony zaakceptował rodzaj i wymiar kary.

Z uwagi na trudną sytuację materialną oskarżonego, brak stałych dochodów, Sąd zwolnił go od ponoszenia kosztów sądowych w sprawie.