Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 743/13

POSTANOWIENIE

Dnia 25 listopada 2013 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący SSO Piotr Starosta

Sędziowie - SO Bogumił Goraj

SO Wojciech Borodziuk ( spr. )

po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2013 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa : (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B.

przeciwko: R. K.

o: zapłatę

na skutek zażalenia pozwanej na postanowienie Sądu Rejonowego w Żninie z dnia 29.8.2012 roku, sygn. akt INc 440/12

postanawia:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt II Cz 743/13

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Żninie postanowieniem z dnia 29 sierpnia 2012 roku, sygn. akt I Nc 440/12 w sprawie z powództwa (...) spółki z o.o. w B. R. K. o zapłatę:

1)  nadał klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty z dnia 06 czerwca 2012 roku;

2)  zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 60 zł tytułem kosztów postępowania klauzulowego.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że nakaz zapłaty w przedmiotowej sprawie uprawomocnił się i stanowi tytuł egzekucyjny, dlatego Sąd na podstawie art. 781 §1 k.p.c. orzekł jak na wstępie.

Postanowienie Sądu Rejonowego zaskarżyła zażaleniem pozwana, wnosząc o jego uchylenie. W lakonicznym uzasadnieniu pozwana domagała się oddalenia wszelkich spraw kierowanych przeciwko niej przez powoda.

Powódka nie zajęła stanowiska w przedmiocie zażalenia.

S ą d O k r ę g o w y z w a ż y ł, c o n a s t ę p u j e :

Zażalenie pozwanej nie jest zasadne. Sąd I instancji prawidłowo ocenił i uznał, że spełnione zostały przesłanki nadania klauzuli prawomocnemu nakazowi zapłaty wydanemu w postępowaniu nakazowym w dniu 06 czerwca 2012 roku.

Przystępując do rozpoznania zażalenia Sąd Okręgowy w pierwszej kolejności zwraca uwagę na utrwalone w orzecznictwie sądowym stanowisko, że postępowanie klauzulowe charakteryzuje ograniczony zakres kognicji sądu. Dłużnik w zażaleniu na postanowienie nadające klauzulę wykonalności może podnosić tylko zarzuty przeciwko formalnym warunkom nadania klauzuli wykonalności.

Z powyższego wynika, że postępowanie takie ma charakter ograniczony do zbadania pewnych wymogów formalnych i nie jest częścią postępowania rozpoznawczego, dlatego w tym postępowaniu nie są badane zarzuty materialne, a jedynie formalne.

Z treści zażalenia wynika, że pozwana wnosi o uchylenie postanowienia o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności i domaga się oddalenia wszelkich spraw kierowanych przeciwko niej przez powoda.

Odnosząc się do tego zarzutu Sąd Okręgowy stwierdza, że tak sformułowany zarzut nie może być badany w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności, gdyż pozwana podnosi ogólnikowe zarzuty dotyczące braku podstaw do uwzględnienia powództwa, czyli mają one charakter materialny i powinny być podnoszone w postępowaniu rozpoznawczym.

Tymczasem z akt sprawy wynika, że odpis nakazu zapłaty wraz z odpisem pozwu został pozwanej doręczony w dniu 25.6.2012 roku, a na dowodzie doręczenia widnieje podpis pozwanej (k. 13). Od nakazu zapłaty pozwana w terminie dwóch tygodni mogła wnieść zarzuty i podjąć merytoryczną obronę, z czego nie skorzystała.

Prawomocny nakaz zapłaty wydany przez Sąd, w którym stwierdzono obowiązek zapłaty stanowi tytuł egzekucyjny, o jakim mowa w art. 777 k.p.c., dlatego zgodnie z art. 781 k.p.c. Sąd Rejonowy prawidłowo nadał mu klauzulę wykonalności, celem wszczęcia przez powoda egzekucji.

Wobec powyższego Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397 §2 k.p.c. w zw. z art. 13 §2 k.p.c. oddalił zażalenie, jako niezasadne.