Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 1896/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 września 2014 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Elżbieta Nowak

przy udziale-

po rozpoznaniu w dniu 29 września 2014 r. w Rybniku

sprawy z odwołania W. J. /J./

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o emeryturę

na skutek odwołania W. J.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 3 września 2013 r. Znak (...)

oddala odwołanie

Sędzia

Sygn. akt IXU 1896/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 03.09.2013r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu W. J. (J.) prawa do emerytury na podstawie art.184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w związku z art.39 ustawy j.w. wskazując, iż nie ukończył obniżonego wieku emerytalnego 61 lat.

W uzasadnieniu decyzji organ rentowy wskazał, iż ubezpieczony udowodnił okres pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią wynoszący 8 lat, 11 miesięcy i 10 dni, który upoważnia do obniżenia powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego o 4 lata czyli do wieku 61 lat.

Ubezpieczony w odwołaniu od decyzji domagał się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury po ukończeniu wieku 60 lat podnosząc iż, w latach 1973-1983 wykonywał pracę w szczególnych warunkach jako spawacz na zwałach węgla, osadnikach mułowych oraz zwałach kamienia.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji. Ustosunkowując się do zarzutów ubezpieczonego wskazał, iż wnioskowany okres nie został zaliczony do pracy w szczególnych warunkach, ponieważ ze świadectwa pracy wynika, że ubezpieczony pracował na stanowisku ślusarza samochodowego na powierzchni.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Ubezpieczony urodził się w dniu (...)

W dniu 16.08.2013r. złożył wniosek o przyznanie prawa do emerytury.

W rozpoznaniu tego wniosku organ rentowy postanowił jak w zaskarżonej decyzji z dnia 03.09.2013r.

Oddział ZUS uznał za udowodniony na dzień 01.01.1999r. staż pracy w łącznym wymiarze 28 lat, 2 miesięcy i 13 dni w tym 8 lat, 11 miesięcy i 10 dni pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.

Ubezpieczony domagał się uwzględnienia jako pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia od 01.05.1973r. do 16.05.1983r. w Kopalni (...) w J..

W spornym okresie ubezpieczony był zatrudniony w MP1 tj. w Oddziale Maszynowym (...) Powierzchni w Rejonie S. Głównych, gdzie pracował przy remontach oraz usuwaniu awarii sprzętu ciężkiego służącego do utrzymania ruchu kopalni takiego jak: koparki, spycharki, ładowarki, dźwigi itp. Sprzęt ten znajdował się w różnych miejscach na kopalni takich jak: zwały węgla, zwały kamienia, osadniki. Ubezpieczony dokonywał napraw polegających na wycinaniu i spawaniu części metalowych tych urządzeń – układów jezdnych osi kół, gąsienic, wózków jezdnych, wysięgników. Sprzęt ten był stary i bardzo awaryjnych, dlatego pracy dla spawaczy było bardzo dużo. W razie pilnych awarii ubezpieczony musiał pracować w godzinach nadliczbowych. W okresie od 12.08.1977r. do 24.09.1977r. odbył szkolenie spawalnicze – kurs spawania gazowego –P1G. Taką pracę ubezpieczony wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Razem z ubezpieczonym pracowali w kopalni powołani w sprawie świadkowie E. R., Z. S. oraz A. C., którzy potwierdzili rodzaj wykonywanej przez niego pracy oraz jej wymiar.

Ubezpieczony nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Powyższe Sąd ustalił na podstawie akt organu rentowego, akt osobowych ubezpieczonego z okresu jego zatrudnienia w KWK (...), zeznań świadków Z. S. i E. R. (nagranie z rozprawy w dniu 28.04.2014r. minuty od 00:04:43 do 00:34:09) oraz A. C. ( nagranie z rozprawy w dniu 18.08.2014r. minuty od 00:01:06 do 00:12:19), zeznań ubezpieczonego ( minuty od 00:12:57 do 00:19:37), akt emerytalnych świadka E. R. oraz książeczki spawacza w postaci duplikatu wydanego w dniu 08.02.2001r.

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Ubezpieczony domagał się przyznania prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Jak stanowi art.184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U. nr162 poz. 1118 ze zm.) prawo do emerytury przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31.12.1948r. po osiągnięciu wieku przewidzianego w atrt.32,39 jeżeli do dnia 01.01.1999r. spełni warunki do uzyskania emerytury określone w przepisach ustawy:

ukończy wiek emerytalny 60 lat i udokumentuje co najmniej 25 –letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej 15 lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - art.32

posiada 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych

nie przystąpi do otwartego funduszu emerytalnego, bądź złoży za pośrednictwem ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku na dochody budżetu państwa

Zdaniem Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe w sprawie pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż ubezpieczony w okresie od 25.09.1977r. do 16.05.1983r. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał prace w szczególnych warunkach, o których mowa w Wykazie A Dział XIV poz. 12 stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze tj. prace przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym i gazowym.

Sąd stwierdził jednakże, iż pomimo uwzględnienia powyższego okresu jako okresu pracy w warunkach szczególnych, ubezpieczony nie spełnia przesłanki do przyznania wcześniejszej emerytury tj. nie posiada 15 lat pracy w szczególnych warunkach wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami okresy pracy w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A załącznika do powołanego powyżej rozporządzenia nie podlegają zliczeniu z okresami pracy wymienionymi w Wykazie B tego załącznika. Tak więc uznany przez Sąd okres pracy w szczególnych warunkach w charakterze spawacza nie podlega zsumowaniu z uwzględnionym wcześniej przez organ rentowy okresem zatrudnienia, o którym mowa w Dziale IV poz.9 wykazu B. Należy przy tym wskazać, iż w świetle przeprowadzonego postępowania dowodowego nie można uznać, iż w spornym okresie ubezpieczony wykonywał pracę spawacza bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla w zakładzie przeróbczym.

Wobec powyższego Sąd z mocy art.477 14§1 kpc oddalił odwołanie nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Sędzia