Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V .2 Ka 385/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 listopada 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach

V Wydział Karny Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący: SSO Jacek Myśliwiec (spr.)

Sędziowie: SSR del. Katarzyna Gozdawa-Grajewska

SSO Anita Ossak

Protokolant: Monika Brzoza

w obecności Magdaleny Szymańskiej Prokuratora Prokuratury Okręgowej

po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2014 r.

sprawy:

A. K. /K./

syna A. i K.

ur. (...) w B.

oskarżonego o przestępstwo z art. 278 § 1 i 3 kk

na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora

od wyroku Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju

z dnia 6 maja 2014r. sygn. akt II K 159/14

I. zmienia zaskarżony wyrok w punkcie 1 w ten sposób, iż jako kwalifikację prawną przypisanego oskarżonemu czynu przyjmuje art. 278 § 1 i 3 kk w zw. z art. 12 kk;

II. w pozostałym zakresie zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy;

III. zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze, obciążając nimi Skarb Państwa.

Sygn. akt V.2 Ka 385/14

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Jastrzębiu Zdroju wyrokiem w trybie art. 335 kpk z dnia 6 maja 2014r. sygn. akt II K 159/14 uznał oskarżonego A. K. za winnego tego, że:

- w dniu 13 stycznia 2014r. w J. oraz w C. działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, a zatem w warunkach czynu ciągłego, ze sklepu (...) zabrał w celu przywłaszczenia artykuły ogólnospożywcze o łącznej wartości 513,02 złotych, działając na szkodę (...) sp. z o.o. przy czym czyn ten stanowi wypadek mniejszej wagi, tj. czynu z art. 278 § 1 i 3 kk i za to na podstawie art. 278 § 3 kk skazał go na karę 100 stawek dziennych grzywny, przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 15 złotych.

Od wyroku tego apelację wniósł prokuratora, który na zasadzie art. 425 kpk oraz art. 444 kpk zaskarżył powyższy wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze na korzyść oskarżonego A. K. i powołując się na treść art. 438 pkt 1 kpk wyrokowi temu zarzucił:

- obrazę prawa materialnego, a to art. 12 kk poprzez jego nie zastosowanie w przyjętej przez Sąd kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu A. K., w sytuacji gdy z opisu czynu zarzucanego oskarżonemu wynika jednoznacznie, iż dopuścił się on go działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru tj. w warunkach czynu ciągłego.

Podnosząc powyższy zarzut- na zasadzie art. 437 § 2 kpk wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju poprzez uzupełnienie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu A. K. o art. 12 kk.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Apelacja prokuratora okazała się zasadna i skutkować musiała zmianą zaskarżonego wyroku w kierunku postulowanym przez skarżącego. Należy podnieść, iż instytucja przestępstwa ciągłego jest instytucją prawa materialnego i w sytuacji wystąpienia przewidzianych nim warunków, a to dwóch lub więcej zachowań podjętych w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru Sąd ma obowiązek zastosowania tej instytucji . W przedmiotowej sprawie sprawca w krótkich odstępach czasu , działając w wykonaniu z góry powziętego zamiaru dokonał zaboru artykułów spożywczych z kolejnych sklepów sieci L.. Tego typu działanie jest ewidentnie podjęte w ramach przestępstwa ciągłego stypizowanego w art. 12 kk. Tymczasem w przedmiotowej sprawie jak wynika z treści pisemnych motywów zaskarżonego wyroku Sąd w sposób z goła bezrefleksyjny powielił błędną kwalifikację prawną zarzucanego czynu mimo, iż w jego opisie były zawarte wszelkie znamiona przestępstwa ciągłego. W tej sytuacji należało uzupełnić kwalifikację prawną przypisanego oskarżonemu czynu o art. 12 kk.

Reasumując powyższe Sąd Okręgowy orzekł jak w części dyspozytywnej.