Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 2246/14

POSTANOWIENIE

Dnia 3 listopada 2014 roku

Sąd Okręgowy w Krakowie, Wydział II Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSO Anna Nowak (sprawozdawca)

Sędziowie: SO Katarzyna Serafin-Tabor

SO Agnieszka Cholewa- Kuchta

po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2014 roku w Krakowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy na skutek skargi A. G.

o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 18 września 2014 roku, sygn. akt II Ca 1094/14

w sprawie z wniosku A. L., W. G. i E. N.

przy uczestnictwie A. G.

o udzielenie zezwolenia

postanawia:

1.  odrzucić skargę;

2.  umorzyć postępowanie wywołane wnioskiem A. G. o zwolnienie od kosztów sądowych w całości.

UZASADNIENIE

W skardze z dnia 6 października 2014 roku A. G. domagał się wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 18 września 2014 roku do sygn. akt II Ca 1094/14 oraz zwolnienia od kosztów sądowych. Jako podstawę wznowienia wskazał art. 401 pkt 2 k.p.c. podając, że wnioskodawcy posługują się wadliwymi postanowieniami w sprawie spadkowej, co stanowi przestępstwo.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Skarga podlegała odrzuceniu.

Z unormowania art. 399 § 1 k.p.c. i z samej istoty instytucji wznowienia postępowania wynika, że dotyczyć ono może postępowania sądowego co do istoty sprawy (postępowania merytorycznego – tak postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 2008 roku, I CZ 89/08, Legalis nr 553511), nie ma natomiast możliwości żądania wznowienia postępowania o wznowienie postępowania, zakończonego prawomocnym postanowieniem o odrzuceniu skargi o wznowienie postępowania. Jako, że nie jest to orzeczenie merytoryczne, to wniesienie skargi o wznowienie postępowania zakończonego takim rozstrzygnięciem jest niedopuszczalne, co skutkować musiało orzeczeniem o odrzuceniu skargi. Niezależnie od powyższego należy dostrzec, że skarżący nie powołał się na żadną z ustawowych podstaw wznowienia postępowania, określonych w przepisach art. 401-403 k.p.c. Samo przywołanie przepisów bez oparcia w przytoczonej podstawie faktycznej nie oznacza oparcia skargi na ustawowej podstawie wznowienia, jeżeli z uzasadnienia skargi wynika, że wskazywana podstawa nie zachodzi (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2012 roku, IV CZ 38/12, SIP LEX nr 1231339).

Kierując się powyższymi motywami Sąd Okręgowy na podstawie art. 410 § 1 k.p.c. odrzucił skargę.

Z uwagi na odrzucenie skargi Sąd Okręgowy umorzył postępowanie wywołane wnioskiem skarżącego o zwolnienie od kosztów sądowych przyjmując jako podstawę rozstrzygnięcia art. 355 k.p.c. w zw. z art. 406 k.p.c.