Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 646/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 września 2014 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Marek Żurawski

Protokolant Katarzyna Małolepsza

po rozpoznaniu dnia 19.09.2014r. sprawy karnej

T. K. (1)

ur. (...) w N.

syna F. i E. z domu S.

oskarżonego o to, że:

w okresie od 119 czerwca 20913 roku do dnia 26 marca 2014 roku w R., woj. (...), pomimo zobowiązania wynikającego z mocy ustawy oraz wyroku Sądu Rejonowego w Świdnicy z dnia 19 października 2011 roku sygn. akt III RC 531/11 uporczywie uchylał się od łożenia na utrzymanie małoletniego J. K., czym naraził pokrzywdzonego na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,

tj. o czyn z art. 209 § 1 kk

I.  oskarżonego T. K. (1) uznaje za winnego czynu opisanego w części wstępnej wyroku, tj. występku z art. 209 § 1 kk i za to na podstawie tego przepisu wymierza mu karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk i art. 70 § 1 pkt 1 kk wykonanie wyżej wymierzonej oskarżonemu T. K. (1) kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza na okres próby lat 4 (czterech);

III.  na podstawie art. 72 § 1 pkt 3 kk zobowiązuje oskarżonego T. K. (1) do wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie małoletniego J. K.;

IV.  na podstawie art. 624 § 1 kpk oraz art. 17.1 ust. o opłatach w sprawach karnych zwalnia oskarżonego T. K. (1) od ponoszenia kosztów sądowych w tym opłaty, zaliczając wszelkie poniesione tymczasowo wydatki na rachunek Skarbu Państwa.

II K 646/14

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 10.03.2014 do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy wpłynął wniosek Burmistrza N. o ściganie T. K. (1) za przestępstwo niealimentacji, którego miał się dopuścić wobec syna J. K..

W dniu 26.03.2014r na Komisariacie Policji w D. przyjęto zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji pochodzące od A. U. matki J. K. a w dniu 22.04.2014r wszczęto dochodzenie w niniejszej sprawie.

W toku tego dochodzenia ustalono, że Sąd Rejonowy w Świdnicy wyrokiem z dnia 19.10.2014r zobowiązał T. K. (1) do łożenia rat alimentacyjnych do rak A. U. w wysokości po czterysta złotych miesięcznie na rzecz syna J. K.. Uprawniony J. K. jak wynika z informacji Wójta Gminy D. pobiera świadczenia z funduszu alimentacyjnego, zaś jego matka A. U. korzysta z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy (...) w D. oraz pobiera zasiłek rodzinny. Łącznie w formie zasiłków celowych wypłacono A. U. w okresie od czerwca 2013 do marca 2014r kwotę 2903,14 zł. a z tytułu świadczeń na dzieci wypłacono kwotę 1930 zł.

W dniu 27.06.2014r T. K. (1) złożył wniosek o skazanie go w trybie art. 335 kpk na kare 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby lat 4 oraz zobowiązaniem do wykonywania obowiązku alimentacyjnego. Tej treści wniosek został złożony 10.07.2014r wraz z aktem oskarżenia do Sądu Rejonowego w Świdnicy przez Prokuratora Rejonowego w Świdnicy. Wyrokiem z dnia 19.09.2014 Sąd Rejonowy w Świdnicy skazał T. K. (1) zgodnie z wnioskiem oskarżyciela publicznego.

Dowody:

wniosek o ściganie k; 1-2,

wyrok III RC 531/11 k; 4,31,

pisma Wójta Gminy D. k; 17,19.

decyzja dot. świadczenia aliment. k; 18,

zaświadczenia UG w D. k; 20-21,

zaświadczenie (...) w N. k; 22,

zaświadczenia Urzędu Pracy w G. k; 25-26,

zaświadczenie Komornika przy SR Goleniów k; 29-30

wniosek o skazanie w trybie art. 335 kpk k; 67,

Oskarżony T. K. (1) w toku postępowania przygotowawczego w całości przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że nigdy nie zapłacił żadnej raty alimentacyjnej, jak również nie dawał jakichkolwiek pieniędzy do rąk matki syna a także nie interesował się jego losem. Oskarżony jest zdrowy, zdolny do pracy lecz pozostaje na utrzymaniu rodziców. Oskarżony stwierdził, że nie łoży na utrzymanie syna ponieważ nie ma pracy ale jak w lecie nad morzem znajdzie pracę to wtedy zarobi a zarobione pieniądze przekaże na rzecz syna i ureguluje zaległości alimentacyjne.

T. K. (1) był już wielokrotnie karany

Dowody:

wyjaśnienia T. K. k; 50-51,

informacja z K. k; 61-62,

Sąd zważył, co następuje:

W świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego sprawstwo i wina oskarżonego wątpliwości sądu nie budziła. Bezspornym jest zdaniem sadu, iż w okresie objętym zarzutem aktu oskarżenia T. K. (1) nie miał jakichkolwiek przeszkód aby uzyskiwać dochód i chociażby jego cześć przekazywać na utrzymanie syna J.. O prawidłowości tych ustaleń świadczy wysoce wiarygodny materiał dowodowy pochodzący z (...) w N. oraz Urzędu Pracy w G.. Sam oskarżony przyznawał w trakcie przesłuchania, iż nie interesuje się losem syna i nigdy nie wydał na jego utrzymanie ani złotówki. Znamiennym jest, iż stosunek oskarżonego jako ojca, do uprawnionego do alimentacji jako syna wyrażał się stwierdzeniem, że "jak zarobi nad morzem" to coś zapłaci na utrzymanie dziecka. Z powyższych względów sąd uznał za udowodniony stan faktyczny jak wyżej a T. K. (1) za winnego umyślnego przestępstwa niealimentacji.

Zgodnie z treścią art. 209 kk odpowiedzialności karnej z tego artykułu podlega ten kto " uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych".

Z ustalonego stanu faktycznego wynika, iż matka uprawnionego A. U. nie posiadała możliwości zaspokajania swoich podstawowych potrzeb życiowych a także potrzeb syna skoro korzystała zarówno z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy (...) w D. oraz pobierała zasiłek rodzinny. Oskarżony natomiast nie widział potrzeby przez znaczny okres czasu, łożenia na utrzymanie dziecka a w zasadzie nie interesował się jego losem w ogóle. W tym stanie rzeczy sąd uznał, iż oskarżony swoim zachowaniem wypełnił znamiona zarzucanego mu czynu.

Sąd wymierzył oskarżonemu karę zgodnie z wnioskiem oskarżyciela publicznego zawartym we wniosku dołączonego do aktu oskarżenia w niniejszej sprawie. Sąd uznał, że oskarżony zasługuję na wymierzenie mu kary pozbawienia wolności lecz z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na stosunkowo długi okres próby. Sąd zobowiązał oskarżonego do bieżącej alimentacji uprawnionego a zastosowanie wobec oskarżonego dobrodziejstwa warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności umożliwia T. K. (1) podjecie starań o pracę i czynne włączenie się w obowiązek utrzymania własnego syna. Na rodzaj i rozmiar kary wymierzonej oskarżonemu wpływ miała jego uprzednia wielokrotna karalność, okoliczności łagodzących w tej sprawie sąd nie stwierdził.

O kosztach postępowania orzeczono z uwzględnieniem sytuacji rodzinnej i majątkowej oskarżonego.