Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 495/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 września 2014 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Marek Żurawski

Protokolant Katarzyna Małolepsza

po rozpoznaniu dnia 17.09.2014r. sprawy karnej

L. I. (1)

ur. (...) w Ś.

syna W. i K. z domu N.

oskarżonego o to, że:

tj. o czyn z art. 244 kk

I.  oskarżonego L. I. (1) uznaje za winnego czynu opisanego w części wstępnej wyroku, tj. występku z art. 244 kk i za to na podstawie tego przepisu wymierza mu karę 1 (jednego) roku pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk i art. 70 § 1 pkt 1 kk wykonanie wyżej wymierzonej oskarżonemu L. I. (1) kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza na okres próby lat 3 (trzech);

III.  na podstawie art. 73 § 1 kk oddaje oskarżonego L. I. (1) w okresie próby pod dozór kuratora sądowego;

IV.  na podstawie art. 624 § 1 kpk oraz art. 17.1 ust. o opłatach w sprawach karnych zwalnia oskarżonego L. I. (1) od ponoszenia kosztów sądowych w tym opłaty, zaliczając wszelkie poniesione tymczasowo wydatki na rachunek Skarbu Państwa.

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 10.04.2014r około godziny 17:30, funkcjonariusz policji M. S. pełniąc służbę obchodową zauważył na ul (...) w Ś. pojazd m-ki C. (...) nr rej. (...). Kierowca tego pojazdu w ocenie policjanta zachowywał się nerwowo gdy go zauważył, stało się to powodem do dokonania kontroli tego pojazdu. Okazało się, że kierującym tym pojazdem jest L. I. (1) zam. w Ś. przy ul. (...), który nie posiada prawa jazdy.

L. I. (1) został zatrzymany, po poddaniu go badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że L. I. (1) jest trzeźwy. Po sprawdzeniu w bazie (...) ustalono, że L. I. (1) wyrokiem Sądu Rejonowego w Świdnicy z dnia 15.10.2013r orzeczono prawomocnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres jednego roku. Wyrok ten uprawomocnił się 06.11.2013r.

W sprawie wszczęto i przeprowadzono stosowne postępowanie przygotowawcze zakończone przesłaniem aktu oskarżenia przeciwko L. I. (1) do Sądu Rejonowego w Świdnicy.

Dowody:

notatka urzędowa k; 1,

protokół zatrzymania k; 2,

protokół użycia alkometru k; 3,

odpis wyroku II K 784/13 k;18,

Oskarżony L. I. (1) w toku postępowania przygotowawczego L. I. (1) przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyjaśnił jedynie odnośnie przyczyn orzeczenia wobec niego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Co do przyczyn popełnienia przestępstwa w dniu 10.04,2014r oskarżony nie wyjaśniał.

Przed sądem oskarżony L. I. (1) także przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że samochodem przejechał tylko 200 metrów do koleżanki, która miała go zawieźć do W. na rehabilitacje.

L. I. (1) był już wielokrotnie karany.

Dowody:

wyjaśnienia L. I. k; 8-9,37,

informacja z K. k; 22-23,

Sąd zważył, co następuje:

Sąd nie miał wątpliwości co do winy i sprawstwa L. I. (1) odnośnie zarzucanego mu czynu. Okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości, cały materiał dowodowy sprawy zdaniem sądu jest wysoce wiarygodny, zważyć należy, iż sam oskarżony nie kwestionuje ustalonego stanu faktycznego a jedynie prezentuje swoistą linie obrony – co do motywów swojego postępowania.

Oskarżonemu przypisano czyn z art. 244 kk. Zgodnie z treścią tego przepisu odpowiedzialności karnej podlega m.in. ten, kto „Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów”. Bezspornym jest, że oskarżony został zatrzymany podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego, w okresie w którym był prawomocnie pozbawiony tego prawa.

Wymierzając oskarżonemu karę, sąd uznał za okoliczności obciążającą uprzednią wielokrotną karalność oskarżonego, za okoliczność łagodzącą uznano przyznanie się L. I. (1) do zarzucanego mu czynu.

Zważywszy, że L. I. (1) był tylko jeden raz karany za czyn przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, istnieje zdaniem sądu dodatnia prognoza, iż L. I. (1) będzie w przyszłości przestrzegał porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa - pomimo wymierzenia mu kary o charakterze wolnościowym, tj. kare pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary. Jednocześnie uprzednia karalność oskarżonego przemawiała za tym, aby wymierzyć mu karę pozbawienia wolności . W tym stanie rzeczy sąd uznał, iż ukaranie L. I. (1) zgodnie z treścią wyroku jest adekwatne do całokształtu okoliczności sprawy i stopnia zawinienia sprawcy. Oddziaływanie resocjalizacyjne wymierzonej oskarżonemu kary ma w zamiarze sądu zwiększać oddanie L. I. (1) w okresie próby pod dozór kuratora sądowego.

O kosztach postepowania orzeczono z uwzględnieniem sytuacji majątkowej L. I. (1).