Pełny tekst orzeczenia

III AUz 131/14

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2014 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie: Przewodniczący SSA Jolanta Hawryszko (spr.)

Sędziowie SSA Anna Polak

SSA Romana Mrotek

po rozpoznaniu 30 grudnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy E. Z.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G.

o rentę

na skutek zażalenia organu rentowego na postanowienie Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 16 października 2014 r. sygn. akt VI U 250/13,

postanawia:

uchylić zaskarżone postanowienie.

SSA Anna Polak SSA Jolanta Hawryszko SSA Romana Mrotek

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie E. Z. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. o rentę postanowieniem z 16.10.2014 r. uchylił zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G. z 8.02.2013 r., zn. (...) i sprawę przekazał organowi rentowemu do rozpoznania, oraz umorzył postępowanie.

Sąd Okręgowy, zgodnie z art. 477 14 § 4 k.p.c. wskazał, że w toku postępowania sądowego zaszła nowa okoliczność dotycząca stanu zdrowia ubezpieczonej polegająca na rozpoznaniu choroby P., co wynikało z zaświadczenia lekarskiego z 15.01.2014 r.

Zażalenie na postanowienie złożył organ rentowy, wnioskując o jego uchylenie i wyrażając pogląd, że sąd I instancji nadużył instytucji zagwarantowanej art. 477 ( 14 )§ 4 k.p.c. Argumentowano, że w badaniach biegłych sadowych w dniu 29.11.2013r. biegli wskazali na drżenie kończyny górnej lewej i dalej zaznaczona niezborność lewostronna, co stanowi ob­jawy choroby P.. Jednak tego rodzaju nowa okoliczność, jaką miało być rozpoznanie chorobyP. nie mogła stanowić usprawiedliwionej podstawy do zastosowania art. 477 ( 14) § 4 k.p.c.

Sąd apelacyjny rozważył zażalenie i uznał, że jest uzasadnione, chociaż nie ujmuje istoty błędu jaki popełnił sąd okręgowy.

Analogiczna sprawa była już przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie w sprawie III AUz 104/14 i sąd apelacyjny przychyla się do wywodu prawnego zaprezentowanego we wskazanej sprawie, nie widząc konieczności powtarzania tego wywodu. Wskazuje jednak na wnioski sformułowane w jego podsumowaniu. Oczywistym jest, że badanie legalności decyzji możliwe jest tylko przy uwzględnieniu stanu faktycznego i prawnego istniejącego w chwili jej wydawania, zaś postępowanie dowodowe przed sądem jest postępowaniem sprawdzającym ustalenia organu rentowego, w tym w zakresie merytorycznej trafności orzeczenia o zdolności ubezpieczonego do pracy lub jej braku. W sprawach o rentę z tytułu niezdolności do pracy postępowanie dowodowe odbywa się, z uwagi na wymóg posiadania specjalistycznej wiedzy, z udziałem biegłych sądowych z zakresu medycyny, którzy z medycznego punku widzenia oceniają istnienie przesłanki niezdolności do pracy w okresie poprzedzającym wydanie decyzji organu rentowego co do tego prawa. Dowód z opinii biegłych może być więc przeprowadzony jedynie na okoliczności istotne dla rozpoznania sprawy, czyli na okoliczność istnienia niezdolności do pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym wydanie zaskarżonej decyzji. Zatem pojęcie prawne nowa okoliczność w rozumieniu art. 477 14 §4 k.p.c. oznacza tego rodzaju zdarzenia prawne, które choć powstałe po wniesieniu odwołania, mają znaczenie dla oceny stanu zdrowia do dnia decyzji, ale już nie na przyszłość. Tylko w sytuacji ujawnienia tego rodzaju zdarzeń w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, na podstawie wskazanego przepisu, sprawa powinna być przekazana do ponownego postępowania przed organem rentowym po to zasadniczo, aby organy orzecznicze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niejako w pierwszej instancji mogły dokonać ponownej oceny stanu zdrowia z uwzględnieniem tych zdarzeń. Natomiast nie można stosować wskazanego przepisu w sytuacji, gdy nowe schorzenia ujawniają się po wydaniu decyzji przez organ rentowy.

W sprawie sąd I instancji błędnie zastosował art. 477 14 § 4 k.p.c. przyjmując, że zaistniała nowa okoliczność w rozumieniu tego przepisu mimo, że nowa okoliczność dotycząca stanu zdrowia ubezpieczonej, polegająca na rozpoznaniu choroby P. ujawniła się w postępowaniu sądowym (co wprost wynika z uzasadnienia postanowienia). Sąd okręgowy nie wziął pod rozwagę, że przesłanka nowości musi wprost odnosić się do okresu poprzedzającego wydanie spornej decyzji, a nie do okresu po jej wydaniu. Decyzja odmawiająca prawa do renty nie rozstrzyga przecież negatywnie na przyszłość i strona zawsze może złożyć kolejny wniosek o rentę. Zatem żadne okoliczności odnoszące się do stanu zdrowia za dalszy okres nie mogą stanowić o wadliwości decyzji. Nie było więc podstaw materialno prawnych by uznać istnienie nowej okoliczności w rozumieniu art. 477 14 §4 k.p.c. W takim przypadku ochronę interesów ubezpieczonej - której świadczenie wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek (art. 129 ustawy o emeryturach i rentach z FUS) - gwarantował art. 477 10 § 2 k.p.c., stosownie do którego jeżeli ubezpieczony zgłosił nowe żądanie, dotychczas nierozpoznane przez organ rentowy, sąd przyjmuje to żądanie do protokołu i przekazuje go do rozpoznania organowi rentowemu.

W konsekwencji sąd apelacyjny na podstawie art. 397 § 2 w zw. z art. 386 §4 k.p.c. uchylił zaskarżone postanowienie.

SSA Anna Polak SSA Jolanta Hawryszko SSA Romana Mrotek