Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 781/14

POSTANOWIENIE

Dnia 8 grudnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Henryk Haak

Sędziowie:

SSO Marian Raszewski – spr.

SSO Paweł Szwedowski

po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2014 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) Bank (...) SA z/s w W.

przeciwko dłużnikowi L. S.

skarga na czynność komornika

na skutek zażalenia dłużnika L. S.

od postanowienia Sądu Rejonowego w Jarocinie

z dnia 3 września 2014r. sygn. akt I Co 297/14

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie

Sygn. akt II Cz 781/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 3 września 2014r. Sąd Rejonowy w Jarocinie oddalił skargę dłużnika L. S. na czynność Komornika Sądowego przy tym Sądzie w sprawie Km 2589/1 w postaci postanowienia o ukończenie protokołu opisu i oszacowania nieruchomości zabudowanej o powierzchni 0.3768 ha położonej w J. przy ul. (...) objętej księgą wieczystą nr (...).

Sąd Rejonowy uznał, że opinia biegłego, w oparciu o którą nastąpiło oszacowanie nieruchomości nie budzi wątpliwości.

W zażaleniu na powyższe postanowienie dłużnik wniósł o jego uchylenie kwestionując wartość oszacowania.

Oddalając zażalenie Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Sposób oszacowania nieruchomości oraz status rzeczoznawców majątkowych określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( tekst jedn. Dz. U. Nr 261 z 2004 r. poz. 2603 z późn. zm.)

Odnosząc się do zarzutów zażalenia, stanowiących w istocie polemikę z merytoryczną wyceną i sposobem jej wykonania przez biegłego wskazać należy, iż podstawą wyboru metody wyceny przez biegłego stanowi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego ( Dz. U. z 2004 r. Nr 207 poz.2103 z późn. zm.). Podkreślenia przy tym wymaga , iż wybór zastosowania poszczególnych przepisów zawartych w tym akcie prawnym pozostaje w gestii biegłego, który posiada wiadomości specjalne, a w konsekwencji jest w stanie ocenić jaka metoda dokonania wyceny w danym stanie faktycznym jest możliwa do przeprowadzenia, a także jaka będzie najbardziej miarodajna i obiektywnie wiarygodna. Z tej przyczyny argumenty przyjęte przez Sąd Rejonowy, iż specyfika tej konkretnej nieruchomości przemawiała za dokonaniem wyceny podejściem dochodowym, metodą inwentaryzacyjną i techniką kapitalizacji prostej.

Za takim rozwiązaniem przemawiało to, że na rynku lokalnym i regionalnym nie zanotowano transakcji nieruchomości w podobnym obszarze przeznaczenia, wielkości naniesień, ich rozwiązaniach konstrukcyjnych, technologicznych i stanie technicznym, co uniemożliwiło zastosowanie podjęcia porównawczego według przeciętnych cen sprzedaży podobnych nieruchomości w tej samej okolicy, zasługiwało na pełna aprobatę. Ustalenie zatem wartości rynkowej w podejściu dochodowym nie może nasuwać zastrzeżeń. Opinia biegłego złożona na piśmie i uzupełniona ustnie przed sądem poprzez przesłuchanie stanowiła podstawę opisu i oszacowania nieruchomości dłużnika.

Dlatego zażalenie jako pozbawione dostatecznych argumentów podlegało oddaleniu ( art. 385 kpc w zw. z art. 397§2 i 13§2 kpc).