Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Cz 737/14

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2014 roku

Sąd Okręgowy w Radomiu IV Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSO Irena Koś (spr)

Sędziowie: SO Ewa Kowalik

SO Joanna Kaczmarek-Kęsik

po rozpoznaniu w dniu 30 grudnia 2014 roku w Radomiu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. K., K. K.

przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej przy ulicy (...) w G.

o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego

na skutek zażalenia Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy (...) w G.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Grójcu

z dnia 15 października 2014 roku, sygn. akt I C 999/14

postanawia:

odrzucić zażalenie

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 15 października 2014 r. Sąd Rejonowy w Grójcu udzielił zabezpieczenia roszczenia powodów M. K. i K. K. o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego- ugody sądowej zawartej z pozwaną Wspólnota Mieszkaniową ul. (...) w G. przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Komornika Sądowego przy tym Sądzie R. S. w sprawie Km 3103/13.

Zażalenie pozwanej Wspólnoty Mieszkaniowej ul. (...) w G. na postanowienie Sądu Rejonowego wniesione zostało przez pełnomocnika- adwokata, dla którego pełnomocnictwo- złożone już uprzednio do akt- podpisane zostało przez prezesa zarządu Wspólnoty T. K..

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /tj. Dz. U. z 2000 r., nr 80, poz.903/ wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa stanowi jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, która zgodnie z art. 6 ustawy posiada zdolność prawną i sądową. Jako ułomna osoba prawna wspólnota mieszkaniowa posiada cechy osobowości prawnej, w tym strukturę organizacyjną, której elementem jest zarząd, reprezentujący wspólnotę na zewnątrz. W myśl z art. 18 ustawy o własności lokali właściciele lokali mogą w umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, w szczególności powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej (zarząd w znaczeniu funkcjonalnym). Przy braku określenia odmiennego sposobu zarządu obowiązują wówczas ustawowe zasady zarządu nieruchomością określone w art. 18 ust. 3 powyższej ustawy. Stosownie do art.21 ustawy zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali /ust.l/; gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie /ust.2/. Kierowanie sprawami wspólnoty - to podejmowanie wszelkich niezbędnych czynności, tj. czynności prawnych, procesowych i natury faktycznej. Reprezentowanie - to podejmowanie czynności prawnych; oświadczenia woli zarządu zatem muszą być traktowane jak oświadczenia samej wspólnoty. Ze złożonej- w następstwie wezwania do uzupełnienia braków formalnych zażalenia-uchwały nr 3/2007 z 23 marca 2007 r. właścicieli lokali przy ul. (...) w G. w sprawie zmiany zarządu wynikało, iż zarząd pozwanej Wspólnoty składa się z czterech osób: prezesa zarządu T. K., zastępcy prezesa zarządu T. M., członków zarządu: M. N. i przedstawiciela Gminy i Miasta G.; do reprezentowania i podpisywania dokumentów w imieniu Wspólnoty upoważnieni zostali: prezes zarządu T. K., zastępca prezesa zarządu T. M., członek zarządu

M. N. /k.83/. Tymczasem pełnomocnictwo dla adwokata udzielone zostało w imieniu pozwanej tylko przez jednego członka zarządu- prezesa T. K. /k.63/. Udzielenie pełnomocnictwa procesowego przez jednego członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej w przypadku, gdy zarząd jest kilkuosobowy nie spełnia wymogu prawidłowej reprezentacji wspólnoty, o której stanowi art.21 ust.2 ustawy o własności lokali. Przepis ten przewiduje zasadę reprezentacji łącznej w przypadku wyboru w danej wspólnocie zarządu kilkuosobowego. Zdaniem Sądu Okręgowego przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Właściciele lokali, jeżeli nie powierzyli zarządu nieruchomością wspólną osobie fizycznej lub prawnej, nie mogą zmieniać zasad reprezentacji we wspólnocie mieszkaniowej. Skoro pozwana Wspólnota posiada kilkuosobowy zarząd, to do skutecznego oświadczenia o ustanowieniu pełnomocnictwa procesowego do działania w niniejszej sprawie wymagane było oświadczenie przynajmniej dwóch członków zarządu.

W świetle powyższego uznać należało, iż brak zażalenia nie został uzupełniony i zażalenie podlegało odrzuceniu już przez Sąd Rejonowy. Dlatego też Sąd Okręgowy na mocy art.373 zdanie pierwsze k.p.c. odrzucił zażalenie.