Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII K 84/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 marca 2013 r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia Krzyki VII Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Piotr Mgłosiek

Protokolant: Monika Ślęzak

w obecności Prokuratora Prokuratury Rejonowej Wrocław Krzyki Wschód: -

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2013 r. sprawy

A. K. (1) urodz. (...) we W.

Syna D. i K.

oskarżonego o to, że:

w dniu 08 stycznia 2013 roku we W. przy ul. (...), kierował w ruchu lądowym pojazdem mechanicznym marki J. (...) nr rej (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, mając 0,70 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

tj. o czyn z art. 178 a § 1 kk

I.  uznaje oskarżonego A. K. (1) za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku, tj. przestępstwa z art. 178 a § 1 kk i za to na podstawie tego przepisu wymierza mu karę 3 (trzech) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk i art. 70 § 1 pkt. 1 kk warunkowo zawiesza wykonanie orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności na okres próby wynoszący 2 (dwa) lata;

III.  na podstawie art. 42 § 2 kk i art. 43 § 1 kk orzeka wobec oskarżonego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym kat. B na okres 1 (jednego) roku, na podstawie art. 63 § 2 kk zalicza oskarżonemu na poczet orzeczonego zakazu okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 8 stycznia 2013 r. ;

IV.  na podstawie art. 49 § 2 kk orzeka od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 300 (trzystu) złotych;

V.  na podstawie art. 63 § 1 kk zalicza oskarżonemu na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okres jego zatrzymania w sprawie w dniu 8 stycznia 2013 r. na wypadek zarządzenia jej wykonania;

VI.  na podstawie art. 624 § 1 kpk zwalnia oskarżonego od obowiązku uiszczenia kosztów procesu.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2013 r. A. K. (1) spożywał nalewkę alkoholową po czym wsiadł do swojego samochodu marki J. (...) nr rej. (...) i ruszył ulicą (...) w kierunku ulicy (...).

W tym czasie do funkcjonariuszy Policji M. M. i A. S. (1) podszedł nieznany mężczyzna i powiedział, że za chwilę ulicą (...) będzie przejeżdżał J., którym prawdopodobnie kieruje nietrzeźwy kierowca. Funkcjonariusze Policji istotnie zauważyli, że ulicą (...) jedzie samochód marki J.. Gdy A. K. (1) skręcił w ulice (...) został zatrzymany do kontroli. Z uwagi na wyczuwalną woń alkoholu A. K. (1) został poddany badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, z wynikiem 0,70 mg/l. Dowód:

- wyjaśnienia oskarżonego A. K. : k. 60-62, 79-80;

- zeznania świadków R. M.: k. 29, 80;

A. S.: k. 8-9, 27, 80-81

- protokół użycia urządzenia pomiarowego: k. 2;

W swoim dotychczasowym życiu A. K. (1)nie był karany sądownie. Oskarżony pracuje w P. Z. Ł., osiąga dochód w wysokości (...). Ma na utrzymaniu dwóch synów.

Dowód:

- dane o karalności: k. 17;

- oświadczenie oskarżonego: k. 79;

A. K. (1) składając wyjaśnienia w toku postępowania przygotowawczego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy głównej. Wniosek ten nie został podjęty przez Prokuratora i nie znalazł się w akcie oskarżenia.

Oskarżony przed Sądem również przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Odpowiadając na pytania opisał przebieg zdarzenia zgodnie z ustalonym stanem fatycznym.

Sąd zważył co następuje:

Zdaniem Sądu okoliczności popełnienia zarzucanego oskarżonemu czynu, jego sprawstwo i wina nie budzą żadnych wątpliwości.

Stan faktyczny w przedmiotowej sprawie został ustalony w oparciu o wyjaśnienia oskarżonego oraz zeznania świadków A. S. (1), R. M. (2), które Sąd uznał za wiarygodne albowiem składane były tak w postępowaniu przygotowawczym jak i sądowym konsekwentnie. Ponadto wyjaśnienia oskarżonego oraz zeznania świadków korelowały ze sobą w najważniejszych elementach zdarzenia co bezsprzecznie nadaje im walor wiarygodności. Pomocna okazała się również dokumentacja związana z poddaniem oskarżonego badaniu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Uzyskane wyniki nie były kwestionowane przez żadną ze stron. Warunki i właściwości osobiste A. K. (1) są ustalił na podstawie przedłożonych przez obronę opinii z zakładu pracy oraz organizacji społecznych.

Wobec powyższych faktów stwierdzić należy, iż oskarżony A. K. (1) swym zachowaniem wypełnił znamiona przestępstwa z art. 178a § 1 kk, prowadził bowiem w ruchu lądowym tj. na ul. (...) pojazd mechaniczny będąc w stanie nietrzeźwości, o którym mowa w art. 115 § 16 pkt. 1 kk.

Strona podmiotowa popełnionego przez oskarżonego przestępstwa ograniczona jest rzecz jasna do zamiaru bezpośredniego, ponieważ A. K. (1) mając pełną świadomość stanu nietrzeźwości, w którym się znajdował, usiadł za kierownicą samochodu J. (...) nr rej. (...).

Sąd uznając sprawstwo i winę oskarżonego w zakresie zarzucanego mu czynu kwalifikowanego z art. 178a § 1 kk, wymierzył mu na podstawie tego przepisu karę trzech miesięcy pozbawienia wolności.

Kształtując wymiar kary Sąd miał na względzie wszystkie dyrektywy wymienione w art. 53 kk, przede wszystkim zaś stopień winy i społecznej szkodliwości popełnionego przez oskarżonego przestępstwa.

Wskazać w tym miejscu należy, iż specyficzne okoliczności sprawy wykluczały przyjęcie stopnia społecznej szkodliwości na poziomie znacznym. Z zeznań świadków wynika, iż w momencie zdarzenia w rejonie, w którym poruszał się oskarżony nie występowało duże natężenie ruchu. Z wyjaśnień A. K. (1) wynika natomiast, że przejechał on samochodem kilkaset metrów do pobliskiego sklepu. Powyższe prowadzi do konstatacji, że oskarżony swym zachowaniem, nie spowodował znaczącego niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu. Zresztą przesłuchiwani funkcjonariusze Policji, widząc oskarżonego poruszającego się swym samochodem nie stwierdzili, by sposobem jazdy powodował on istotne zagrożenie.

Sąd biorąc pod rozwagę okoliczności określone w art. 69 § 1 i 2 kk uznał, iż oskarżonemu można wystawić pozytywną prognozę kryminologiczną, zaś jego poprawa nie wymaga izolacji w warunkach więziennych. A. K. (1) w swoim dotychczasowym życiu nie był karany sądownie. W miejscu pracy posiada pozytywną opinię. Udziela się w działalności charytatywnej i społecznej. Wszystko to zdaniem Sądu wskazuje, że oskarżony zasługuje na dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności, którego okres oznaczono na dwa lata.

Sąd kierując się dyrektywną określoną w art. 58 § 2 kk nie orzekł wobec oskarżonego kary grzywny albowiem jego sytuacja materialna skłania ku przekonaniu, że jej uiszczenie spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny. Tym bardziej, że A. K. (1) został zobowiązany do uiszczenia świadczenia pieniężnego w kwocie 300 zł. Zważyć należy, że na utrzymaniu oskarżonego pozostają dwaj synowie, a dochody otrzymywane z pracy zarobkowej nie są znaczne.

Na podstawie art. 42 § 2 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres jednego roku z zastrzeżeniem, że dotyczy on wyłącznie samochodów do kierowania, którymi uprawnia kategoria B.

Ustawodawca oraz orzecznictwo sądowe dopuszczają możliwość ograniczenia środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych do określonej ich kategorii. Istotą owego wyłączenia jest dostosowanie skutków reakcji karnoprawnej do wymogów poszczególnych przypadków w jakich ten środek karny jest stosowany. Wskazać należy, iż A. K. (1) do wykonywania obowiązków zawodowych potrzebne są uprawnienia do kierowania pojazdami powyżej 3,5 tony. Gdyby Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oznaczałoby to pozbawienie oskarżonego możliwości wykonywania pracy.

Zważyć trzeba, iż A. K. (1) utrzymuje czteroosobową rodzinę, w tym spłaca jeden z kredytów, który zaciągnął jego syn. Zatem utrata pracy niewątpliwie pociągnęłaby za sobą bardzo ciężkie skutki zarówno dla samego oskarżonego jaki i członków najbliższej rodziny. W ocenie Sądu biorąc pod uwagę okoliczności niniejszej sprawy owe skutki byłyby nieadekwatne do wagi występku, którego się dopuścił.

Oskarżony A. K. (1) ma bardzo dobrą opinie w pracy, w aktach sprawy znajdują się również opinie różnych instytucji świadczące o zaangażowaniu oskarżonego w akcje społeczne. Co więcej postawa A. K. (1) tak w toku dochodzenia jak i przez Sądem wskazuje, że zrozumiał on swój błąd i wyraził szczerą skruchę. Dlatego tak daleko idące konsekwencje, związane z utratą możliwości wykonywania pracy, byłyby w ocenie Sądu nieadekwatne do indywidualnych i specyficznych okoliczności całej sprawy.

Na podstawie art. 63 § 2 kk Sąd zaliczył oskarżonemu na poczet orzeczonego zakazu okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 8 stycznia 2013 r.

Na podstawie art. 49 § 2 kk Sąd orzekł od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 300 zł.

Zobligowany treścią art. 63 § 1 kk Sąd zaliczył oskarżonemu na poczet kary pozbawienia wolności okres jego zatrzymania w sprawie w dniu 8 stycznia 2013 r., na wypadek zarządzenia jej wykonania.

Z uwagi na trudną sytuację materialną, Sąd zwolnił A. K. (1) w oparciu o treść art. 624 kpk z kosztów procesu.

Zarządzenie z 08.04.13 r.

- odn.

- odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć PR