Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Cz 197 /13

POSTANOWIENIE

Dnia 12 kwietnia 2013 roku.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VIII Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący : SO Włodzimierz Jasiński (spr.)

Sędziowie : SO Jadwiga Siedlaczek , SO Małgorzata Kończal

po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2013 roku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku J. R.

przy udziale M. T.

o nadanie klauzuli wykonalności

na skutek zażalenia M. T.

od postanowienia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie

z dnia 15 marca 2012 roku

sygn. akt I.Co 210/12

p o s t a n a w i a : oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z 15 marca 2012 Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie nadał klauzulę wykonalności aktowi notarialnemu z 12 maja 2011 roku w którym dłużnik poddał się egzekucji - do wysokości 27.084,28 zł z ustawowymi odsetkami od kwot szczegółowo wymienionych w postanowieniu oraz zasądził koszty postępowania.

Sąd Rejonowy oceniając przedłożony akt notarialny oraz znajdujące się w nim zapisy wskazał ,że znajdują one swoje odzwierciedlenie w formalnych przesłankach , które upoważniają do uwzględnienia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności , gdyż zgodne są z treścią przepisu art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c.

W zażaleniu uczestnik postępowania ( dłużnik) w istocie kwestionował istnienie wierzytelności wynikającej z aktu notarialnego twierdząc , iż nigdy ona nie powstała przedstawiając na tę okoliczność szeroką argumentację faktyczną.

Sąd okręgowy zważył co następuje :

Zażalenie podlegało oddaleniu.

Uszło uwadze żalącego się , iż w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności Sąd nie bada merytorycznych podstaw , które mogą w razie ich zaistnienia podważyć istnienie wierzytelności. Ta kwestia należy bowiem do postępowań przeciw egzekucyjnych ( opozycyjnych) w których dłużnik może skutecznie bronić się przed wierzycielem i trwającą egzekucją zwalczając podstawy materialne stanowiące tytuł egzekucyjny, pozbawiając tym samym tytuł wykonawczy wykonalności ( art. 840 k.p.c.). Takie też zarzuty podnosi żalący wskazując na brak istnienia wierzytelności - nazywając je „ nieskonsumowaniem” aktu notarialnego.

W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności dłużnik natomiast może kwestionować jedynie formalne wady albo tytułu wykonawczego lub inne nieprawidłowości wynikające z działania Sądu przy nadaniu klauzuli wykonalności , których jednak przedmiotowe zażalenie nie podnosi.

Stąd też mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. postanowił jak na wstępie.