Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Cz 285/13

POSTANOWIENIE

Dnia 22 maja 2013 r.

Sąd Okręgowy w Słupsku Wydział IV Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Wanda Dumanowska (spr.)

Sędziowie: SO Andrzej Jastrzębski

SO Mariusz Struski

po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2013 roku, w Słupsku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Skarbu Państwa – Komendy Wojewódzkiej Policji w G.

przeciwko (...) S.A. w W.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego

na postanowienie Sądu Rejonowego w Słupsku

z dnia 7 lutego 2013 r., sygn. akt IX C 623/12

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Słupsku, na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c., zawiesił postępowanie w sprawie przyjmując, iż z dniem 28 grudnia 2012r., na skutek przejęcia przez Towarzystwo (...) S.A. w W., pozwany (...) S.A. w W. utracił osobowość prawną a tym samym zdolność sądową, co uzasadniało zawieszenie postępowania z urzędu ze skutkiem od chwili zdarzenia powodującego zawieszenie.

Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodził się pełnomocnik pozwanego, określając w zażaleniu jako pozwanego Towarzystwo (...) S.A. w W. i dołączając dokumenty świadczące o następstwie prawny oraz pełnomocnictwo udzielone to Towarzystwo (...). Zarzucił naruszenie art. 177 ustawy z 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej w zw. z art. 494 § 1 ksh, polegające na ich niezastosowaniu przez Sąd w konsekwencji nie przyjęcie, że (...) S.A. jest następcą prawnym dotychczasowego pozwanego.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Podstawą wydania zaskarżonego postanowienia był art. 174 § 1 pkt 1 kpc i, zdaniem Sądu Okręgowego, został on prawidłowo przez Sąd Rejonowy zastosowany. Zważyć bowiem należy, iż niezawieszanie postępowania i jego kontynuowanie po utracie zdolności sądowej przez stronę, bez wstąpienia w jej miejsce następców prawnych, powoduje nieważność postępowania ( art. 379 pkt 2 kpc). Utrata zdolności sądowej dotyczy jedynie osób prawnych lub jednostek organizacyjnych, które co prawda nie są osobami prawnymi, ale mają ustawowo przyznaną zdolność prawną. Podzielić należy pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w postanowieniu z dnia 10 listopada 2005r., w sprawie II CK 320/05 (Glosa 2007, Nr 3, s. 10), iż wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców powoduje utratę przez nią zdolności sądowej. Natomiast utrata zdolności sądowej przez spółkę powoduje konieczność zawieszenia postępowania z urzędu. Nadto w doktrynie wyrażony został pogląd, potwierdzający słuszność powyższych rozważań, iż „łączenie się spółek powoduje, dla spółki przejmowanej albo dla spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, ich rozwiązanie bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego (por. art. 493 § 1 KSH). Skutkiem tego zabiegu po stronie tej spółki albo tych spółek, jest jej albo ich wykreślenie z rejestru. Wskutek tej formalnej czynności spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki utracą osobowość prawną, o ile będą to spółki kapitałowe albo nastąpi utrata ich bytu prawnego, jako przedsiębiorców, w przypadku spółek osobowych (vide: komentarz do art. 494 KSH, w Komentarz do pod red. S. Sołtysińskiego Prawo spółek kapitałowych. System Prawa Prywatnego. T. 17B. Warszawa 2010, Legalis).

Tym samym zaskarżone postanowienia, na datę jego wydania, było prawidłowe. Dokumenty świadczące o następstwie prawnym Towarzystwa (...) S.A. w W. zostały przez pełnomocnika strony pozwanej dołączone do akt dopiero na etapie postepowania zażaleniowego. Dodać jedynie należy, iż rolą pełnomocnika procesowego pozwanego było złożenie tych dokumentów bezpośrednio po dokonaniu przejęcia i wpisanie faktu połączenia do rejestru. Najpóźniej winien był to uczynić składając pismo procesowe z dnia 25 stycznia 2013r., w którym jednak jako pozwanego wskazywał nadal (...) S.A. w W..

Po zwrocie akt rolą Sądu Rejonowego jest zastosowanie dyspozycji art. 180 §1 pkt 2 kpc.

Wobec powyższego, na mocy art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. należało jak w sentencji.