Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Kz 365/13

POSTANOWIENIE

Dnia 3 czerwca 2013 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący SSO Stanisław Jabłoński

Sędziowie: SSO Krzysztof Głowacki (spr.)

(...) P. W.

Protokolant Bernadetta Kuśnierz

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 3 czerwca 2013 r.

w sprawie A. T.

oskarżonej o czyn z art.212§1 kk.

zażalenia wniesionego przez oskarżyciela prywatnego R. M.

na postanowienie Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Fabrycznej

z dnia 3 kwietnia 2013 r., sygn. akt XII K 291/12

w przedmiocie umorzenia postępowania

na mocy art. 437 § 1 kpk

p o s t a n o w i ł

uchylić zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

W myśl art.496§1 i 3 kpk postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego umarza się za zgodą oskarżonego, jeżeli oskarżyciel prywatny odstąpi od oskarżenia przed prawomocnym zakończeniem postępowania. Niestawiennictwo oskarżyciela prywatnego i jego pełnomocnika na rozprawie głównej bez usprawiedliwionych powodów uważa się za odstąpienie od oskarżenia.

W świetle powyższego wskazać należy, iż R. M. przedłożył w rozpoznawanej sprawie zaświadczenie nr (...). z dnia 5 kwietnia 2013 r. wystawione przez lekarza sądowego, z którego wynika, że oskarżyciel prywatny z uwagi na chorobę o numerze statystycznym K50.0 (tj. Choroba C., odcinkowe zapalenie jelita) w dniu 3 kwietnia 2013 r. nie mógł się stawić na rozprawie przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia – Fabrycznej (k. 331).

Nieobecność oskarżyciela prywatnego uznać należy więc za usprawiedliwioną, co obliguje Sąd Okręgowy do uchylenia zaskarżonego postanowienia.

Na marginesie natomiast wskazać należy, że we wniosku z dnia 3 kwietnia 2013 r. jako powód zmiany terminu rozprawy R. M. wskazał wyjazd służbowy w dniach 2-3 kwietnia 2013 r. (k. 323). W rozpatrywanym zażaleniu wskazał natomiast, iż ów wyjazd służbowy do W. miał mieć miejsce w dniach 3-4 kwietnia 2013 r. (k.334). Nadto w żaden sposób oskarżyciel prywatny owej niemożności stawiennictwa na rozprawie z uwagi na obowiązki służbowe nie uprawdopodobnił. Tym samym okoliczność ta w żadnym razie nie mogła podważać trafności zaskarżonego postanowienia. Jednocześnie dziwi fakt, że mimo iż w dniu 3 kwietnia 2013 r. R. M. nie mógł uczestniczyć w rozprawie z uwagi na wyżej wskazaną chorobę układu trawiennego, był on w stanie podjąć trudy wyjazdu służbowego.

Mając na względzie powyższe, orzeczono jak na wstępie.