Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 674/14

POSTANOWIENIE

Dnia 19 listopada 2014 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Janusz Kasnowski (spr.)

Sędziowie: SO Irena Dobosiewicz

SO Aurelia Pietrzak

po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2014 r. w Bydgoszczy na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku

I. Ś.

z udziałem

S. J., D. J.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek zażalenia wnioskodawcy na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie o sygn. akt II Ns 1376/14

postanawia:

1/ uchylić zaskarżone postanowienie;

2/ oddalić wniosek wnioskodawcy o zasądzenie na jego rzecz od uczestników zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.

Sygn. akt II Cz 674/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 17 lipca 2014 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy stwierdził swą niewłaściwość miejscową w sprawie z wniosku I. Ś. z udziałem S. J., D. J. o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym P. J. i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie (sygn. II Ns 1376/14).

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że co prawda spadkodawca zmarł w S., lecz w akcie zgonu nie wpisano jego ostatniego miejsca zamieszkania. Wiedzy na ten temat nie miał również syn spadkodawcy, który składał zapewnienie spadkowe. Zważywszy jednocześnie, że wnioskodawca nie przedstawił jakichkolwiek dokumentów, które mogłyby wskazywać, że ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy bądź majątek spadkowy znajdują się w okręgu działania Sądu Rejonowego w Bydgoszczy Sąd doszedł do przekonania, że właściwym do rozpoznania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie (art. 628 k.c.).

Zażalenie na postanowienie złożył wnioskodawca i domagał się jego zmiany bądź uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy. Jednocześnie wnosił o zasądzenie na swoją rzecz kosztów postępowania zażaleniowego.

W uzasadnieniu wskazał, że spadkodawca P. J. urodził się w B. i całą aktywność życiową łączył z tym miastem. Ponadto adres w B. przy ul. (...) podawany jest w akcie oskarżenia przeciwko zmarłemu oraz pismach Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, które załączono do zażalenia. Co więcej z informacji zawartych w Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej wynika, że spadkodawca do dnia śmierci prowadził swoją działalność gospodarczą pod nazwą (...) pod adresem ul. (...) w B. .

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie podlegało uwzględnieniu. Dokumenty przedłożone przez skarżącego wraz z zażaleniem powodowały konieczność zmiany zaskarżonego postanowienia poprzez jego uchylenie.

Stosownie do art. 628 k.p.c., do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, Sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (Sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy. Natomiast zgodnie z art. 200 § 1 k.p.c., Sąd, który stwierdzi swą niewłaściwość, przekaże sprawę sądowi właściwemu.

Z przedstawionego wyżej zapisu ustawowego wynika, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy będzie właściwy jedynie wyjątkowo, bo tylko w tych sytuacjach, gdy miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce: nie da się ustalić. Tymczasem z dokumentów przedłożonych wraz z zażaleniem wynika, że ostatnim miejscem zamieszkania spadkodawcy była B.. Okoliczność tę potwierdza m.in. wydruk z Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej, na podstawie którego można stwierdzić, że spadkodawca do dnia śmierci prowadził swoją działalność gospodarczą pod nazwą (...) i pod adresem: B., ul. (...) (k. 41). Adres ten wskazywany jest również jako miejsce zamieszkania spadkodawcy w pismach Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie (k. 40). Poza tym wszyscy ewentualni spadkobiercy zamieszkują w B..

Mając na uwadze powyższe, właściwym do rozpoznania sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym P. J. jest Sąd Rejonowy w Bydgoszczy.

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy uchylił zaskarżone postanowienie (na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c.) O kosztach postępowania zażaleniowego orzeł po myśli art. 520 § 1 k.p.c.