Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt RIIIC 319/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 lutego 2013r.

Sąd Rejonowy w Lubaniu Wydział III Rodzinny i Nieletnich w składzie następującym :

Przewodniczący : SSR B. Niderfier - Turkiewicz

Protokolant : D. Stępak

po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2013r. w Lubaniu

przy udziale ---

(wymienić prokuratora lub przedstawiciela organizacji społecznej ,jeśli brał udział)

sprawy z powództwa M. Z., G. Z., J. Z. (1)

przeciwko S. Z.

o alimenty

I. zasądza od pozwanego S. Z. na rzecz powoda J. Z. (1) rentę alimentacyjną w kwocie 100 zł /sto/ złotych miesięcznie , płatną z
góry do dnia 10-go każdego kolejno po sobie następującego miesiąca , z odsetkami
ustawowymi obowiązującymi w okresie wymagalności świadczenia głównego w razie
zwłoki w płatności którejkolwiek z rat, poczynając od dnia 01 października 2012 r.

II. zasądza od pozwanego S. Z. na rzecz powódki M. Z. rentę alimentacyjną w kwocie 100 zł /sto/ złotych miesięcznie , płatną z
góry do dnia 10-go każdego kolejno po sobie następującego miesiąca , z odsetkami
ustawowymi obowiązującymi w okresie wymagalności świadczenia głównego w razie
zwłoki w płatności którejkolwiek z rat, poczynając od dnia 01 października 2012 r.

III. dalej idące powództwo oddala.

IV. umarza postępowanie w części żądania cofniętego przez powodów.

V. nie obciąża pozwanego kosztami postępowania .

VI. koszty zastępstwa adwokackiego znosi wzajemnie.

VII. wyrokowi w punkcie I i II nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

Sygn. akt R III C 319 / 12

UZASADNIENIE

Powodowie G. Z., J. Z. (1) i M. Z. wnieśli o zasądzenie na ich rzecz od pozwanego S. Z. renty alimentacyjnej w kwocie po 600 złotych miesięcznie dla każdego z nich, tj. łącznie 1,800 złotych miesięcznie poczynając od dnia 1 października 2012 roku. Ponadto, wnieśli o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności, rozpoznanie sprawy pod ich nieobecność, zasądzenie od pozwanego na rzecz powodów zwrotu kosztów postępowania wraz z kosztami zastępstwa procesowego oraz o zabezpieczenie powództwa.

W uzasadnieniu powodowie G. Z., ur. dnia (...)w L., J. Z. (1), ur. dnia (...)w L.i M. Z., ur. dnia (...)w L.podali, że są dziećmi pozwanego S. Z.i J. Z. (2). G. Z.jest studentem pierwszego roku studiów wieczorowych drugiego stopnia na Wydziale Filologicznym (...)kierunek Filologia Angielska. J. Z. (1)i M. Z.są studentami studiów stacjonarnych w Państwowej (...)w L.. J. Z. (1)jest studentem pierwszego roku na (...)a M. Z.jest studentką drugiego roku na kierunku Ekonomia. Wysokość opłaty za studia (...)za oba semestry w roku akademickim 2012/2013 wynosi łącznie 5,400 złotych, a opłata rekrutacyjna wyniosła 80 złotych. Opłata rekrutacyjna na studia (...)wyniosła 85 złotych. Łączna opłata za ubezpieczenie (...) J.i M. Z.wyniosła 62 złote. J.i M. Z.mieszkają w L.i wynajmują mieszkanie, za które czynsz wynosi 700 złotych miesięcznie. Ponadto pokrywają opłaty za media. Do domu jeżdżą przemiennie w każdy weekend, skąd przywożą obiady ugotowane przez matkę. Muszą też kupować żywność. Dalej powodowie podali wysokość ponoszonych wydatków z tytułu czynszu, opłaty za gaz i energię elektryczną, dojazdu na uczelnię, telefonów komórkowych, kosztów pomocy naukowych, kosztów zakupu ubrań, kosmetyków, środków czystości, wyżywienia, dojazdów do domu, które określili na kwotę 1,490 złotych miesięcznie.

Powodowie twierdzili, że G. Z. mieszka z matką w L.. Gdy ma zjazdy we W. obejmujące piątek, sobotę i niedzielę, to w czwartek jedzie do L., by przenocować u rodzeństwa i stamtąd codziennie jeździ do W.. Dojazdy kosztują G. Z. około 220 złotych miesięcznie, a utrzymanie telefonu komórkowego kosztuje 39 złotych. Utrzymanie mieszkania w L., stanowiącego własność dziadków powodów, i w którym poza dziadkami mieszkają powodowie, ich matka i pozwany, kosztuje około 1,300 złotych miesięcznie. Na kwotę tę składa się czynsz za mieszkanie w wysokości 667,15 złotych, opłata za gaz w wysokości 278,75 złotych, opłata za energię elektryczną 142,54 złote, opłata za telefon i Internet 185,39 złotych oraz opłata za Cyfrowy P. 99 złotych miesięcznie. Na utrzymanie mieszkania pozwany przekazuje dziadkom 300 złotych miesięcznie. Matka powodów na zakup żywności przeznacza miesięcznie około 800 złotych. M. Z. choruje na padaczkę i wymaga systematycznego przyjmowania leków oraz wizyt u specjalistów, co wiąże się z kosztami wynoszącymi od 80 do 100 złotych. Choroba pociąga za sobą stałe pogarszanie wzroku i konieczność wymiany szkieł w okularach. Okulary powinien również nosić J. Z. (1).

Dalej powodowie twierdzili, że nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Nie mogą podjąć żadnej pracy, która nie kolidowałaby ze studiami. Pozwany w ogóle nie pomaga powodom i nie czuje obowiązku łożenia na ich utrzymanie. Pozostają oni wyłącznie na utrzymaniu matki, która zatrudniona jest na stanowisku nauczyciela w Szkole (...) w L., gdzie zarabia netto 2.320,06 złotych miesięcznie. Matka kupiła powodom notebooka za kwotę 1.790,54 złote, którą spłaca w ratach po 107,94 złote miesięcznie.

Pozwany ma wykształcenie podstawowe i z zawodu jest murarzem. Pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy w firmie (...) na terenie Czech, gdzie oficjalnie jego dochody rocznie wynoszą 10 tys. złotych, jednak zdaniem powodów nie jest to prawdą, gdyż osoby zatrudnione w tej firmie dobrze zarabiają, o czym przekonał się G. Z., który w czasie wakacji pracował razem z ojcem i za miesiąc pracy otrzymał netto 1,600 złotych. Według powodów pozwany ukrywa przed rodziną wysokość swoich zarobków.

W odpowiedzi na pozew pozwany S. Z. wniósł o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie od powodów na jego rzecz kosztów procesu. Twierdził, iż jego sytuacja zarobkowa i majątkowa nie pozwala na obciążenie go obowiązkiem alimentacyjnym na rzecz dorosłych powodów, bowiem byłoby to połączone z nadmiernym dla niego uszczerbkiem. Potrzeby trojga dorosłych dzieci znacznie przerastają możliwości finansowe pozwanego, który nigdy nie uzyskiwał dochodów wyższych niż wskazane w umowie o pracę. W dniu 15.10.2012 roku rozwiązano z pozwanym umowę o pracę i obecnie jest on zarejestrowany jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. S. Z. do rąk babci powodów przekazuje miesięcznie 400 złotych z tytułu czynszu i opłat eksploatacyjnych. Twierdzi, że tylko on reguluje należności związane z korzystaniem z mieszkania i regularnie dokonuje zakupu żywności do domu a do czasu utraty pracy zaspokajał także inne potrzeby powodów kupując im odzież, przybory szkolne i inne. S. Z. podniósł także, że przed Sądem Okręgowym w J. G. prowadzone jest postępowanie w sprawie o rozwód małżeństwa pozwanego i matki powodów. Pozwany w niedalekiej przyszłości będzie musiał wynająć mieszkanie, na co go obecnie nie stać. Dalej pozwany domagał się przedłożenia przez powodów stosownej dokumentacji na okoliczność osiąganych przez nich wyników w nauce. Podniósł, że powodowie nie dokładają należytych starań, by się usamodzielnić i choćby częściowo przyczynić do zaspokajania swoich kosztów utrzymania. Mają oni realne szanse na podjęcie pracy zarobkowej a ich wiek, stan zdrowia i posiadanie wykształcenia średniego pozwala z powodzeniem konkurować na rynku pracy. Mogliby oni w czasie wolnym od zajęć roznosić ulotki, podjąć pracę jako pomoc kuchenna, dystrybutor obiadów dla firm, a w okresie wakacyjnym podejmować prace sezonowe. Zdaniem pozwanego G. Z. powinien podjąć pracę na pełen etat, gdyż uczęszcza na zajęcia organizowane w weekendy. Według pozwanego G. Z. pracuje dorywczo i z tego tytułu uzyskuje zarobki, które ukrywa. Pozwany zwrócił również uwagę, iż powodowie wykazują rażąco wygórowane koszty swojego utrzymania. Twierdził on również, iż powodowie okazują mu rażące lekceważenie i niewdzięczność kierując pod jego adresem różnego rodzaju wyzwiska, wulgarne i obelżywe słowa. Jesienią 2012 roku doszło nawet do pobicia pozwanego przez najstarszego syna. W ocenie pozwanego powyższe okoliczności prowadzą do wniosku, że powodowie przejawiają wobec pozwanego postawę roszczeniową, co nie zasługuje na aprobatę i udzielenie im ochrony prawnej, gdyż sprzeciwiają się temu zasady współżycia społecznego z art. 5 kc.

W nawiązaniu do odpowiedzi na pozew, powodowie złożyli pismo, w którym twierdzili, iż nie są w stanie utrzymać się samodzielnie, gdyż J. i M. Z. studiują stacjonarnie, a zajęcia na studiach (...) trwają od czwartku do niedzieli co uniemożliwia podjęcie pracy. Mieszka on na stancji w L. z rodzeństwem, co zmusza go do codziennych dojazdów na zajęcia do W.. Nie ma on środków by wynająć stancję we W.. Zdaniem powodów nie jest prawdą, że pozwany stracił pracę, gdyż od 11 lat zatrudniony jest w (...) Spółka z o.o. przy pracach budowlanych na terenie Czech i codziennie wstaje rano między 4:00 a 4:30 i jedzie do pracy, z której wraca pod wieczór. W jego zachowaniu nie ma żadnych zmian od połowy października 2012 roku kiedy to miał stracić pracę. Osoba bezrobotna i poszukująca pracy nie musi wstawać o tak wczesnej porze. Powodowie twierdzili także, iż nie jest prawdą, że pozwany kupuje im żywność, odzież i inne potrzebne rzeczy. Wszystko kupuje im matka i wspierają ich także dziadkowie, choć oboje poważnie chorują. Przyznają, że pozwany robi zakupy żywności, jednak wszczyna awantury, gdy ktoś z rodziny odważy się po nie sięgnąć. Pozwany nigdy nie interesował się powodami, ich postępami w nauce, stanem zdrowia czy potrzebami. Wszyscy powodowie planowo realizują naukę i nigdy nie powtarzali żadnego roku nauki. Uważają, że wydatki na telefony, Internet i laptopy są konieczne, gdyż wszystkie informacje z uczelni są umieszczane w Internecie.

Na rozprawie dnia 14.02.2013 roku pełnomocnik powodów ograniczył powództwo na rzecz J. Z. (1) do kwoty 200 złotych, na rzecz M. Z. do kwoty 300 złotych i na rzecz G. Z. do kwoty 500 złotych miesięcznie. Pełnomocnik pozwanego nadal wnosił o oddalenie powództwa.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Powodowie G. Z., ur. dnia (...) w L., M. Z., ur. dnia (...) w L. i J. Z. (1), ur. dnia (...) w L. pochodzą z małżeństwa S. i J. Z. (2). Między S. i J. Z. (2) prowadzona jest przed Sądem Okręgowym w (...) sprawa o rozwód.

(dowód: odpis skrócony aktu urodzenia G. Z., k. 8, odpis skrócony aktu urodzenia M. Z., k. 7, odpis skrócony aktu urodzenia J. Z. (1), k. 6, zeznania słuchanego w charakterze strony S. Z., k. 129 akt).

G. Z., J. Z. (1)i M. Z.wraz z rodzicami J.i S. Z.mieszkają na stałe w L.w mieszkaniu stanowiącym własność dziadków powodów. J. Z. (2)prowadzi wspólne gospodarstwo domowe ze swoimi rodzicami, którzy są na emeryturze. Babcia powodów otrzymuje 1,110 złotych emerytury, a dziadek około 2 tys. złotych miesięcznie. Wymagają oni stałej opieki, gdyż oboje są po zawale, a babcia również po operacji (...). Każde z nich potrzebuje na leczenie około 400 złotych miesięcznie. Rodzice J. Z. (2)opłacają czynsz za mieszkanie, który z funduszem remontowym wynosi około 700 złotych miesięcznie, płacą też rachunki za gaz po 130 złotych za dwa miesiące i za energię elektryczną i wodę w wysokości około 450 złotych za dwa miesiące. S. Z.do października 2012 roku płacił teściom 300 złotych, a w następnych miesiącach po 400 złotych z tytułu części opłat mieszkaniowych. J. Z. (2)za telefon z Internetem płaci około 200 złotych miesięcznie a za telewizję cyfrową 99 złotych. Spłaca ona kredyt w ratach po 107 złotych miesięcznie zaciągnięty w 2011 roku na zakup laptopa dla M.i J. Z. (1). Pracuje ona na stanowisku nauczyciela w Szkole Podstawowej Nr (...)w L., gdzie zarabia miesięcznie 2.534,49 złotych netto.

(dowód: zeznania słuchanej w charakterze świadka J. Z. (2), k. 115, 116, zaświadczenie Szkoły (...) w L., k. 86).

J. Z. (1)w 2012 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół (...)w L.i zdał maturę, po której podjął dalszą naukę na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia w (...)w L.na (...). Zajęcia odbywają się 5 dni w tygodniu. Również na tej uczelni na drugim roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Ekonomia studiuje M. Z.. Każde z nich otrzymuje z uczelni stypendium socjalne w kwocie po 550 złotych miesięcznie. Wspólnie najmują oni w L.mieszkanie, za które płacą 700 złotych miesięcznie i 100 złotych za media. Stołują się w domu odgrzewając posiłki przywożone z L.od matki. Na zakup pozostałej żywności potrzebują łącznie od 100 do 200 złotych miesięcznie. M.i J. Z. (1)otrzymują od matki również pomoc w postaci dopłaty do czynszu za mieszkanie, zakupu artykułów chemicznych, kosztów leczenia, co stanowi równowartość około 600 złotych. M. Z.rocznie potrzebuje około 200 do 300 złotych na zakup podręczników i innych pomocy naukowych oraz na opłaty ubezpieczeniowe. Choruje ona na padaczkę, niedoczynność tarczycy, alergię i ma osłabiony wzrok. Na koszty leczenia oraz zakup odzieży potrzebuje miesięcznie od 200 do 300 złotych. Na przyjazdy do domu potrzebuje od 40 do 50 złotych miesięcznie.

J. Z. (1) również choruje na alergię i ma astygmatyzm. Dwa, trzy razy w miesiącu przyjeżdża do L., skąd odbiera przygotowaną przez matkę żywność. Koszt jego dojazdu wynosi miesięcznie 60 do 70 złotych. Na pomoce szkolne potrzebuje miesięcznie około 50 złotych, a na zakup odzieży od 100 do 200 złotych miesięcznie. Płaci on też za telefon 30 złotych miesięcznie. Opłata za Internet wynosi 30 złotych miesięcznie. Powodowie nie korzystają ze świadczeń pomocy społecznej.

(dowód: zeznania słuchanej w charakterze świadka J. Z. (2), k. 115, 116, zeznania słuchanej w charakterze strony M. Z., k. 116, zeznania słuchanego w charakterze strony J. Z. (1), k. 129, zaświadczenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w L., k. 9, dowód wpłaty ubezpieczenia (...), k. 15, umowa najmu z dnia 19.09.2012 roku, k. 16, faktura VAT T. (...) z dnia 21.08.2012 roku, k. 17, rachunek (...) S.A. (...) Oddział (...), k. 18, faktura VAT P., k. 22, dowód wpłaty Spółdzielni Mieszkaniowej w L., k. 23, rachunek (...) Spółka z o.o., k. 24, rachunek (...) S.A., k. 25, oświadczenie J. Z. (2) z dnia 22.10.2012 roku, k. 26, skierowanie do Pracowni Elektroencefalografii z 09.07.2012 roku, k. 30, zlecenie na wykonanie okularów, k. 33, faktura VAT MediaExpert z dnia 04.11.2011 roku, k. 35, umowa kredytu na zakup towarów z dnia 04.11.2011 roku, k. 36 – 39, zaświadczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w L., k. 83 - 85, zaświadczenie lekarskie z dnia 10.01.2013 roku, k. 98, kserokopia indeksu M. Z., k. 100, kserokopia indeksu J. Z. (1), k. 101).

G. Z.ukończył w 2012 roku studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku (...)w Państwowej (...)w L.i podjął dalszą naukę na dwuletnich studiach niestacjonarnych drugiego stopnia na Wydziale Filologicznym kierunek (...) na (...) (...). Opłata za jeden semestr w roku akademickim 2012/2013 wynosi 2,700 złotych. Opłata rekrutacyjna wyniosła 80 złotych.

(dowód: zaświadczenie (...) z dnia 05.10.2012 roku, k. 9, umowa o warunkach wnoszenia opłaty za studia niestacjonarne, k. 10 i 11, dowód wpłaty na rzecz (...), k. 12, dowód przekazu na rzecz (...), k. 14).

Zajęcia odbywają się w piątki od godz. 13:15 do 20:00 i w soboty od godz. 10:00 do 16:30. G. Z. z pięcioma kolegami najmuje mieszkanie w L., za które płaci 170 złotych miesięcznie plus 74 złote za media i 30 złotych za Internet. Na dojazdy do W. wydaje 200 złotych miesięcznie. Otrzymuje stypendium socjalne w kwocie 330 złotych miesięcznie. W okresie wakacji pracował razem z ojcem w L., gdzie zarobił 1,600 złotych miesięcznie i dodatkowo po 200 złotych za pracę w sobotę. W grudniu 2012 roku pracował w S. w L., gdzie zarobił 800 złotych. W 2012 roku udzielał korepetycji biorąc 25 złotych za godzinę lekcji. Nie otrzymuje pomocy od ojca, a od matki J. Z. (2) otrzymuje pomoc w postaci gotowych posiłków przywożonych przez rodzeństwo oraz otrzymuje od matki około 100 złotych miesięcznie i około 100 złotych otrzymuje od dziadków. W okresie zimowym na odzież potrzebuje 200 złotych. Jako nauczyciel języka angielskiego i informatyki ma uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum. Czynił starania o podjęcie pracy w szkołach na terenie L..

(dowód: zeznania słuchanego w charakterze strony G. Z., k. 116, 117).

S. Z. ma wykształcenie podstawowe i ukończony kurs zbrojarza-betoniarza. W okresie od 09.05.2011 roku do 13.10.2012 roku zatrudniony był w pełnym wymiarze czasu pracy w (...) Spółka z o.o. w L., gdzie wykonywał prace murarza-tynkarza w L. – Republika Czeska, z wynagrodzeniem 1,386 złotych miesięcznie. Jego zarobki netto z ostatnich 3 miesięcy wynosiły 917,15 złotych. Umowę zawartą na czas określony rozwiązano wcześniej za wypowiedzeniem w związku z przedterminowym zakończeniem kontraktu w Czechach.

(dowód: świadectwo pracy S. Z., k. 52 – 53, aneks do umowy o pracę, k. 54, umowa o pracę na czas określony, k. 55, pismo (...) Spółka z o.o. w L. z dnia 27.12.2012 roku, k. 97).

S. Z. z dniem 15.10.2012 roku uznany został za osobę bezrobotną z prawem do zasiłku wynoszącego w pierwszych 3 miesiącach 953,10 złotych brutto, i w kolejnych miesiącach wynoszącym 748,40 złotych brutto. Powiatowy Urząd Pracy w dniu 10.12.2012 roku nie dysponował ofertami pracy dla osób bezrobotnych lub poszukujących zatrudnienia w zawodnie murarz-tynkarz, ale posiadał jedną ofertę pracy dla osób bez kwalifikacji zawodowych przy odśnieżaniu śniegu za wynagrodzeniem 9 złotych brutto za godzinę.

(dowód: decyzja Starosty (...) z dnia 15.10.2012 roku, k. 57, zaświadczenie PUP w L., k. 56, pismo PUP w L. z dnia 10.12.2012 roku, k. 79, karta indywidualna S. Z. wydana przez PUP w L., k. 124).

S. Z. według zaświadczenia lekarza chorób wewnętrznych z dnia 13.02.2012 roku choruje na nadciśnienie tętnicze II º i obecnie ze względu na wysokie wartości RR jest osobą niezdolną do pracy i wymaga stałego leczenia farmakologicznego.

(dowód: zaświadczenie (...) w L. z dnia 15.01.2013 roku, k. 123, i z dnia 13.02.2013 roku, k. 122, dowód badania profilaktycznego przeprowadzonego przez lekarza medycyny pracy, k. 121).

S. Z. mieszka z żoną, ale we wczesnych godzinach rannych wychodzi codziennie do siostry K. N., której pomaga w opiece nad wnukiem i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dużo czasu spędza też u brata H. Z. i wraca do domu w godzinach wieczornych tłumacząc, że w ten sposób stara się uniknąć konfliktu z rodziną, co mogłoby być wykorzystane w prowadzonej obecnie sprawie o rozwód. Na zakup żywności potrzebuje on około 200 do 300 złotych miesięcznie, a na środki czystości około 100 złotych. Prowadzi osobne gospodarstwo domowe. U siostry stołuje się i pierze swoją odzież. W okresie od 09.01.2013 roku do 07.02.2013 roku na zakup leków wydał 117,11 złotych.

(dowód: zeznania słuchanego w charakterze strony S. Z., k. 117, faktury VAT wydane przez Aptekę (...) o (...), k. 125 – 128).

Analizując powyższe ustalenia Sąd zważył co następuje:

Żądanie powodów oparte jest o przepis art. 133 § 1 krio zgodnie z którym rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie jego kosztów utrzymania i wychowania.

Powodowie M. Z. i J. Z. (1) po ukończeniu szkół ponadgimnazjalnych nieprzerwanie kontynuują naukę na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i realizując program nauczania osiągają pozytywne wyniki. Charakter tej formy kształcenia wymaga regularnego i aktywnego udziału w zajęciach oraz pogłębiania wiedzy poza murami uczelni, co uniemożliwia podjęcie stałej pracy zarobkowej. M. i J. Z. (1) w roku akademickim najmują mieszkanie w L., co podnosi koszty ich utrzymania. Prowadząc wspólnie gospodarstwo domowe potrzebują średnio na swoje utrzymanie po około 800 złotych miesięcznie każde z nich przy uwzględnieniu wydatków związanych z nauką, zakupem żywności, odzieży, kosztów leczenia, dojazdu do stałego miejsca zamieszkania i opłat mieszkaniowych. Każde z nich otrzymuje stypendium socjalne w kwocie po 550 złotych miesięcznie, a zatem na zaspokojenie wszystkich kosztów swojego utrzymania potrzebują po odliczeniu wysokości stypendium socjalnego, około 250 złotych miesięcznie. M. i J. Z. (1) otrzymują duże wsparcie materialne od matki J. Z. (2) i jej rodziców. M. Z. oblicza, że udział matki w ich kosztach utrzymania wynosi łącznie około 600 złotych. J. Z. (2) pokrywa część opłat za korzystanie dzieci z mieszkania w L., opłaca ich telefony, Internet, koszty leczenia i dostarcza im gotowe artykuły żywnościowe. Ponadto w 2011 roku dokonała dla nich zakupu laptopa, który spłaca w ratach po 107 złotych miesięcznie. J. Z. (2) oblicza, że na zakup żywności dla siebie i dzieci potrzebuje miesięcznie około 800 złotych. Biorąc pod uwagę wysokość zarobków J. Z. (2), jej pomoc w utrzymaniu dzieci wyczerpuje zakres jej możliwości finansowych. Obowiązek alimentacyjny spoczywa na każdym z rodziców i dlatego również pozwany powinien świadczyć pomoc na rzecz dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Wprawdzie pozwany ponosi część opłaty związanych z utrzymaniem mieszkania zajmowanego przez rodzinę w L., jednak sam również korzysta z tego lokalu i kwota 400 złotych, jaką obecnie daje teściom nie zwalnia S. Z. od dalszych świadczeń finansowych na rzecz M. i J. Z. (1). Pozwany S. Z. nie ma obecnie stałego zatrudnienia i jest zarejestrowany w PUP w L. jako bezrobotny z prawem do zasiłku. Jak wynika z pisma przedsiębiorstwa, w którym wcześniej pracował, zarobki jego nie przekraczały najniższej krajowej płacy. Gdyby obecnie pozwany podjął kolejną pracę zarobkową, to można przyjąć, że również nie miałby dochodów przekraczających najniższą krajową płacę, tym bardziej, że obecnie PUP dysponuje małą ilością ofert zatrudnienia. S. Z. nabył uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych i obiektywnie jego dochody są na poziomie zasiłku, który wynosi brutto 923,40 złotych miesięcznie. Na podstawie przedłożonej przez pozwanego dokumentacji medycznej Sąd ustalił, że S. Z. obecnie choruje na nadciśnienie tętnicze II stopnia i nie jest zdolny do podjęcia pracy. Oznacza to, że obecnie ma on ograniczone możliwości dochodowe. Sytuacja zdrowotna pozwanego zmusza go do leczenia i związanych z tym wydatków. W ciągu ostatniego miesiąca na zakup leków pozwany wydał 117 złotych. Oprócz ponoszonych opłat z tytułu korzystania z mieszkania i kosztów leczenia potrzebuje on również środków finansowych na zakup żywności i środków higieny. Zaspokojenie tych niezbędnych do egzystencji kosztów utrzymania pozwanego uniemożliwia partycypowanie przez niego w kosztach utrzymania powodów w granicach ich żądania. Skoro powodowie M. Z. i J. Z. (1) potrzebują na swoje utrzymanie po 800 złotych miesięcznie – jak wynika z treści ich zeznań, i otrzymują po 550 złotych miesięcznie stypendium socjalnego oraz dużą pomoc materialną od matki J. Z. (2), to ustalone na rzecz M. Z. i J. Z. (1) alimenty w kwocie po 100 złotych miesięcznie powinny zbilansować ich dochody i koszty utrzymania.

Zgodnie z art. 135 § 1 krio zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Według twierdzeń powodów ich usprawiedliwione potrzeby wynoszą po 800 złotych miesięcznie. Przy otrzymywanym stypendium socjalnym i pomocy matki, alimenty płacone przez pozwanego w kwocie po 100 złotych miesięcznie pokryją koszty utrzymania powodów. Wysokość alimentów ustalonych przez Sąd odpowiada obecnym możliwościom zarobkowym i majątkowym pozwanego, którego rzeczywisty dochód wynosi netto 792,29 złotych miesięcznie, a niezbędne koszty jego utrzymania i opłaty mieszkaniowe ponoszone częściowo również w imieniu powodów wynoszą w sumie około 850 złotych miesięcznie, a zatem mniej niż udokumentowane jego dochody. Mimo złego stanu zdrowia S. Z. ma ograniczone możliwości poprawy swoich warunków materialnych. Spędzając większość czasu u rodziny i pomagając jej w codziennych obowiązkach wynikających z prowadzenia gospodarstwa domowego, może on liczyć również na jej pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb.

Warunki materialne i zdrowotne S. Z.nie pozwalają jednak na świadczenie alimentów również na rzecz powoda G. Z.. Jego sytuacja odbiega od położenia młodszego rodzeństwa, tj. J.i M. Z.. G. Z.ukończył studia pierwszego stopnia na kierunku (...). Nabył on uprawnienia nauczyciela do nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum. Obecnie najmuje on mieszkanie w L.i kontynuuje naukę na studniach niestacjonarnych drugiego stopnia. Zajęcia odbywają się w piątki i soboty, a zatem w pozostałe dni dysponuje on czasem, który może przeznaczyć na wykonywanie pracy zarobkowej. Jako nauczyciel języka (...) może on podjąć stałą pracę oraz udzielać korepetycji, co wcześniej czynił. G. Z.podejmował już pracę w sezonie letnim. Wykonywał też pracę na zlecenie. Otrzymuje on również stypendium socjalne. Wprawdzie koszty jego utrzymania są wyższe od potrzeb M. Z.i J. Z. (1), ale studiując w systemie niestacjonarnym ma on możliwości zarobkowe pozwalające na pokrywanie kosztów utrzymania z własnych środków.

Ograniczone obecnie możliwości zarobkowe pozwanego, przy uwzględnieniu jego obowiązku alimentacji wobec nie mogących jeszcze utrzymać się samodzielnie powodów M. Z. i J. Z. (1), wyłącza obowiązek świadczenia alimentów przez S. Z. na rzecz powoda G. Z. na podstawie art. 133 § 3 krio.

W tych warunkach Sąd orzekł jak w sentencji umarzając postępowanie w części żądania cofniętego przez powodów na podstawie art. 355 § 1 kpc i nadając rygor natychmiastowej wykonalności zgodnie z art. 333 § 1 pkt. 1 kpc. Orzeczenie o kosztach oparto o art. 100 kpc.