Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 675/14

POSTANOWIENIE

Dnia 31 października 2014 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy Wydział II Cywilny-Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Ireneusz Płowaś

Sędziowie: SO Janusz Kasnowski

SO Aurelia Pietrzak (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 31 października 2014 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym sprawy

sprawy z wniosku R. K.

z udziałem J. K.

o dział spadku i podział majątku wspólnego

na skutek zażalenia wnioskodawczyni na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 21 lipca 2014 roku, sygn. akt II Ns 437/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt: II Cz 675/14

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni R. K. domagała się działu spadku po zmarłej G. K.. Jako uczestnika postępowania wskazała J. K..

Postanowieniem z dnia 21 lipca 2014 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zawiesił postępowanie w sprawie.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że z urzędu znana jest mu okoliczność, iż w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy pod sygn. akt: XVI K 1897/12 toczy się sprawa przeciwko wnioskodawczyni oskarżonej o przywłaszczenie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania położonego w B. przy ul. (...) wchodzącego w skład wspólnego majątku J. K. i G. K.. W związku z tym Sąd przytoczył treść art. 177 § 1 pkt 4 k.p.c., po czym wskazał, że zawieszenie postępowania cywilnego do czasu zakończenia sprawy karnej pozostaje w ścisłym związku z art. 11 k.p.c. Stwierdził także, że rozstrzygnięcie powyższej sprawy karnej stanowi element podstawy faktycznej niniejszego postępowania o podział majątku wspólnego pomiędzy G. K. i J. K., a następnie o dział spadku po G. K.. Bez uprzedniego rozstrzygnięcia kwestii ewentualnego przywłaszczenia środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, stanowiącego element majątku wspólnego G. K. i jej męża, nie jest możliwe kompleksowe rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy, czemu niniejsze postępowanie służy.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Rejonowy na podstawie art. 177 § 1 pkt 4 k.p.c. zawiesił postępowanie w sprawie.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła wnioskodawczyni domagając się jego uchylenia. W uzasadnieniu podała, że postępowanie karne dotyczy zupełnie innych składników majątkowych i wbrew twierdzeniom Sądu Rejonowego jego wynik nie ma wpływu na rozpoznanie niniejszej sprawy, która dotyczy działu jedynie nieruchomości położonej w miejscowości B. gmina (...). Nadto skarżąca wskazała, że zawieszenie skutkuje bezzasadnym odsunięciem w czasie wydania rozstrzygnięcia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne. Jak prawidłowo wskazał Sąd pierwszej instancji, niniejsze postępowanie, dotyczące najpierw podziału majątku wspólnego zmarłej G. K. i jej męża – uczestnika postępowania J. K., a następnie działu spadku po G. K., ma charakter kompleksowy, co oznacza, że powinno dotyczyć wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład spadku po G. K. (art. 1038 § 1 k.c.), a nadto, że jego celem jest załatwienie całokształtu stosunków, jakie powstały pomiędzy spadkobiercami. Co prawda możliwe jest ograniczenie sądowego postępowania działowego do części spadku, jednakże tylko z ważnych powodów (art. 1038 § 1 zd. 2 k.c.). Takie powody nie występują w niniejszej sprawie. Wręcz stwierdzić należy, że ze względu na konflikt pomiędzy uczestnikami postępowania przeprowadzenie działu ograniczonego tylko do jednej nieruchomości położonej w miejscowości B. gmina(...)byłoby niecelowe.

Zgodnie z art. 684 k.p.c. rzeczą sądu w postępowaniu działowym jest ustalenie składu i wartości spadku. Wnioskodawczyni na posiedzeniu w dniu 17 maja 2013 r. wskazała, że w skład spadku po G. K. wchodzi oprócz określonej przez nią we wniosku nieruchomości gruntowej, także spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w B. przy ul. (...), które zostało sprzedane w listopadzie 2011 r. /k.28/. Odnośnie tej czynności prawnej uczestnik postępowania wskazał, że wnioskodawczyni nie rozliczyła się z nim z tytułu wspólnego zbycia powyższego prawa, czego dotyczy toczące się postępowanie karne prowadzone przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy pod sygn. akt: XVI K 1897/12 /k.28-28v/. Z racji powyższego, Sąd pierwszej instancji zasadnie stwierdził, że w sprawie istnieją podstawy do zawieszenia postępowania do czasu zakończenia sprawy karnej. Istotnie, rozstrzygnięcie kwestii ewentualnego przywłaszczenia środków pieniężnych ze sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu wchodzącego w skład spadku po G. K. przez wnioskodawczynię, przy uwzględnieniu kompleksowego charakteru postępowania działowego, może wywrzeć wpływ na treść końcowego orzeczenia w tej sprawie (art. 177 § 1 pkt 4 k.p.c.).

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. oddalił zażalenie jako niezasadne.