Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XII Ga 559/12

POSTANOWIENIE

Dnia 10 kwietnia 2013 roku

Sąd Okręgowy w Gdańsku XII Wydział Gospodarczy Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSO Marek Grodziński

Sędziowie: SSO Grażyna Tarkowska (spr.)

del. SSR Magdalena Kiedrowicz - Kopeć

Protokolant: stażysta Dominika Kubiak

po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2013 roku, w Gdańsku,

na rozprawie

sprawy z wniosku Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G.

z udziałem (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P.

o ustanowienie kuratora dla spółki

na skutek apelacji wnioskodawcy

na postanowienie Sądu Rejonowego Gdańsk- Północ w Gdańsku z dnia 18 czerwca 2012 roku, sygn. akt GD VIII Ns Rej KRS 6909/12/951,

postanawia:

oddalić apelację.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 18 czerwca 2012 r. Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku, w sprawie GD VIII Ns Rej. KRS 6909/12/951 oddalił wniosek Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. o ustanowienie kuratora dla (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. W punkcie II postanowienia Sąd Rejonowy kosztami postępowania obciążył Skarb Państwa.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Rejonowy wskazał, że art. 138 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa nie może stanowić podstawy ustanowienia dla przedsiębiorcy będącego spółką prawa handlowego tzw. kuratora absentis. Artykuł 42 k.c., na podstawie którego Sąd mógłby powołać kuratora, ogranicza jego kognicję jedynie do działań kreujących nowe organy.

Sąd Rejonowy wskazał, że kurator ustanowiony w trybie art. 42 k.c. nie jest uprawniony do zastępowania organów spółki w postępowaniu podatkowym, ani sprawowania zarządu majątkiem tej osoby. Zatem powołanie kuratora w tym trybie mijałoby się z intencją wnioskodawcy. Wskazany natomiast jako podstawa żądania art. 138 § 3 Ordynacji podatkowej nie może stanowić samodzielnej podstawy powołania kuratora absentis w postępowaniu rejestrowym, bowiem ten rodzaj kurateli dotyczy osoby nieobecnej. Podmiot prawa handlowego uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru i zachowuje ją aż do momentu wykreślenia go z rejestru. Stąd też brak organów uprawnionych do reprezentacji Spółki nie jest przesłanką do ustanowienia w postępowaniu podatkowym żądanego kuratora dla nieobecnego. Przymiot nieobecnego może dotyczyć jedynie osoby fizycznej.

Spółka prawa handlowego nie może uzyskać takiego statusu z związku z faktem, że posiada osobowość prawną przez cały wyżej wskazany okres swojego bytu prawnego. Dla osoby prawnej nie posiadającej organów możliwe jest jedynie ustanowienie kuratora w trybie art. 42 k.c., który swoim działaniem doprowadza do ponownego wybrania organów spółki.

Sąd Rejonowy podkreślił ponadto, że przywołany powyżej art. 138 § 3 Ordynacji podatkowej nie precyzuje rodzaju kurateli. W związku z powyższym zakres kurateli wskazany we wniosku dla osoby fizycznej jest węższy niż kuratora ustanowionego przez Sąd w trybie art. 42 k.c.

Od powyższego postanowienia apelację wniósł wnioskodawca Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. zarzucając naruszenie art. 138 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa w związku z art. 42 k.c. poprzez uznanie, że brak jest możliwości powołania dla spółki kuratora na podstawie art. 138 Ordynacji podatkowej. Skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i orzeczenie zgodnie z wnioskiem, ewentualnie uchylenie zaskarżonego postanowienia i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Apelacja jest niezasadna i podlega oddaleniu.

Sąd Okręgowy w pełni podziela zarówno stanowisko jak i argumentację prawną przedstawioną przez Sąd Rejonowy w niniejszej sprawie. Słusznie Sąd Rejonowy wskazał, że kurator powołany na podstawie art. 42 k.c. ma za zadanie postarać się niezwłocznie o powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację. Nie ma zatem uprawnień do zastępowania organów spółki w postępowaniu podatkowym ani do sprawowania zarządu majątkiem tej osoby Stąd powołanie kuratora w tym trybie, mija się z intencją wnioskodawcy.

Jak słusznie wskazał Sąd Rejonowy, przymiot nieobecnego może dotyczyć jedynie osoby fizycznej, bowiem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru i zachowuje ją aż do momentu wykreślenia jej z rejestru. Stąd art. 138 §1 Ordynacji podatkowej nie może stanowić samodzielnej podstawy powołania kuratora w postępowaniu rejestrowym, bowiem ten rodzaj kurateli dotyczy osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych. Spółka prawa handlowego nie może uzyskać takiego statusu z związku z faktem, że posiada osobowość prawną przez okres swojego bytu prawnego. Brak organów uprawnionych do reprezentacji Spółki nie jest również przesłanką do ustanowienia w postępowaniu rejestrowym wyłącznie na potrzeby prowadzenia postępowania podatkowego, a więc postepowania administracyjnego, żądanego kuratora, to jest wyłącznie na podstawie art.138 §3 Ordynacji podatkowej. Dla osoby prawnej nie posiadającej organów możliwe jest jedynie ustanowienie kuratora w trybie art. 42 k.c., który swoim działaniem doprowadza do ponownego wybrania organów spółki lub do jej likwidacji.

Mając na uwadze powyższe rozważania, Sąd uznał, że postanowienie Sądu Rejonowego jest prawidłowe, a apelacja jako niezasadna podlegała oddaleniu na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.