Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XXV C 1719/14

POSTANOWIENIE

Dnia 15 stycznia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący SSR (del.) Paweł Duda

po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2015 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą w W.

przeciwko Skarbowi Państwa – (...)

o zapłatę

postanawia:

1.  umorzyć postępowanie;

2.  zwrócić powodowi (...) Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. kwotę 100.000 (sto tysięcy) złotych uiszczoną tytułem opłaty od pozwu.

UZASADNIENIE

Pismem procesowym z dnia 15 stycznia 2015 r. powód cofnął wniesiony pozew bez zrzeczenia się roszczenia.

Stosownie do art. 355 § 1 k.p.c. sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się
z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne. Natomiast zgodnie z art. 203 § 1 k.p.c. pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli
z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku.

Jako że cofnięcie pozwu w tej sprawie nastąpiło przed rozpoczęciem rozprawy, nie była potrzebna zgoda pozwanego na dokonanie tej czynności procesowej.

Mając na uwadze fakt, iż powód skutecznie cofnął pozew, Sąd orzekł jak w pkt. 1 sentencji postanowienia na podstawie art. art. 355 § 1 k.p.c. w zw. z art. 203 § 1 k.p.c.

Zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., poz. 1025), Sąd z urzędu zwraca stronie całą uiszczoną opłatę od pisma cofniętego, jeżeli cofnięcie nastąpiło przed wysłaniem odpisu pisma innym stronom.

Jako że cofnięcie pozwu nastąpiło jeszcze przed wysłaniem jego odpisu pozwanemu należało orzec jak w pkt. 2 sentencji postanowienia.