Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 392/13

POSTANOWIENIE

Dnia 24 maja 2013 r.

Sąd Okręgowy w Kielcach Wydział II Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Ewa Piątkowska-Bidas

Sędziowie: SO Cezary Klepacz (spr.)

SR (del.) Bartosz Pniewski

Protokolant: protokolant sądowy Iwona Cierpikowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2013 r.

sprawy z wniosku E. B.

z udziałem D. S. , M. W. i Z. P.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek apelacji wnioskodawczyni

od postanowienia Sądu Rejonowego w Pińczowie

z dnia 26 października 2012 r., sygn. akt I Ns 345/12

postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Busku – Zdroju, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego.

Sygn. akt II Ca 392/13

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 26 października 2012 r., sygn. akt I Ns 345/12, Sąd Rejonowy w Pińczowie stwierdził, że spadek po A. P., zmarłym dnia 26 września 2012 r. w N. i tam ostatnio stale zamieszkałym, na podstawie ustawy nabyli żona M. W. oraz córki: D. S. i E. B. po 1/3 części każda z nich.

Sąd ten ustalił, że A. P., zmarły 26 września 2012 r. w N., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał, był dwukrotnie żonaty. Z małżeństwa z K. P., z domu K., miał dwie córki: E. B. i D. S.. Z drugiego małżeństwa z M. W. nie miał dzieci. Innych dzieci, w tym pozamałżeńskich i przysposobionych, nie miał. Nie sporządził testamentu. E. B., D. S. i M. W., zgodnie z art. 1012 k.c., złożyły oświadczenia o przyjęciu spadku wprost.

Biorąc to pod uwagę, Sąd pierwszej instancji stwierdził nabycie spadku na podstawie art. 931 k.c.

Apelację od tego orzeczenia wywiodła wnioskodawczyni, podnosząc, że po jego wydaniu uzyskała informację, iż spadkodawca sporządził testament. Wskazując na to, wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Apelacja jest zasadna.

Sąd Rejonowy stwierdził nabycie spadku po A. P. z mocy ustawy. Tymczasem, jak wynika z treści apelacji i dołączonej do niej kserokopii dokumentu (k.35), spadkodawca sporządził testament. Zgodnie zaś z art. 670 k.p.c., sąd spadku, tj. sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (art. 628 k.p.c.), bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

Jakkolwiek zatem w toku postępowania przed Sądem pierwszej instancji wnioskodawczyni i uczestniczki zgodnie podały, że A. P. nie sporządził testamentu (k.17, 17v.), wobec czego nie było podstaw do uznania, że zachodzi dziedziczenie testamentowe, to jednak nowe okoliczności wskazane w apelacji skutkują uznaniem, że nie została rozpoznana istota sprawy i dlatego na podstawie art. 386 § 4 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. uchylono zaskarżone postanowienie i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Busku-Zdroju, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego (art. 108 § 2 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).

W dalszym postępowaniu należy dołączyć oryginał wypisu aktu notarialnego z dnia 15 kwietnia 1998 r., rep. ,,A nr (...), sporządzonego przez notariusza M. K., dokonać otwarcia i ogłoszenia tego testamentu oraz, stosownie do stanowiska wnioskodawczyni i uczestniczek, rozstrzygnąć ewentualnie o jego ważności.

SSO C. Klepacz SSO E. Piątkowska - Bidas SSR (del.) B. Pniewski