Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 826/13

POSTANOWIENIE

Dnia 9 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Tomasz Adamski

po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2013 roku w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Bank S.A. w P.

przeciwko: W. R. (1)

o egzekucję świadczenia pieniężnego

w przedmiocie wniosku W. R. (1) o wyłączenie komornika i

ustanowienie pełnomocnika z urzędu

na skutek zażalenia dłużniczki W. R. (1)

na postanowienie Sądu Rejonowego w Szubinie, IX Zamiejscowy Wydział

Cywilny w Żninie z dnia 5 czerwca 2013 roku sygn. akt IX Co 348/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

Na oryginale właściwy podpis.

II Cz 826/13

UZASADNIENIE

Postanowieniami z dnia 5 czerwca 2013 roku Sąd Rejonowy w Szubinie, IX Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Żninie rozstrzygnął w przedmiocie wniosku W. R. (1) o wyłączenie komornika T. M. od prowadzenia sprawy Km 138/96 oraz oddalił wniosek W. R. (1) o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu dotyczącym wniosku o wyłączenie komornika.

Sąd I instancji rozstrzygając co do wniosku o ustanowenie pełnomocnika z urzędu wskazał, że trudna sytuacja materialna osoby ubiegającej się o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu nie jest jedyną i wystarczającą przesłanką do jego ustanowienia, sąd uwzględnia go jedynie, gdy jego udział w danej sprawie uzna za potrzebny (art. 117 par. 5 kpc). Tymczasem w ocenie sądu W. R. (1) nie jest osobą nieporadną, nie ma ona trudności z samodzielnym podejmowaniem czynności procesowych. Sparwa o wyłączenie komornika nie należy do spraw szczególnie skomplikowanych, by niezbędny w niej był udział profesjonalnego pełnomocnika, wobec czego jej wniosek o ustanowienie pełnomocnika w tym postępowaniu należało oddalić. Zażalenie na powyższe postanowienie wniosła W. R. (1) domagając się ustanowienia pełnomocnika, podnosząc, że tylko wówczas będzie mogła należycie przedstawić argumenty przemawiające za wyłączeniem komornika od prowadzenia postępowania egzekucyjnego z jej udziałem.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne.

Zgodnie z regułą określoną w art. 117 § 4 kpc sąd uwzględnia wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu, gdy jego udział w sprawie uzna za potrzebny. Sparwa o wyłączenie komornika nie należy do

2

spraw skomplikowanych i ogranicza się do zbadania przez sąd czy istnieją podstawy do wyłączenia komornika od prowadzenia danej sprawy egzekucyjnej. Sparwa taka kończy się prawomocnie wraz z wydaniem orzeczenia przez sąd rejonowy, na postanowienie wydane w przedmiocie wniosku o wyłączenie komornika nie przysługuje bowiem zażalenie (art. 9 ust. 3 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji). Skoro zatem sąd rejonowy w dniu 5 czerwca 2013 roku rozstrzygnął w przedmiocie wniosku o wyłączenie komornika, to postępowanie w tym zakresie zostało prawomocnie zakończone, zatem i udział w nim fachowego pełnomocnika jest bezprzedmiotowy i zbędny.

Wobec powyższego Sąd Okręgowy zażalenie uznał za bezzasadne i na podstawie przepisów art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc je oddalił.

3