Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II S 13/12

POSTANOWIENIE

Dnia 24 maja 2012 r.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSA Cezariusz Baćkowski (spr.)

Sędziowie: SSA Ryszard Ponikowski

SSA Robert Wróblewski

Protokolant Anna Turek

przy udziale Prokuratora Prok. Okręg. (del. do Prok. Apel.) Elżbiety Grocholskiej-Ostrejko

po rozpoznaniu skargi T. T.

na przewlekłość postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu (sygn. akt: V Ds 73/09)

po wysłuchaniu wniosku prokuratora

na podstawie art. 9 ust. 2 w zw. z art. 14 ustawy z dnia 17.06.2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. Nr 179, poz. 1843 z późn. zm.)

p o s t a n a w i a

1. odrzucić skargę.

2. zwrócić T. T. uiszczoną opłatę.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2012 r. (data wpływu do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu) T. T. wniósł skargę na przewlekłość postępowania przygotowawczego w sprawie V Ds. 73/09 Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu w której był podejrzany o popełnienie przestępstwa z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 296 § 1 kk i in. i przyznania mu 20.000 zł. od Skarbu Państwa. W uzasadnieniu skarżący wskazał, że przewlekłość dotyczy tej części postępowania która związana jest z niewykonaniem postanowienia Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia z 30.11.2011 r. (sygn. akt V Kp 1992/11), który uwzględniając zażalenie uchylił stosowany wobec T. T. zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

W dniu 10 maja 2012 r. T. T. usunął brak formalny skargi poprzez jej podpisanie.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II S 10/12) oddalił wcześniejszą skargę T. T. na przewlekłość wymienionego wyżej postępowania przygotowawczego zawisłego w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu (sygn. akt V Ds. 73/09).

Sąd Apelacyjny zważył co następuje.

Skarga T. T. podlegała odrzuceniu jako niedopuszczalna.

Stosownie do art. 14 ustawy z dnia 17.06.2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U Nr 179, poz. 1843 z późn. zm.) skarżący może wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 12 miesięcy, a w postępowaniu przygotowawczym w którym stosowane jest tymczasowe aresztowanie oraz w spawie egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego – po upływie 6 miesięcy od wydania przez Sąd orzeczenia o którym mowa w art. 12 cyt. ustawy.

Skarżący w dniu 10.05.2012 r. usunął brak formalny skargi warunkujący jej skuteczne wniesienie i rozpoznanie przez sąd. Nastąpiło to, a więc w niespełna miesiąc od wydania merytorycznego orzeczenia w przedmiocie wcześniej wniesionej przez niego skargi na przewlekłość postępowania w tej samej sprawie. Zatem aktualnie wniesioną skargę należało uznać za niedopuszczalną i w konsekwencji odrzucić na podstawie art. 9 ust. 2 cyt. ustawy.

O zwróceniu złożonej opłaty orzeczono na podstawie art. 17 ust. 3 cyt. ustawy.