Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 515/12

POSTANOWIENIE

Dnia 8 lutego 2013 roku

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie - Koźlu I Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodnicząca: Sędzia Sądu Rejonowego Irena Minkisiewicz

Protokolant: st. sekr. sądowy Żaklina Skrzypczak

po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2013r. w Kędzierzynie - Koźlu

na rozprawie

sprawy z wniosku Gminy Z.

o stwierdzenie nabycia spadku po G. R.

stwierdza, że spadek po G. R.

zmarłym dnia (...). w Z.

ostatnio stale zamieszkałym w Z.

na postawie ustawy nabyli:

- córka D. B.

- córka I. S.

- syn G. R.

- syn P. R.

po 1/4 części każde z nich.

Sygn. akt I Ns 515/12

UZASADNIENIE

do postanowienia Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu z dnia 8 lutego 2013 roku

W dniu 29 czerwca 2012r. wpłynął do tutejszego Sądu wniosek Gminy Z.o stwierdzenie nabycia spadku po G. R.zmarłym dnia (...) w Z., ostatnio stale zamieszkałym w Z.w ten sposób, że spadek po nim nabyły na podstawie ustawy jego dzieci: I. S., G. R.i P. R.po 1/3 części. Ponadto wnioskodawca wniósł o zasądzenie na jego rzecz od uczestników postępowania kosztów postępowania nieprocesowego według norm przepisanych.

W uzasadnieniu pisma wszczynającego postępowanie Gmina Z.podała, że G. R.zmarł (...) Ostatnio stale zamieszkiwał w Z.. Jego spadkobiercami są wymienieni wyżej uczestnicy postępowania. Spadkodawca, nabywając spadek po swoim ojcu J. R., stał się użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej, do której prawo własności przysługuje Gminie Z.. Od śmierci G. R.nie są uiszczane opłaty roczne z tytułu używania gruntu.

Wnioskodawca jako uczestników postępowania wskazał I. S., G. R. i P. R..

Na podstawie art. 510 § 2 k.p.c. Sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestniczki postępowania D. B..

Uczestniczki postępowania I. S. i D. B. nie sprzeciwiły się żądaniu wniosku. Uczestnicy postępowania G. R. i P. R. nie wzięli czynnego udziału w sprawie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny;

G. R.zmarł (...) w Z.. W chwili śmierci był wdowcem. Był dwukrotnie żonaty. Z jego pierwszego małżeństwa pochodzi córka D. B. urodzona (...). Z drugiego małżeństwa pochodzą dzieci: córka I. S. urodzona (...), z domu R.oraz synowie P. R. urodzony (...)i G. R. urodzony (...)

G. R. był spadkobiercą J. R., będącego użytkownikiem wieczystym działki nr (...), położonej w Z., dla której Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu Wydział V Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...). Właścicielem tej nieruchomości jest Gmina Z..

Spadkodawca G. R. nie miał dzieci pozamałżeńskich, ani przysposobionych. Spadkodawca nie sporządził testamentu. Żaden ze spadkobierców nie odrzucił spadku, nie został sądownie uznany za niegodnego. W skład spadku nie weszło gospodarstwo rolne.

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu G. R.-k.4

odpis skrócony aktu urodzenia I. R.-k.5

odpis skrócony aktu urodzenia G. R.-k.6

odpis skrócony aktu urodzenia P. R.-k.7

odpis skrócony aktu małżeństwa I. R.-k.8

wypis z rejestru gruntów-k.12

zapewnienie spadkowe I. S.-k.23

odpis skrócony aktu urodzenia D. R.-k.32

zapewnienie spadkowe D. B.-k.49

Sąd zważył, co następuje;

Wnioskodawczyni Gmina Z. wniosła o stwierdzenie praw do spadku po zmarłym G. R..

Zgodnie z treścią 510 § 1 k.p.c. zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji.

Zatem na podstawie art. 506 k.p.c. w związku art. 510 § 1 k.p.c. wnioskodawczyni jako właściciel gruntu wchodzącego do masy spadkowej po G. R. miała interes prawny, aby wystąpić z powyższym wnioskiem.

Zgodnie z treścią art. 926 § 1i § 2.k.c. powołanie do spadku po osobie zmarłej następuje albo na podstawie ustawy, albo na podstawie testamentu. Jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu do dziedziczenia po nim dochodzi na postawie ustawy tj. na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Zmarły G. R. na datę śmierci była wdowcem i pozostawił czworo dzieci tj. D. B. –córkę z pierwszego małżeństwa oraz z drugiego małżeństwa: córkę I. S., syna P. R. i syna G. R.. Osoby, te dziedziczą po nim po 1/4 części, każda.

Sąd dokonując w sprawie ustaleń oparł się na dowodach z dokumentów w postaci odpisów aktów stanu cywilnego oraz na zapewnieniach spadkowych D. B. i I. S..

Wobec powyższego Sąd orzekł jak w sentencji orzeczenia.

Sąd mimo złożonego wniosku Gminy Z. o zasądzenie kosztów postępowania nie orzekł w tym zakresie, wbrew treści art. 108 k.p.c. Zgodnie z treścią art. 108 § 1 k.p.c. sąd rozstrzyga o kosztach w każdym orzeczeniu kończącym sprawę w instancji. Sąd z urzędu nie może uzupełnić orzeczenia, może to zrobić jedynie na wniosek strony zgłoszony w terminie dwóch tygodnie od ogłoszenia orzeczenia (art. 351 § 1 k.p.c.).