Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II Cz 443/134

POSTANOWIENIE

Dnia 20 maja 2013 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy, II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Anatol Gul

Sędziowie : SO Alicja Chrzan

SO Jerzy Dydo

po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2013 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku dłużnika K. Z. o obniżenie opłaty stosunkowej w sprawie egzekucyjnej Kmp 2/10 j prowadzonej przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu A. C. z wniosku wierzyciela M. Z.

na skutek zażalenia dłużnika na postanowienie Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 11 marca 2013 r., sygn. akt VIII Co 2848/12

postanawia :

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 11 marca 2013 r. Sąd Rejonowy w Wałbrzychu oddalił wniosek dłużnika o obniżenie opłaty stosunkowej.

W uzasadnieniu wskazał, że wniosek o obniżenie opłaty powinien nie tylko czynić zadość wymaganiom pisma procesowego, ale również określać opłatę stosunkową, wraz z uzasadnieniem. Choć dłużnik został wezwany do uzupełniania pisma, wskazanych mu braków nie usunął. Ponadto Sad wskazał, że obniżenie opłaty stosunkowej jest możliwe jedynie w sytuacjach wyjątkowych, po uwzględnieniu wszelkich okoliczności sprawy. Dłużnik powołał się na swoją trudną sytuację finansową, jednak uwzględnienie wniosku z tej przyczyny wymaga wskazania, że jego sytuacja jest zdecydowanie gorsza od tej, w jakiej znajdują się inni dłużnicy, co nie zostało w sprawie wykazane.

Powyższe postanowienie zaskarżył dłużnik. Podał, iż nie jest w stanie spłacić zadłużenia z uwagi na trudną sytuację życiową – jest bez pracy, korzystał z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w związku z czym w istocie wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia uwzględnienie złożonego wniosku.

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie. Aczkolwiek dłużnik złożył pismo procesowe zatytułowane skarga na czynności komornika sądowego, to jednak z jego treści wynika, że kwestionuje on wysokość opłaty stosunkowej ustalonej na kwotę 1.858,41 zł.

Zgodnie z art. 49 ust. 7 i 10 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. .2011.231.1376 j.t) dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie wysokości opłat stosunkowej, po rozpoznaniu którego sąd może, uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów, obniżyć jej wysokość.

Jak wskazuje powołany przepis obniżenie opłaty stosunkowej jest wynikiem dyskrecjonalnej oceny sądu, który podejmuje decyzję po ustaleniu, że bądź sytuacja majątkowa dłużnika jest trudna, bądź też, że nakład pracy komornika nie był znaczny. Sąd Okręgowy jest zdania, że żadna z tych przesłanek nie ma miejsca.

Jak wynika z dołączonych do sprawy akt komorniczych Komornik podjął szereg czynności zmierzających do wyegzekwowania dochodzonych przez wierzycielkę należności, w związku z czym nie sposób przyjąć, iż nakład jego pracy uzasadnia obniżenie opłaty. Jeżeli zaś chodzi o sytuacje materialną dłużnika, to należy zgodzić się ze stanowiskiem Sądu, że dłużnik nie wykazał aby jego sytuacja materialna jest na tyle trudna, że uzasadnia obniżenie wysokości ustalonej opłaty stosunkowej. Zaświadczenie, iż jest osobą bezrobotną oraz że złożył wniosek o udzielenie pomocy finansowej do Ośrodka Pomocy Społecznej nie przesądza o braku środków na poniesienie kosztów opłaty ustalonych postanowieniem Komornika z dnia 19 listopada 2012 r.

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy oddalił zażalenie na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 i w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

.