Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 1291/13

POSTANOWIENIE

Dnia 10 grudnia 2013 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący SSR Daria Ratymirska

Protokolant Daria Paliwoda

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2013 roku w Kłodzku

sprawy z powództwa M. W.

przeciwko Komisariatowi Policji w N.

o zapłatę kwoty 30.000 zł

p o s t a n a w i a:

I. odrzucić pozew;

II. zasądzić od powoda na rzecz Skarbu Państwa - Komendanta Powiatowego Policji w K. kwotę 2.400 zł, tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sygn. akt I C 1291/12

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c., Sąd odrzuca pozew, jeżeli jedna ze stron postępowania nie ma zdolności sądowej. Brak zdolności sądowej po którejkolwiek ze stron procesu, stanowi bezwzględną ujemną przesłankę procesową w postępowaniu cywilnym, którą Sąd zobowiązany jest uwzględniać z urzędu w każdym etapie sprawy (art. 202 zd. 3 k.p.c.) i w razie jej wystąpienia zobowiązany jest odrzucić pozew.

Przepisy art. 70 i 71 k.p.c. stanowią natomiast, iż, jeżeli braki w zakresie zdolności sądowej dają się uzupełnić, sąd wyznaczy w tym celu odpowiedni termin - w sytuacji zaś, gdy braku tego nie można uzupełnić, sąd zobowiązany jest wydać stosowne postanowienie, w szczególności postanowienie o odrzuceniu pozwu.

W niniejszej sprawie pozew został wniesiony przeciwko jednostce nieposiadającej zdolności sądowej. Przymiotu takiego nie ma Komisariat Policji w N.. Pomimo wezwania do uzupełnienia powyższego braku i wyraźnego wskazania na rozprawie, że stroną pozwaną winien być Komendant Powiatowy Policji w K., jako statio fisci Skarbu Państwa, oraz organ, podejmujący czynności procesowe za Skarb Państwa, powód braku tego nie uzupełnił, konsekwentnie podtrzymując, mimo stosownego pouczenia, że stroną pozwaną ma być Komisariat Policji w N., nie zaś Komendant.

Przepis art. 64 k.p.c. stanowi, iż zdolność sądową mają osoby fizyczne i prawne oraz organizacje społeczne dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej. Ustawodawca wprowadził normatywny typ regulacji kwestii zdolności sądowej - zdolność ta przysługuje wtedy, gdy można wskazać konkretny przepis prawa, który wyposaża dany podmiot w przymiot zdolności sądowej. Odnośnie osób prawnych i fizycznych sytuacja jest jasna - mają one zdolność sądową na podstawie przepisu art. 64 k.p.c., co do innych podmiotów dla przyjęcia, iż mają one zdolność sądową niezbędne jest istnienie przepisu, który tę zdolność im przyznaje.

Komisariat Policji w N. nie ma zdolności sądowej ani procesowej.

Zgodnie z art. 67§2 kpc, za Skarb Państwa czynności procesowe podejmuje organ państwowej jednostki organizacyjnej (statio fisci), z działalnością której wiąże się dochodzone roszczenie. W niniejszej sprawie Skarb Państwa powinien być reprezentowany przez Komendanta Powiatowego Policji w K., który dokonuje czynności prawnych w imieniu i z bezpośrednim skutkiem prawnym dla Skarbu Państwa, będąc organem administracji rządowej (art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji, art. 33a ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 4 i art. 25 ust. 2, ust. 4 g, ust. 9 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o służbie cywilnej). Komenda powiatowa Policji jest zaś jego aparatem pomocniczym, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 października 1998r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. nr 133, poz. 872 ze zm.).

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c., orzeczono jak w pkt I postanowienia.

Orzeczenie w pkt II postanowienia oparto na przepisie art. 98§1 i 3 kpc.