Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 233/12

POSTANOWIENIE

Dnia 20 sierpnia 2013 roku

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodnicząca: Sędzia Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym Inga Kukla

Protokolant: sekretarz sądowy Anna Chudzik

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20.08.2013 r. w Kędzierzynie -Koźlu

sprawy

z wniosku J. C.

z udziałem D. C., I. S., K. K. i T. P.

o stwierdzenie nabycia spadku po H. C.

stwierdza , że spadek po H. C.

zmarłej dnia 18 stycznia 2012 r. w K.

ostatnio stale zamieszkałej w Z.

na podstawie ustawy nabyli:

- J. C., syn,

w 2/6 częściach,

- D. C., wnuk,

- I. S., wnuczka,

- K. K., wnuczka,

- T. P., wnuczka

po 1/6 części każdy z nich.

UZASADNIENIE

J. C. wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie, iż spadek po zmarłej w dniu 18.01.2012r. H. C., zamieszkałej ostatnio w Z., nabył syn J. C.. Z treści wniosku wynikało, iż w skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne, zaś H. C. nie pozostawiła testamentu.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

H. C., ostatnio stale zamieszkała w Z., zmarła w dniu 18.01.2012r. W chwili śmierci, spadkodawczyni była wdową (jej mąż T. C. zmarł dnia 03.02.1990r.). Związek małżeński ww. zawierała raz.

Ze związku małżeńskiego H. C. i T. C. urodziło się troje dzieci: J. C. (wnioskodawca), A. C. i E. C.. Innych dzieci, w tym pozamałżeńskich, przysposobionych bądź wcześniej zmarłych spadkodawczyni nie miała.

E. C. zmarł dnia 15.02.2000r. pozostawiając dwoje dzieci: K. K. i T. P.. A. C. zmarł dnia 24.06.2002r., pozostawiając dwoje dzieci tj.: D. C. i I. S..

Spadkodawczyni nie sporządziła testamentu. W skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne.

(dowody:

odpis skrócony aktu urodzenia J. C. – k3,

odpis skrócony aktu zgonu T. C. – k5,

zapewnienie spadkowe złożone przez wnioskodawcę J. C. – k9,

odpis skrócony aktu zgonu E. C. – k12,

odpis skrócony aktu zgonu H. C. – k19,

odpis skrócony aktu zgonu A. C. – k20)

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek należało uwzględnić.

Zgodnie z treścią art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. W myśl więc prawa spadkowego o tym, kto dziedziczy majątek spadkowy decyduje w pierwszej kolejności sporządzony przez spadkodawcę testament, a w przypadku jego braku — ustawa. H. C. nie dokonała rozrządzenia swoim majątkiem drogą testamentu, w związku z czym, podstawą ustalenia grona spadkobierców, jak i przypadających im części w masie spadkowej są przepisy Tytułu II, Księgi IV Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 924 k.c., spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, zaś wedle treści art. 925 k.c., spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Powyższe oznacza, iż z mocy samego prawa ( ex lege) spadkobierca wstępuje w ogół praw i obowiązków zmarłego. Od chwili nabycia spadku może zaś objąć spadek we władanie, zarządzać nim i pobierać z niego pożytki. Jego prawo podlega ochronie, może więc żądać wydania spadku lub poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład spadku od osoby, która włada spadkiem, ale spadkobiercą nie jest (art. 1029 k.c.).

Spadkobiercami ustawowymi w pierwszej kolejności są dzieci zmarłego i jego małżonek ( art. 931 § 1 k.c.). Jeżeli śmierć małżonka spadkodawcy nastąpiła przed otwarciem spadku, schedę dziedziczą wyłącznie dzieci spadkodawcy. W takiej sytuacji ich udziały w masie spadkowej ustala się w częściach równych, a podział następuje według ilości dzieci (tzw. podział według ilości głów). Z dokumentów przedłożonych przez wnioskodawcę (skróconego odpisu aktu zgonu T. C., skróconego odpisu aktu zgonu H. C.) wynika, iż w chwili śmierci, spadkodawczyni była wdową. Powyższe oznacza, iż udziały w masie spadkowej przypadły w częściach równych dzieciom spadkodawczyni: J. C., A. C. i E. C.. Dalej ustawa mówi, iż jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych – tzw. podział wg szczepów (art. 931 § 2 k.p.c.). Na podstawie przedłożonych przez wnioskodawcę skróconych odpisów aktów zgonów, sąd ustalił, iż E. C. zmarł dnia 15.02.2000r., zaś A. C. zmarł dnia 24.06.2002r.

Zgodnie z treścią art. 671 § 1k.p.c., za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę. Na rozprawie dnia 29.05.2012r. wnioskodawca oświadczył, iż A. C. pozostawił dzieci: D. C. i I. S., zaś E. C. pozostawił dzieci: K. K. i T. P..

Zgodnie z treścią art. 927 § 1 k.p.c., nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje. Wobec faktu, iż śmierć T. C., A. C. i E. C. poprzedziły moment zgonu spadkodawczyni, sąd stwierdził, iż spadek po H. C. na podstawie ustawy nabyli: syn J. C. w 2/6 częściach oraz wnuki: D. C., I. S., K. K. i T. P. po 1/6 części każde z nich.