Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 401/13

POSTANOWIENIE

Dnia 23 maja 2013 r.

Sąd Okręgowy w Kielcach Wydział II Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Teresa Kołbuc

Sędziowie: SSO Monika Kośka

SSO Beata Piwko (spr.)

Protokolant: protokolant sądowy Beata Wodecka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2013 r. sprawy

z wniosku B. K.

z udziałem M. B., K. W.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek apelacji wnioskodawczyni

od postanowienia Sądu Rejonowego w Busku - Zdroju

z dnia 28 grudnia 2012 r. sygn. akt I Ns 636/11

postanawia: oddalić apelację i zasądzić od B. K. na rzecz M. B. 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postepowania apelacyjnego.

II Ca 401/13 Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Busku- Zdroju postanowieniem z 28 grudnia 2012r. stwierdził, że spadek po Z. Z. zmarłym 29 września 2011r. na podstawie testamentu notarialnego z 24 sierpnia 2011r. nabyła w całości córka M. B. oraz orzekł o kosztach postępowania i o kosztach sądowych.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy poczynił szczegółowe ustalenia faktyczne i stwierdził, że spadkodawca 24 sierpnia 2011r. sporządził przed notariuszem B. M. w kancelarii notarialnej w B. testament, otwarty i ogłoszony następnie w SR w Busku- Zdroju, którym do całego spadku powołał córkę M. B.. Jednocześnie spadkodawca wydziedziczył pozostałe córki- B. K. i K. W. podając jako powód wydziedziczenia brak z ich strony zainteresowaniem jego osobą oraz chciwość po ich stronie. Sporządzony testament jest ważny, został sporządzony w obecności i przed notariuszem, podpisany przez spadkodawcę. Brak podstaw do stwierdzenia, że oświadczenie woli zostało złożone przez testatora w stanie wyłączającym swobodne i świadome powzięcie decyzji.

Apelację od postanowienia Sądu Rejonowego złożyła B. K., która zaskarżyła postanowienie w całości i zarzuciła, że w sprawie zostało wydane nietrafne rozstrzygnięcie ustalające, że testament jest ważny. Skarżąca wnosiła o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Busku- Zdroju.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Apelacja nie jest zasadna.

Sąd Rejonowy w sprawie poczynił prawidłowe ustalenia okoliczności faktycznych, które Sąd Okręgowy w całości podziela i przyjmuje za własne. Oparte one zostały o bardzo bogaty materiał dowodowy, poddany ocenie dowodów stosownie do reguł określonych w przepisie art.233kpc, a ocenę tę Sąd Okręgowy także w całości podziela. Sąd I instancji poddał wnikliwej ocenie całość materiału dowodowego sprawy dokonując jego wszechstronnej analizy, a swoje stanowisko wyrażone w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku uzasadnił zgodnie z wymogami art. 328 § 2 kpc. Dokonana przez ten Sąd ocena dowodów nie nasuwa zastrzeżeń, mieści się w zakresie swobody zakreślonej treścią art. 233 § 1 kpc. Sąd I instancji

nie dopuścił się uchybień, opinie biegłych trafnie uznał za fachowe i wykonane rzetelnie. W sprawie autentyczności podpisu spadkodawcy wypowiedziało się dwóch biegłych. Ich opinie są spójne. Biegli zapoznali się także z podpisem zamieszczonym w akcie notarialnym zawierającym oświadczenie woli spadkodawcy, ich sposób postepowania przy czynnościach potrzebnych do opracowania opinii w takim wypadku był prawidłowy. Brak podstawy prawnej do uwzględnienia wniosku skarżącej aby oryginał testament mógł być dostępny w Sadzie. Stosownie bowiem do przepisu art. 90. § 1 prawa o notariacie dokumenty obejmujące dokonane czynności notarialne, po upływie 10 lat od ich sporządzenia, notariusz przekazuje na przechowanie do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego. Na podstawie art. 90 § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie Minister Sprawiedliwości wydał 12.04.1991r. rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiąg notarialnych oraz przekazywania na przechowanie dokumentów sądom rejonowym. To notariusz stosownie do tych przepisów przechowuje akt notarialny zawierający testament. Brak też podstaw do przyjęcia, że skarżąca nie miała możliwości zobaczenia oryginału ww. aktu notarialnego. Sąd Rejonowy postanowieniem z 9 marca 2012r. upoważnił B. K. i K. W. do zapoznania się z oryginałem testamentu (k.149). Jak przyznała skarżąca na rozprawie 23maja 2013r., po tej dacie (9.03.2012r.) nie była w kancelarii notarialnej, a zatem niemożność zapoznania się z oryginałem testamentu jest następstwem działania ( bezczynności) skarżącej. Reasumując w ocenie Sądu Okręgowego brak jest podstaw do uwzględnienia apelacji co skutkować musiało jej oddaleniem na podstawie art.385kpc w zw. z art.13§2kpc. O kosztach postępowania apelacyjnego orzeczono na podstawie art. 520§3kpc. W ocenie Sądu Okręgowego w sprawie istniały podstawy do odstąpienia od wyrażonej w art.520§1kpc zasady, że każdy uczestnik postępowania nieprocesowego ponosi koszty, które wydatkował. Zasada ta obowiązuje bowiem tylko wówczas, gdy uczestnicy postępowania są w tym samym stopniu zainteresowani jego wynikiem, co nie miało miejsca w niniejszej sprawie. W związku z powyższym Sąd Okręgowy zasądził od wnioskodawczyni na rzecz M. B. 180zł tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego, która to kwota stanowi wynagrodzenie pełnomocnika wnioskodawczyni -50% z 360, (§9 pkt.2 w zw. z §13 ust.1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002roku w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu).

SSO B.Piwko SSO T.Kołbuc SSO M.Kośka