Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 28/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 lutego 2015 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Mariola Łącka

Protokolant:

Joanna Metera

przy udziale:./.

po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2015 r. w Rybniku

sprawy z odwołania G. F. (F.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o emeryturę

na skutek odwołania G. F.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 27 listopada 2014 r. Znak (...)

oddala odwołanie

Sędzia

Sygn. akt IX U 28/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 27 listopada 2014r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział

w R. odmówił ubezpieczonemu G. F. (F.) prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ zdaniem organu rentowego nie spełnia on ustawowych warunków do jej uzyskania, a w szczególności nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. wymaganego 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego oraz 15-letniego okresu pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach. Organ rentowy nie uwzględnił jako okresu pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia od dnia 01.06.1990r. do dnia 31.08.1992r. w Przedsiębiorstwie (...) w R., oraz od dnia 01.09.1992r. do dnia 31.12.1998r.

w (...) Sp. z o.o. z uwagi na brak właściwej podstawy prawnej w świadectwach pracy oraz istniejące rozbieżności dotyczące zajmowanych stanowisk.

Ubezpieczony odwołał się od powyższej decyzji domagając się uwzględnienia powyższych okresów zatrudnienia jako okresów pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie

z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony urodził się w dniu (...)

W dniu 23.09.2014r. złożył wniosek o przyznanie uprawnień do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

W rozpoznaniu powyższego wniosku organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję opisaną na wstępie.

Oddział ZUS uwzględnił ubezpieczonemu na dzień 31.12.1998r. okres zatrudnienia w wymiarze 22 lat 7 miesięcy i 11 dni okresów składkowych oraz 10 dni okresów nieskładkowych – co łącznie stanowi 22 lata, 7 miesięcy i 21 dni - w tym 12 lat,10 m-cy i 21 dni okresów pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczony nie zgodził się z decyzją domagając się zaliczenia do uznanych przez organ rentowy okresów pracy w szczególnych warunkach, okresów zatrudnienia j.w.

Jednocześnie nie kwestionował ilości uwzględnionych na dzień 01.01.1999r. okresów składkowych i nieskładkowych.

Od podjęcia zatrudnienia w KWK (...) tj. od 11.07.1977. do zatrudnienia w (...) ubezpieczony cały czas wykonywał te same prace na tym samym stanowisku. Zmieniała się jedynie nazwa pracodawcy. Pracował na stanowisku elektromontera w zakładowych bocznicach kolejowych. Remontował i konserwował semafory, rogatki i zwrotnice. Na bocznicach cały czas odbywał się ruch kolejowy, wożono kamienie , węgiel. Była to praca głównie na zewnątrz, jedynie czasami naprawiał coś w przekaźnikowni. Najpierw bocznica, na której pracował ubezpieczony należała do kopalni, potem przejęło ją (...), a później w ramach prywatyzacji (...). Ubezpieczony obsługiwał również bocznice przy szybie w M.. W związku z warunkami pracy otrzymywał mleko, posiłki regeneracyjne,

a w okresie letnim wodę.

Ubezpieczony nie przystąpił do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego oraz zeznania ubezpieczonego – nagranie z rozprawy w dniu18.02.2015r.( minuty od 00:01:12 do 00:16:03).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje :

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Jak stanowi art.184 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U z 2013r. poz 1440 ze zm.) ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31.12.1948r. przysługuje emerytura po ukończeniu wieku przewidzianego w art.32 jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. 01.01.1999r. osiągnął :

okres zatrudnienia w szczególnych warunkach wymagany w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury wieku niższym niż 65 lat

okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 wynoszący 25 lat

a także nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Zgodnie natomiast z art.32 ust.1 powołanej ustawy w związku z § 4 ust.1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz. U. Nr 8 , poz.43 ze zm. ) pracownik – mężczyzna, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione w Wykazie A załącznika do rozporządzenia, nabywa prawo do emerytury, jeżeli:

ukończył wiek 60 lat ,

ma wymagany okres 25 lat zatrudnienia ,

udowodnił co najmniej 15 letni okres pracy wymienionej w Wykazie A wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zaskarżona decyzja organu rentowego odmawiająca prawa do wcześniejszej emerytury została wydana w związku ze złożeniem przez ubezpieczonego wniosku o to świadczenie.

Rozstrzygając w sprawie Sąd stwierdził, iż ubezpieczony nie spełnia wszystkich koniecznych przesłanek do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, o których mowa w art.184 powołanej ustawy, a w szczególności nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. wymaganego co najmniej 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego – czego ubezpieczony nie kwestionował.

W ocenie Sądu wprawdzie można zgodzić się z ubezpieczonym, że do okresów pracy w szczególnych warunkach uwzględnionych przez organ rentowy, powinny być doliczone wnioskowane okresu zatrudnienia od dnia 01.06.1990r. do dnia 31.08.1992r. w Przedsiębiorstwie (...) w R. oraz od dnia 01.09.1992r. do dnia 31.12.1998r. w (...) Sp. z o.o. jako okresy pracy wymienione w Wykazie A dział VIII poz. 13 załącznika do rozporządzenia j.w. tj. prace zakładowych służb kolejowych bezpośrednio związane z utrzymaniem ruchu pociągów, jednak mając na uwadze brak spełnienia warunku dotyczącego posiadania wymaganego

25-letniego stażu pracy na dzień 01.01.1999r. Sąd nie prowadził w toku niniejszej sprawy postępowania dowodowego na okoliczność charakteru pracy świadczonej przez ubezpieczonego w powyższych okresach. W tej sytuacji powyższa okoliczność pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie sprawy.

Z tych przyczyn Sąd oddalił wniosek o dopuszczenie dowodu z zeznań wnioskowanych świadków.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 lutego 2010r. (sygn. IUK 262/09) prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia się wszystkich warunków wymaganych do ich nabycia. Wówczas też, na wniosek osoby uprawnionej, organ rentowy wydaje decyzję o przyznaniu prawa. Niespełnienie przez pracownika ustawowych warunków, koniecznych do przyznania świadczenia powoduje wydanie decyzji odmownej. Wydanie takiej decyzji następuje również wtedy, gdy pracownik nie spełnia chociażby jednego z ustawowych warunków niezbędnych do przyznania świadczenia. Ponadto jest niedopuszczalne w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych wydanie wyroku ustalającego spełnienie przez ubezpieczonego niektórych warunków wymaganych do nabycia prawa świadczenia i przyznającego to świadczenie pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków w przyszłości.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd z mocy art.477 14 § 1 kpc oddalił odwołanie ubezpieczonego nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Sędzia