Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt. IV Ka 1371/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu Wydział IV Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący SSO Dorota Kropiewnicka

Sędziowie SSO Krzysztof Głowacki

SSR del. do SO Marta Minkisiewicz - Kasprzak (spr.)

Protokolant Artur Łukiańczyk

przy udziale Leszka Karpiny Prokuratora Prokuratury Okręgowej

po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2015 r.

sprawy P. S.

w przedmiocie wydania wyroku łącznego

na skutek apelacji wniesionej przez skazanego

od wyroku Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia

z dnia 13 października 2014r. sygn. akt II K 540/14

I.  zmienia zaskarżony wyrok łączny w punkcie I części dyspozytywnej w ten sposób, że obniża orzeczoną karę łączną do 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  w pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy;

III.  zwalnia skazanego od ponoszenia kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze.

Sygn. akt IV Ka 1371/14

UZASADNIENIE

P. S. wniósł o wydanie wyroku łącznego obejmującego następujące wyroki:

1)  Sądu Okręgowego w Rzeszowie z dnia 4 września 2007r. w sprawie o sygn. akt II K 43/07,

2)  Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Krzyków z dnia 12 stycznia 2012r. w sprawie o sygn. akt II K 959/11,

3)  Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Śródmieścia z dnia 12 kwietnia 2013r. w sprawie o sygn. akt II K 594/12.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 22 maja 2014r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie postępowanie o wydanie wyroku łącznego w zakresie wyroku z dnia II K 43/07 umorzył i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla Wrocławia- Śródmieścia.

Wyrokiem łącznym z dnia 13 października 2014r. w sprawie o sygn. akt II K 540/14 Sąd Rejonowy dla Wrocławia- Śródmieścia w II Wydziale Karnym:

I. na podstawie art. 569§ 1 kpk w zw. z art. 85 kk i art. 86 § 1 kk połączył

skazanemu kary pozbawienia wolności orzeczone wyrokami : Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Krzyków z dnia 13 lutego 2012r. o sygn. akt II K 1151/12 i Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Śródmieścia z dnia 12 kwietnia 2013r. o sygn. akt II K 594/12 i wymierzył mu karę łączną 10 miesięcy pozbawienia wolności;

II. na podstawie art. 63 § 1 kk w zw. z art. 577 kpk na poczet orzeczonej kary

łącznej zaliczył skazanemu następujące okresy: od 27 do 28 lutego 2012r., od 8 do 9 lutego 2012r. i od 22 maja do 21 listopada 2013r.,

III.  oznaczenie daty od której należy liczyć początek odbywania kary orzeczonej niniejszym wyrokiem łącznym pozostawił Dyrektorowi (...) G.;

IV.  na podstawie art. 576 kpk pozostałe orzeczenia zawarte w połączonych wyrokach pozostawił do odrębnego wykonania;

V. na podstawie art. 572 kpk umorzył postępowanie o wydanie wyroku

łącznego w zakresie wyroku Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków z dnia 12 stycznia 2012r. o sygn. akt II K 959/11;

VI. na podstawie art. 624 § 1 kpk zwolnił skazanego od zapłaty na rzecz
Skarbu Państwa kosztów sądowych związanych z wydaniem wyroku
łącznego.

Wyrok ten w części dotyczącej orzeczenia o karze zaskarżył skazany w osobistej apelacji, zarzucając rażącą niewspółmierność kary łącznej, wymierzonej na zasadzie pełnej kumulacji. Wskazał, że kara w tym wymiarze jest dla niego krzywdząca i niesprawiedliwa, gdyż zmienił swą postawę życiową, zaś opinia z ZK w G. zawiera dane , które go nie dotyczą.

Podnosząc powyższe skazany wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez zastosowanie wobec niego zasady pełnej absorpcji i wymierzenie kary łącznej 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Sąd Okręgowy zważył, że apelacja skazanego zasługuje na uwzględnienie.

Sąd Rejonowy prawidłowo zgromadził i poddał ocenie zgromadzony

materiał dowodowy pod kątem zaistnienia warunków do wydania wyroku łącznego w zakresie wyroku Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Krzyków w sprawie o sygn. akt II K 1151/12 oraz Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia w sprawie o sygn. akt II K 594/12. Nie budzą też zastrzeżeń wyeliminowanie z łączenia kary orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Krzyków w sprawie o sygn. akt II K 959/11 ani też pozostałe punkty zaskarżonego rozstrzygnięcia.

Sąd meriti przy wymiarze skazanemu kary łącznej zastosował zasadę pełnej kumulacji. Połączył w ten sposób karę orzeczoną pierwszym z łączonych wyroków w wymiarze 4 miesięcy pozbawienia wolności , której wykonanie warunkowo zawieszono na 2- letni okres próby, z orzeczoną drugim łączonym wyrokiem karą 6 miesięcy bezwzględnej kary pozbawienia wolności. Art. 89 § 1 kk zezwala na łączenie kar pozbawienia wolności orzeczonych z warunkowym zawieszeniem ich wykonania i kar bezwzględnych. Zgodzić się należy z Sądem Rejonowym, że w przypadku skazanego nie zachodzą szczególne przesłanki wyszczególnione w art. 69 § 1 i 2 kk, które przemawiałyby za potrzebą warunkowego zawieszenia łącznej kary pozbawienia wolności. Należy jednak wskazać na okoliczności, które umknęły uwadze Sądu I instancji przy rozważaniu wysokości kary łącznej. Po pierwsze : dane zawarte w opinii o skazanym w jakimś zakresie z pewnością są niezgodne- na pewno co do wieku i statusu rodzinnego skazanego. Po drugie zaś, a w tym wypadku niezmiernie istotne- skazanie wyrokiem Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Śródmieścia (sygn. akt II K 594/12) dotyczyło czynu zakwalifikowanego z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 278 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk . Wartość przedmiotu przestępstwa określona została na kwotę nie mniejszą niż 300zł. Mając na względzie treść art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 września 2013r. o zmianie ustawy kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, czyn taki stanowi obecnie wykroczenie, a karę 6 miesięcy pozbawienia wolności za ten czyn skazany do 21 listopada 2013r. odbył w całości. W tej sytuacji słuszność ma apelujący, iż

nie zostały wzięte w wystarczającym zakresie pod uwagę wszystkie okoliczności, które winny przemawiać za zastosowaniem absorpcji kar.

Sąd II instancji dostrzegając zatem rażącą surowość wymierzonej skazanemu przy zastosowaniu zasady kumulacji kary łącznej dokonał zmiany zaskarżonego wyroku na korzyść skazanego, obniżając wymiar tej kary do 6 miesięcy pozbawienia wolności. Kara orzeczona w tym wymiarze spełnia wymogi określone w art.53 kk. Zważywszy w szczególności na liberalizację odpowiedzialności karnej za jeden z czynów, którego ukarania dotyczy niniejszy wyrok łączny, zastosowanie przy ustaleniu kary łącznej zasady pełnej absorpcji, w tym przypadku, jest racjonalne i sprawiedliwe.

W pozostałym zakresie Sąd Odwoławczy zaskarżony wyrok utrzymał w

mocy.

Orzeczenie o zwolnieniu oskarżonego od kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze oparto na podstawie art. 634 k.p.k. w zw. z art. 624§1 k.p.k. i art. 17 ustawy z dnia 23.06.1973r. o opłatach w sprawach karnych, uwzględniając jego aktualną sytuację materialną .