Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 1447/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2013 r. w Kaliszu

odwołania A. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 8 października 2013 r. Nr (...)

w sprawie A. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę nauczycielską

1.  zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. z dnia 8 października 2013 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje odwołującej A. W. prawo do emerytury nauczycielskiej poczynając od dnia 01 września 2013 r.

2.  zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. na rzecz odwołującej A. W. kwotę 60 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 8 października 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w O. odmówił A. W. prawa do emerytury nauczycielskiej wskazując, iż wnioskodawczyni nie udowodniła na dzień 31 grudnia 2008 r. 30-letniego okresu ubezpieczenia. Tym samym ZUS nie zaliczył odwołującej zgłoszonego okresu pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16-go roku życia w latach 1977 – 82.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła A. W. wnosząc o zmianę decyzji i przyznanie prawa do emerytury nauczycielskiej przy zaliczeniu zgłoszonego okresu pracy rolniczej.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ustalił, co następuje:

Odwołująca A. W. urodzona dnia (...), od września 1976 r. do maja 1981 r. uczęszczała do 5-letniego Studium (...) w O. Do szkoły odwołująca dojeżdżała codziennie w obrębie tej samej miejscowości. Zarówno zabudowania rodziców odwołującej jak i szkoła średnia znajdowały się terenie O.

/bezsporne/

Odwołująca zamieszkiwała w latach 1976 - 86 w O. wraz z rodzicami i dwójką starszego rodzeństwa, przy czym siostra odwołującej wyprowadziła się od rodziców około 1976 r. Brat odwołującej zamieszkiwał nadal.

(dowód: poświadczenie zameldowania w aktach ZUS, odpisy aktów notarialnych)

Rodzice odwołującej w latach 60-tych ubiegłego wieku byli właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 2,26 ha położonego na terenie O. oraz sąsiedniego W..

(dowód: zaświadczenia z ewidencji gruntów w aktach sprawy)

W gospodarstwie były od 2 do 3 krów, zmienna ilość trzody chlewnej oraz drobiu. W gospodarstwie uprawiane było zboże oraz rośliny okopowe, głównie ziemniaki. W okresie zimowym tj. grudzień - marzec pomoc ta ograniczała się do wykonywanych po powrocie ze szkoły krótkotrwałych czynności w gospodarstwie takich jak przygotowanie karmy dla zwierząt i pomoc przy wieczornym karmieniu. Prace te zajmowały odwołującej czas nie większy niż 3 godziny każdego dnia. W sezonie letnim, zaczynającym się od kwietnia, odwołująca wykonywała prace polowe: najpierw przy przygotowaniu gleby pod zasiewy a następnie przy obsiewach i nasadzeniach. W kolejnych miesiącach odwołująca pomagała przy zbiorze siana z pierwszego pokosu i przy pieleniu. Kolejne miesiące to okres wakacyjny. Przypadają na ten okres żniwa. Z uwagi na brak sprzętu, większość prac polowych przy koszeniu zboża, a następnie przy jego zwiezieniu z pola domownicy wykonywali siłą własnych rąk. Do prac używany był koń wraz z odpowiednim osprzętem wynajmowany od sąsiadów z rekompensatą w postaci tzw. odrobku. Podobnie wyglądała organizacja pracy w okresie zbioru okopowych. Do tych prac dochodziły codziennie wykonywane prace przy karmieniu zwierząt, w tym również codzienne pilnowanie krów wypasanych na okolicznych rowach położonych poza gospodarstwem rolnym. W okresie wakacyjnym przypadającym na miesiące lipiec – sierpień prace rolnicze te wykonywane były przez odwołującą codziennie od rana do godzin wieczornych. Poza okresem wakacyjnym odwołująca wykonywała prace rolnicze po powrocie ze szkoły. Wobec położenia szkoły w tej samej miejscowości co gospodarstwo, odwołująca mogła te prace wykonywać od wczesnych godzin popołudniowych.

(dowód: zeznania świadków: J. D., S. K., R. M., zeznania odwołującej)

Uznany przez ZUS okres ubezpieczenia odwołującej, z pominięciem wskazanego wyżej okresu, wynosi na dzień 31 grudnia 2008 r. 26 lat 10 miesięcy i 3 dni.

/bezsporne/

Odwołująca ostatnio pracowała w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej w L.. Stosunek pracy został rozwiązany w dniu 31 sierpnia 2013 r. w związku likwidacją zespołu szkolno – przedszkolnego, którego odwołująca była dyrektorem.

/bezsporne/

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie jest zasadne.

W myśl ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.), nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą – po rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn związanych z likwidacją oddziałów szkoły – przejść na emeryturę (art. 88 ust.1 i 1a w/w ustawy).

Organ rentowy przyjął, iż odwołująca na dzień 31 grudnia 2008 r. ma okres ubezpieczenia wynoszący 26 lat 10 miesięcy i 3 dni w tym ponad 20-letni okres pracy nauczycielskiej.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy uzasadnia uznanie odwołującej dalszego okresu. Odwołująca bowiem w czasie uczęszczanie do szkoły średniej, codziennie wykonywała szerokie spectrum prac w rolnictwie i to zarówno w okresie letnim jak i w okresie zimowym. W ocenie sądu jedynie okres letni charakteryzuje się pracami wykonywanymi przez czas co najmniej 4 godziny dziennie. Na ten okres przypada wykonywanie prac polowych co przy wykonywanych przez cały rok pracach w siedlisku, na które składają się prace przy karmieniu zwierząt, sprawi o wypełnieniu przez odwołującej wskazanej wyżej normy czasu prac w rolnictwie.

W sumie dała taka praca okres wynoszący co najmniej 40 miesięcy (miesiące kwiecień – listopad każdego roku w latach 1977-81). Okres taki jest okresem wystarczającym do uzupełnienia odwołującej brakującego okresu do uzyskania 30-letniego okresu pracy na warunkach wymienionych w przepisie art. 10 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z powyższym sąd uznał, iż w przedmiotowej sprawie odwołująca spełniła wszystkie wymagane przez przepis art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela przesłanki. Odwołująca przepracowała co najmniej 20 lat jako nauczycielka i rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z likwidacją oddziału szkoły uniemożliwiające dalsze zatrudnianie odwołującej. Odwołująca legitymuje się też łącznym trzydziestoletnim okresem zatrudnienia.

Warunki powyższe w zakresie stażu pracy tak ogólnego jak i pracy nauczycielskiej odwołująca spełniła na dzień 31 grudnia 2008 r. a w zakresie rozwiązania stosunku pracy – na dzień 1 września 2013 r.

W tym stanie rzeczy odwołanie jako uzasadnione prowadziło do zmiany decyzji jak w punkcie 1 sentencji wyroku.

O kosztach sąd orzekł w oparciu o przepis art. 98 k.p.c.