Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 221/15

POSTANOWIENIE

Dnia 9 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Tarnowie

w składzie: SSO Kazimierz Kostrzewa

po rozpoznaniu w dniu 09.03.2015 r. w Tarnowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy G. R.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

na skutek odwołania od decyzji z dnia 21.01.2015 r. znak: (...)

postanawia

odrzucić odwołanie

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. decyzją z dnia 21.01.2015 r. odmówił G. R. przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Uzasadniając decyzję organ rentowy podał, iż Lekarz Orzecznik Oddziału orzeczeniem z dnia 10.12.2014 r. uznał, że odwołująca jest okresowo całkowicie niezdolna do pracy od 04.10.2014 r., ale jej niezdolność do pracy powstała po upływie 18 miesięcy od ustania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, który pobierała do 18.10.2011 r.

W dniu 04.03.2015 r. G. R. wniosła skierowane do Sądu Okręgowego w Tarnowie odwołanie za pośrednictwem organu rentowego od powyższej decyzji domagając się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do renty. W uzasadnieniu odwołująca wskazała, że po ustaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych nadal była zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. To nie jej wina, że nie było dla niej pracy. Po zawale serca musi być pod kontrolą lekarzy, a nie ma szansy na znalezienie pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. w odpowiedzi na odwołanie, wniósł o jego odrzucenie.

Sąd rozważył co następuje:

Odwołanie G. R. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. z dnia 21.01.2015 r. podlega odrzuceniu na podstawie art. 477 9 § 3 1 kpc.

Stosownie do treści powołanego przepisu Sąd odrzuci odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia. Jeżeli odwołanie opiera się także na zarzucie nierozpatrzenia wniesionego po terminie sprzeciwu od tego orzeczenia, a wniesienie sprzeciwu po terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zainteresowanej, Sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie. W takim przypadku organ rentowy kieruje sprzeciw do rozpatrzenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 14 ust 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. nr 39 poz. 353.) - od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.

Ust 2c powołanego przepisu stanowi, iż Komisja Lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie. W uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek osoby zainteresowanej, może przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu, w tym w szczególności w razie odrzucenia przez Sąd odwołania od decyzji w przypadku określonym w art. 477 9 § 3 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Orzeczeniem z dnia 10.12.2014 r. Lekarz Orzecznik uznał odwołującą za całkowicie niezdolną do pracy do 31.12.2015 r. z ustalenie, że niezdolność do pracy powstała od 04.10.2014 r. Odwołująca nie kwestionowała tego orzeczenia i nie wniosła sprzeciwu. Treść odwołania nie wskazuje żadnych nowych okoliczności dotyczących niezdolności do pracy powstałych po dniu wydania orzeczenia przez Lekarza Orzecznika, które miałyby wpływ na zmianę orzeczenia oraz ponowne rozpoznanie sprawy na podstawie art. 477 9 § 2 1 kpc.

W świetle powyższego odwołanie od zaskarżonej decyzji należało odrzucić w oparciu o art. 477 9 § 3 1 kpc. odwołująca bowiem, mimo prawidłowego pouczenia nie wniosła w ustawowym terminie 14 dni sprzeciwu do Komisji Lekarskiej od orzeczenia Lekarza Orzecznika, a odwołanie od wydanej w wyniku przedmiotowego orzeczenia decyzji oparte jest wyłącznie na zarzutach dotyczących przedmiotowego orzeczenia.