Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I C 1527/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 22 maja 2015 roku

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Marta Burzyńska

Protokolant:

Dorota Głowacka

po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2015 roku w Bielsku Podlaskim

na rozprawie

sprawy z powództwa M. B.

przeciwko A. B.

roszczenia o zachowek

I.  Oddala powództwo.

II.  Nakazuje pobrać od powoda M. B. na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim kwotę 376,(...) złotych tytułem nieuiszczonych wydatków.

III.  Zasądza od powoda M. B. na rzecz pozwanej B. (...) kwotę 498,67 złotych (czterysta dziewięćdziesiąt osiem złotych sześćdziesiąt siedem groszy) tytułem zwrotu kosztów procesu.

S ę d z i a

Sygn. akt I C 1527/14

UZASADNIENIE

Powód M. B. po ostatecznym sprecyzowaniu powództwa domagał się zasądzenia od pozwanej B. (...) kwoty 12.143 złotych tytułem uzupełnienia zachowku po ojcu stron J. B..

Pozwana A. B. wnosiła o oddalenie powództwa.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawca J. B. zmarł w dniu (...) stycznia 2012 roku w B., gdzie stale przed śmiercią zamieszkiwał. Był on wdowcem i miał troje dzieci: M. B. (powoda), A. B. (pozwaną) i K. B. (pełnomocnika pozwanej). Spadkodawca J. B. sporządził w dniu 9 sierpnia 2006 roku testament notarialny, w którym do całości spadku po sobie powołał córkę A. B.. Sąd Rejonowy w B.postanowieniem z dni 10 października 2012 roku stwierdził, że spadek po J. B. na podstawie testamentu notarialnego z dnia 9 sierpnia 2006 roku nabyła pozwana A. B. ( akta Sądu Rejonowego w B. (...) o sygn. akt (...) w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po H. B. i J. B. ).

Spadkodawca J. B. w chwili śmierci był współwłaścicielem w 1/2 (jednej drugiej) części nieruchomości lokalowej położonej w B. pod adresem (...) M. (...) lokal (...) wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, dla której to nieruchomości lokalowej jest prowadzona księga wieczysta o nr (...). Własność tej nieruchomości lokalowej, spadkodawca nabył wraz z żoną H. B. do ich majątku wspólnego w dniu 20 sierpnia 2004 roku ( treść księgi wieczystej o nr (...) dostępna na stronie internetowej ms.gov.pl.). Spadkodawca J. B. w chwili śmierci był także współwłaścicielem w 1/2 (jednej drugiej) części samochodu osobowego marki V. (...) oznaczonego aktualnie numerem rejestracyjnym (...), który nabył w trakcie małżeństwa z H. B.. W dniu 18 czerwca 2009 roku zmarła żona spadkodawcy H. B., a spadek po niej na podstawie testamentu notarialnego nabyła pozwana A. B. ( akta Sądu Rejonowego w B. (...) o sygn. akt (...) w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po H. B. i J. B. ). Wskutek śmierci H. B., wspólność ustawowa małżeńska jej i spadkodawcy J. B. ustała, a spadkodawca J. B. stał się współwłaścicielem opisanych wyżej składników majątkowych w 1/2 (jednej drugiej) części. Zgodnie bowiem z art. 31 § 1 krio wspólność ustawowa małżeńska ma charakter wspólności łącznej bezudziałowej i powstaje z mocy art. 31 § 1 krio z chwilą zawarcia małżeństwa, a ustaje z chwilą jego rozwiązania przez rozwód lub z chwilą śmierci jednego z małżonków. Od chwili ustania małżeńskiej wspólności majątkowej dotychczasowa wspólność łączna (bezudziałowa) przekształca się we wspólność w częściach ułamkowych, udziały małżonków w majątku wspólnym są co do zasady równe. Poza wyżej wskazanymi składnikami majątkowymi, J. B. nie posiadał majątku. Z treści historii rachunków prowadzonych na nazwisko J. B. przez Bank (...) Spółkę Akcyjną Oddział w B. (k. 99-107) i Banku Spółdzielczego w B. (k. 31-35 akt tutejszego Sądu o sygn. (...)) wynika, że spadkodawca nie posiadał żadnych środków pieniężnych. Spadkodawca nie dokonał za życia żadnych darowizn.

Wartość rynkowa nieruchomości lokalowej dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze (...), według jej stanu z chwili śmierci spadkodawcy wynosi 153.013,00 złotych ( opinia biegłego sądowego z zakresu szacowania nieruchomości W. H. – k. 110-125), a wartość samochodu osobowego marki V. (...) wynosi 15.500 złotych ( opinia biegłego sądowego z zakresu techniki samochodowej J. S. – l. 140-145). Wartość majątku spadkodawcy stanowiącego udział w wysokości ½ części we własności obu wyżej opisanych składników majątkowych wynosi zatem 84.256,50 złotych.

Po śmierci spadkodawcy, powód M. B. wystąpił na drogę sądową przeciwko A. B. w celu dochodzenia zachowku po J. B.. Sąd Rejonowy w B. (...) prawomocnym wyrokiem z dnia 5 września 2013 roku wydanym w sprawie o sygn. akt (...) zasądził od B. (...) na jego rzecz kwotę 15.000 złotych tytułem zachowku.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie wyżej opisanych dokumentów i opinii biegłych, których żadna ze stron nie kwestionowała.

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo jest bezzasadne i nie zasługuje na uwzględnienie, albowiem roszczenie powoda o zachowek po J. B. zaspokoiła kwota 15.000 złotych, która została zasądzona na jego rzecz prawomocnym wyrokiem tutejszego Sądu z dnia 5 września 2013 roku wydanym w sprawie o sygn. akt (...).

Zgodnie z przepisem art. 991 kodeksu cywilnego, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Powód, z mocy art. 931 § 1 kodeksu cywilnego, jako syn spadkodawcy J. B. dziedziczyłby z ustawy 1/3 (jedną trzecią) część spadku. Zachowek powoda wynosi zatem 1/6 część spadku (1/3 x 1/2). Powód nie otrzymał od spadkodawcy darowizny. Zachowek należny powodowi stanowi 1/6 część spadku po jego ojcu o wartości 84.256,60 złotych i wynosi 14.042,75 złotych. W sprawie o sygn. akt (...) przyznano powodowi zachowek w kwocie 15.000 złotych, zaspokajając jego roszczenie w całości.

Wobec powyższego, na podstawie art. 991 kodeksu cywilnego, art. 31 § 1 krio, należało powództwo oddalić.

O kosztach procesu orzeczono na podstawie art.98 kpc. Powód przegrał spór w całości i jest zobowiązany do pokrycia całości kosztów procesu i zwrotu na rzecz pozwanej poniesionych przez nią kosztów, obejmujących zaliczkę na wydatki w kwocie 498,67 złotych.

S ę d z i a