Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ka 107/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

28 maja 2015 r.

Sąd Okręgowy w Koninie Wydział II Karny w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Waldemar Cytrowski

Protokolant st. sekr. sąd. Irena Bąk

po rozpoznaniu 28.05.2015 r.

sprawy M. K.

obwinionego o wykroczenie z art. 87§1 kw

na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę

od wyroku Sądu Rejonowego w Koninie z 3.02.2015 r. sygn. akt II W 497/14

1.  Zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że na podstawie art. 39§1 kw odstępuje od wymierzenia obwinionemu M. K. orzeczonego w punkcie II środka karnego.

2.  Utrzymuje zaskarżony wyrok w mocy w pozostałej części.

3.  Zasądza od obwinionego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe za postępowanie odwoławcze, w tym opłatę w kwocie 30 zł.

Waldemar Cytrowski

Ka 107/15

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Koninie wyrokiem z 3 lutego 2015 roku w sprawie o sygn. akt II W 497/14 uznał obwinionego M. K. winnym tego, że 5 lutego 2014r. około godziny 20:15 w K. na ulicy (...) kierował samochodem marki V. (...) o nr rej. (...) będąc w stanie po użyciu alkoholu 0,11 mg/dm, tj. wkroczenia z art. 87 par 1 k.w. i za to na podstawie art. 87 par 1 k.w. w zw. z art. 24 § 1 i 3 k.w. skazał go na karę grzywny w kwocie 300zł oraz orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B na okres 6 miesięcy.

Apelację wniósł obrońca, który zarzucił:

1.  naruszenie art. 82 § 2 kpw poprzez brak określenia przypisanego obwinionemu czynu oraz rozstrzygnięcia co do zaliczenia na poczet zakazu prowadzenia pojazdów okresu zatrzymania dokumentu stwierdzającego uprawnienie do ich prowadzenia,

2.  wymierzenie obwinionemu w oparciu o art. 87 § 1 kw, a środka karnego w oparciu o art. 87 § 3 kw, mimo, że przepis ten stanowi jedynie o tym, że wymierza się środek kamy, nie przewiduje rozmiaru i wysokości, co pozbawia obwinionego możliwości zweryfikowania zasadności orzeczenie środka karnego w podanym okresie, a winno znaleźć odzwierciedlenie w zawartym w wyroku opisie czynu przypisanego obwinionemu.

Z ostrożności procesowej zarzucił: naruszenie przepisów postępowania tj. art. 33 § 2 kw poprzez pobieżne przeanalizowanie stopnia winy obwinionego, pobudek, sposobu działania, właściwości, warunków osobistych obwinionego oraz przekroczenie dopuszczalnej normy.

W oparciu o te zarzuty wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku i uniewinnienie M. K. od stawianego mu zarzutu ewentualnie uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie Sądowi Rejonowemu w Koninie do ponownego rozpoznania. Z ostrożności procesowej wniósł o odstąpienie od wymierzenia obwinionemu środka karnego w postaci zakazu prowadzenie pojazdów.

Apelacja jest częściowo zasadna.

Brak jest jakichkolwiek wątpliwości popełnienie jakiego wykroczenia zostało przypisane obwinionemu. M. K. został bowiem obwiniony tylko o popełnienie jednego wykroczenia opisanego w komparycji wyroku, tj. wykroczenia z art. 87§1 kw.

Ze względu na charakter i okoliczności czynu Sąd odstąpił jednak od wymierzenia obwinionemu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B na okres 6 miesięcy. Z protokołu badania stanu trzeźwości wynika bowiem, iż pierwszy pomiar tego stanu wynosił o,11 mg/l. Z opinii biegłego wynika, że przy uwzględnieniu niepewności pomiarowej wynoszącej 0,01mg/l wynik pierwszego pomiaru na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazuje na stan po użyciu alkoholu. Kolejny natomiast, dokonany po upływie 15 minut od pierwszego pomiar, był już niższy od dolnej granicy odpowiedzialności za wykroczenie z art. 87§1 kw.

O kosztach sądowych za postępowanie odwoławcze Sąd orzekł na podstawie art. 636 § 1 k.p.k. w zw. z art. 118 k.p.w. oraz art. 118 § 4 k.p.w. w zw. z § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 października 2001r. w sprawie wysokości zryczałtowanych wydatków postępowania oraz wysokości opłaty za wniesienie wniosku o wznowienie postępowania w sprawach o wykroczenie (Dz. U. 2001, Nr 118, poz. 1269) oraz na podstawie art. 21 pkt 2 w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 roku o opłatach w sprawach karnych (Dz. U. 1983r., Nr 49, poz. 223 z późn. zm.).

SSO Waldemar Cytrowski