Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1182/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 grudnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący - Sędzia SO Leszek Dąbek

Protokolant Aldona Kocięcka

po rozpoznaniu w dniu 23 grudnia 2014 r. w Gliwicach

na rozprawie

sprawy z powództwa E. O.

przeciwko (...) Spółce Akcyjnej w W.

o zapłatę

na skutek apelacji pozwanej

od wyroku Sądu Rejonowego w Gliwicach

z dnia 6 marca 2014 r., sygn. akt II C 252/13

1.  oddala apelację;

2.  zasądza od pozwanej na rzecz powoda kwotę 600 zł (sześćset złotych) z tytułu zwrotu kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu odwoławczym.

SSO Leszek Dąbek

Sygn. akt III Ca 1182/14

UZASADNIENIE

Powód E. O. żądał zasądzenia na jego rzecz od pozwanej (...) Spółki Akcyjnej w W. kwoty 9.385,20 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 10 09 2012r. do dnia zapłaty

oraz zwrotu kosztów procesu.

Uzasadniając żądanie twierdził, że pozwana nie wywiązała się z łączącej strony umowy ubezpieczenia podróży zagranicznej i nie zwróciła mu poniesionych

przez niego kosztów transportu do kraju zwłok jego żony B. O..

Pozwana (...) Spółka Akcyjna w W. wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenia na jej rzecz od powoda zwrotu kosztów procesu.

Zarzuciła, że przyczyną śmierci B. O. nie było objęte ubezpieczeniem nagłe jej zachorowanie, gdyż przed zawarciem umowy ubezpieczenia zmarła leczyła się kardiologicznie. Ponadto podnosiła, że powód nie przedstawił żądanej od niego dokumentacji medycznej leczenia żony za okres 24 miesięcy przed objęciem jej ochroną ubezpieczeniową oraz zakwestionowała wysokość dochodzonej przez powoda kwoty tytułem odszkodowania, zarzucając, że zgodnie z OWU jest ona zobowiązana zrefundować koszty transportu zwłok tylko w wysokości kosztów jakie poniosłoby Centrum Pomocy (...) organizując ich przewóz na teren Rzeczpospolitej Polskiej.

Sąd Rejonowy w Gliwicach w wyroku z dnia 6 03 2014r. uwzględnił powództwo oraz orzekł o kosztach procesu.

W ustalonym stanie faktycznym w motywach orzeczenia przywołał regulacje:

art. 805 k.c. i art. 829 § 1 k.c. Następnie dokonała oceny prawnej ustalonego stanu faktycznego i w konkluzji uznał, że poniesione przez powoda koszty transportu

do Polski zwłok jego żony są w pełni uzasadnione, nie są wyższe od sumy ubezpieczenia określonej w polisie i uznał powództwo za uzasadnione. O należnych powodowi od pozwanej odsetkach ustawowych za jej opóźnienie się w zapłacie dochodzonej należności orzekł na podstawie regulacji art. 481 § 1 k.c. i art. 359 § 1 i 2 k.c. w zw. z art. 817 § 1 k.c., oceniając, że roszczenie stało się wymagalne od dnia 11 09 2012r. O kosztach procesu orzekł na podstawie art. 98 § 1 i 3 k.c. i § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 09 2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz.U. z 2013, poz. 490).

Orzeczenie zaskarżyła pozwana (...) Spółka Akcyjna w W. , która wnosiła o jego zmianę poprzez oddalenie powództwa, bądź jego uchylenie i przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania przy uwzględnieniu kosztów postępowania odwoławczego.

Zarzuciła, że przy ferowaniu wyroku naruszono regulację art. 233 § 1 k.p.c. poprzez błędną ocenę materiału dowodowego prowadzącą do przyjęcia, że zdarzenie z dnia 4 08 2012r. z udziałem zmarłej B. O. i przebyty wstrząs kardiogenny nie pozostawał w związku przyczynowym z występującym i leczonym u niej nadciśnieniem tętniczym oraz że w związku z takim ustaleniem, zachodzą podstawy do wypłaty odszkodowania z tytułu transportu do Polski zwłok B. O..

W uzasadnieniu apelacji powołując się na wydruki ze stron internetowych, podnosiła, że wstrząs kardiogenny jest stanem niewydolności mięśnia sercowego wywołanym upośledzeniem funkcji wrzutowej serca. Związany jest z rozległym uszkodzeniem lewej komory serca, spowodowanej zazwyczaj zawałem. Związek zatem wstrząsu kardiogennego z chorobami serca jest niekwestionowany. Zarzuciła również, że wykazała, iż B. O. leczyła się z powodów kardiologicznych, a związek chorób serca z wystąpieniem wstrząsu kardiogennego nie budzi wątpliwości.

W odpowiedzi na apelację powód E. O. wniósł o jej oddalenie oraz o zasądzenie na jego rzecz od pozwanej zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, podnosząc, że wyrok Sądu pierwszej instancji jest prawidłowy, gdyż pozwana nie sprostała ciężarowi dowodzenia z art. 6 k.c.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje:

Sąd pierwszej instancji trafnie zakwalifikował roszczenia powoda, przyjmując, że mają one źródło w łączącej strony umowie ubezpieczenia podróży zagranicznej.

Ustalenia faktyczne składające się na podstawę faktyczną zaskarżonego orzeczenia mają podstawę w zebranym w sprawie materiale dowodowym, którego ocena jest logiczna, spójna oraz mieści się w granicach swobodnej oceny dowodów i wbrew temu co zarzuca apelacja Sąd Rejonowy nie naruszył regulacji

art. 233 § 1 k.p.c.

Z tych też względów Sąd odwoławczy przyjął za własne ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji.

Dokonana przez Sąd Rejonowy ocena prawna ustalonego stanu faktycznego jest prawidłowa i Sąd odwoławczy w całości ją podziela i przyjmuje za własną (orzecz. SN z dn. 26 04 1935r. C III 473/34, Zb. U.z 1935r. poz. 496).

Odpowiedzialność pozwanego zakładu ubezpieczeń ma źródło w regulacji prawnej art. 805 § 1 i nast. k.c. oraz w zawartej przez strony w dniu 6 07 2012r. umowie ubezpieczenia podróży zagranicznej, w ramach której pozwana

w przypadku śmierci osób ubezpieczonych w trakcie podróży (powoda i jego żony B. O.) - w następstwie nagłego zachorowania - zobowiązała się ponieść koszty: transportu zwłok do miejsca pochówku na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz zakupu trumny przewozowej (§ 11 ust. 4 OWU).

B. (...) w czasie ubezpieczonej podróży zagranicznej podczas spaceru źle się poczuła i po powrocie do miejsca zakwaterowania straciła przytomność.

Wezwani ratownicy medyczni bezskutecznie próbowali ją reanimować, po czym stwierdzili jej zgon.

Jako podstawową przyczynę jej zgonu podano asystolię, a jako bezpośrednią przyczynę śmierci wskazano wstrząs kardiogenny.

Do śmierci B. O. doszło zatem w wyniku powstałego u niej

w sposób nagły stanu chorobowego - w rozumieniu zawartej w postanowieniach

§ 1 ust. 23 OWU definicji „nagłego zachorowania”, stąd też na pozwanej – stosownie do regulacji art. 6 k.c. – ciążył obowiązek wykazania w toku postępowania, że w sprawie zachodzą przewidziane w tych postanowieniach okoliczności wyłączające jej odpowiedzialność.

Ich ustalenie wymagało wiadomości specjalnych w rozumieniu art. 287 § 1 k.p.c. (wykraczających poza zakres wiadomości i doświadczenia życiowego ogółu osób inteligentnych i ogólnie wykształconych - por. postanowienie SN z dnia 12 lipca 1968 r., I CR 279/68, LEX nr 6371; wyrok SN z dnia 20 grudnia 1969 r., I CR 491/69, LEX nr 6640; wyrok SN z dnia 18 sierpnia 1971 r., II CR 256/71, LEX nr 6979; uzasadnienie wyroku SN z dnia 3 kwietnia 1973 r., I PR 58/73, OSNC 1973, nr 10, poz. 183; uzasadnienie wyroku SN z dnia 18 lipca 1975 r., I CR 331/75, LEX nr 7729; wyrok SN z dnia 8 lipca 1994 r., II PRN 4/94, OSNAPiUS 1994, nr 9, poz. 146; postanowienie SN z dnia 12 marca 1999 r., I PKN 40/99, OSNAPiUS 2000, nr 10, poz. 390; uzasadnienie wyroku SN z dnia 15 czerwca 1999 r., II UKN 692/98, OSNAPiUS 2000, nr 17, poz. 662; uzasadnienie wyroku SN z dnia 15 listopada 2001 r., II UKN 599/00, OSNP 2003, nr 15, poz. 364; uzasadnienie wyroku SN z dnia 8 maja 2003 r., II CKN 39/01, LEX nr 78887), a to zgodnie z zawartą tym przepisie regulacją mogło nastąpić wyłącznie

w drodze przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego.

Taki dowód nie został przez skarżącą zaoferowany Sądowi.

W następstwie tego w materiale sprawy brak jest wiarygodnych informacji pozwalających poczynić w tej kwestii pozytywne ustalenia i tym samym uznać należy,

iż śmierć B. O. w trakcie ubezpieczonej u pozwanej podróży zagranicznej była wynikiem jej nagłego zachorowania w rozumieniu przywołanych postanowień OWU, co rodzi po stronie powoda - jako uposażonego – co do zasady skuteczne względem pozwanej roszczenia o zwrot poniesionych przez niego kosztów transportu do Polski zwłok żony.

Ich transport został zorganizowany przez powoda, który z tego tytułu poniósł

koszty w łącznej wysokości 9.385,20zł.

Pozwana nie kwestionowała ich części składowych, ograniczając się do podniesienia zarzutu, iż zgodnie z OWU refunduje ona ich wysokość tylko do wysokości kosztów jakie poniosłoby Centrum Pomocy (...) organizując przewóz zwłok na teren Rzeczpospolitej Polskiej.

Pomimo ciążącego na niej ciężaru dowodu (art. 6 k.c.) tej okoliczności również nie wykazała.

Dlatego było uzasadnione, co znalazło prawidłowe odzwierciedlenie w zaskarżonym wyroku i apelacja jest bezzasadna.

Reasumując zaskarżony jest prawidłowy i dlatego apelację pozwanej jako bezzasadną oddalono na mocy art. 385 k.p.c.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosując regulację art. 98 § 1 k.p.c. i § 12 ust. 1 pkt 1 i § 6 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 09 2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu ( Dz.U. z 2013, poz. 490) , biorąc pod uwagę, iż pozwana uległa w całości w postępowaniu odwoławczym i powinna zwrócić powodowi poniesione przez niego w tym postępowaniu koszty zastępstwa przez fachowego pełnomocnik.

SSO Leszek Dąbek