Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII Kp 114/15

POSTANOWIENIE

Dnia 8 lipca 2015 roku

Sąd Rejonowy w Siedlcach w VII Wydziale Karnym w składzie :

Przewodnicząca : SSR Małgorzata Semeniuk

Protokolant ; st. sekr .sąd. Magdalena Wereda

przy udziale Prokuratora -

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 08.07. 2015 roku

zażalenia pełnomocnika pokrzywdzonej H. T.

na postanowienie Prokuratora Rejonowego w Siedlcach z dnia 12.03. 2015 roku

o umorzeniu dochodzenia w sprawie 1 Ds 2437/15

Na podstawie art. 465§ 2 kpk

POSTANAWIA

Zażalenia nie uwzględnić i zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 12.03. 2015 roku umorzono dochodzenie w sprawie wypadku drogowego zaistniałego w dniu 23. 12. 2014 roku na skrzyżowaniu ulicy (...) w S., polegającego na tym ,że piesza nie zachowała należytej ostrożności podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych pomiędzy samochodami O. (...) kierowanym przez Ł. W. a holowanym pojazdem R. (...) kierowanym przez D. G., przewracając się o linkę holowniczą ,w wyniku czego doznała obrażeń ciała ,które spowodowały naruszenie czynności narządów jej ciała na okres powyżej dni 7 tj. o czyn z art. 177§ 1 kk.

Podstawą umorzenia było stwierdzenie ,że czyn nie zawiera znamion czyny zabronionego.

Zażalenie na powyższą decyzje złożył pełnomocnika pokrzywdzonej H. T. , który wnosił o uchylenie zaskarżonego postanowienia i kontynuowanie dochodzenia w niniejszej sprawie .

Sąd zważył co następuje :

Zażalenie pełnomocnika pokrzywdzonej aczkolwiek obszerne w swej treści , stanowi jedynie polemikę z prawidłowo zebranym i ocenionym materiałem dowodowym. W sprawie przesłuchano świadków zdarzenia, przede wszystkim wywołano rzeczową i jasną opinie biegłego z zakresu ruchu drogowego i w oparciu o jej wnioski sporządzono decyzję merytoryczną. Opinia ta w sposób dokładny i rzeczowy wskazuje ,że bezpośrednią przyczyną zaistnienia wypadku było niezachowanie należytej ostrożności przez H. T. podczas przechodzenia przez jezdnię. Kierujący samochodem O. Ł. W. prawidłowo wykonywał manewr skrętu w prawą stronę gdy świeciło się zielone światło. Nie przekroczył dopuszczalnej prędkości .Holowany samochód zatrzymał przed pieszą. D. G. nieprawidłowo oznakował holowany pojazd R., z tyłu nie umieścił odblaskowego trójkąta ostrzegawczego nie powinien włączać świateł awaryjnych. Nieprawidłowe oznakowanie pojazdu nie miało wpływu na zaistnienie i przebieg wypadku. Sąd podziela wnioski opinii ,że pokrzywdzona nie powinna wchodzić na przejście dla pieszych przy pulsującym świetle sygnalizatora ponieważ nie miała możliwości opuszczenia przejścia przed zaświeceniem się czerwonego światła. H. T. uniknęłaby wypadku gdyby zachowała należytą ostrożność podczas wchodzenia na jezdnię. Miała możliwość zauważenia ,ze przejeżdżający przed nią samochód holuje drugi samochód. Panujące warunki pozwalały na zauważenie linki. Zatrzymując się przed przejściem piesza uniknęłaby wypadku.

W tej sytuacji nie ma żadnych przesłanek do kontynuowania postępowania przygotowawczego w zakresie rozstrzygania o przestępstwie z art. 177 § 1 kk

Mając powyższe na względzie zażalenie jako pozbawione podstaw merytorycznych należało oddalić ,dlatego postanowiono jak na wstępie.