Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XI Ns 792/12

POSTANOWIENIE

Dnia 19 marca 2013 r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu XI Wydział Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący:SSR Wojciech Wojnar

Protokolant: Robert Chwalibóg

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2013 r. we W.

sprawy z wniosku Dla W. K.

przy udziale B. K., K. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po Z. K. (1)

postanawia:

stwierdzić, że spadek po Z. K. (1) zmarłym w dniu 24 listopada 2008 r. we W., ostatnio stale zamieszkałym we W. na podstawie ustawy nabyli: matka S. K. (1) w 3/8 części i siostra B. K. w 5/8 części.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2012 r. wnioskodawca W. K. złożył wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym w dniu 24 listopada 2008 r. Z. K. (1), który przed śmiercią zamieszkiwał na stałe we W.. W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że spadkobiercami zmarłego jest matka S. K. (1) i siostra B. K..

W odpowiedzi na wniosek uczestnicy postępowania B. K. i K. K. przychylili się do wniosku.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

J. K. (1) i S. K. (1) mieli troje dzieci – córkę B. K. oraz synów Z. K. (2) i Z. K. (1).

(dowód: - odpis skrócony aktu zgonu Z. K. (1), k. 7 akt SR Wrocław-Fabryczna, XI Ns 313/12;

- odpis skrócony aktu zgonu Z. K. (2), k. 7 akt SR Wrocław-Fabryczna, XI Ns 313/12;

- odpis skrócony aktu małżeństwa B. K., k. 7 akt SR Wrocław-Fabryczna, (...);

- odpisy skrócone aktów stanu cywilnego, k. 7 akt SR Wrocław-Fabryczna, (...);

- przesłuchanie i zapewnienie spadkowe uczestnika B. K., k. 32)

Z. K. (2) zmarł w wieku 8 lat w dniu 8 marca 1954 r.

(dowód: - odpis skrócony aktu zgonu Z. K. (2), k. 7 akt SR Wrocław-Fabryczna, XI Ns 313/12;

Z. K. (1) na stałe zamieszkiwał we W.. Ponieważ był alkoholikiem, przed śmiercią został umieszczony w domu opieki społecznej w S..

Z. K. (1) był kawalerem. Nie miał żadnych dzieci.

(dowód: - przesłuchanie i zapewnienie spadkowe uczestnika B. K., k. 32)

J. K. (1) zmarł w dniu 15 stycznia 2006 r.

(dowód: - odpis skrócony aktu zgonu J. K., k. 6 akt SR Wrocław-Fabryczna, XI Ns 313/12)

Z. K. (1) zmarł w dniu 24 listopada 2008 r.

(dowód: - odpis skrócony aktu zgonu Z. K. (1), k. 7 akt SR Wrocław-Fabryczna, XI Ns 313/12;

W dniu 11 kwietnia 2011 r. zmarła S. K. (1).

(dowód: - odpis skrócony aktu zgonu S. K., k. 5 akt SR Wrocław-Fabryczna, XI Ns 313/12)

Postanowieniem z dnia 7 sierpnia 2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu stwierdził, że spadek po J. K. (1) nabyli wprost żona S. K. (1), córka B. K. i syn Z. K. (1) po 1/3 części każdy z nich, a spadek po S. K. (1) córka B. K. oraz wnukowie W. K. i K. K. po 1/3 części każdy z nich.

(dowód: - postanowienie z dnia 7.08.2012 r., k. 27 akt SR Wrocław-Fabryczna, XI Ns 313/12)

Powyższe ustalenia Sądu znajdują uzasadnienie we wszystkich przeprowadzonych dowodach, które zostały powołane przy ustalaniu podstawy faktycznej rozstrzygnięcia.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 922 § 1 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi czwartej kodeksu cywilnego. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą (art. 926 § 1 i 2 k.c.). W testamencie spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób (art. 959 k.c.).

W niniejszym postępowaniu Sąd ustalił, iż spadkobiercami ustawowymi Z. K. (1) są jego matka S. K. (1) i siostra B. K.. Wynika to z treści art. 935 § 2 k.c., w brzmieniu obowiązującym w dniu otwarcia spadku, zgodnie z którym w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa. Stosownie do art. 934 k.c. jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. W myśl art. 933 § 1 i 2 k.c. udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą część tego, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa. Pozostałą część dziedziczy rodzeństwo w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał przypada po połowie drugiemu z rodziców i rodzeństwu spadkodawcy.

W okolicznościach niniejszej sprawy, skoro zmarły był kawalerem i nie miał dzieci, do spadku powinni zostać powołani jego rodzice oraz rodzeństwo. Ojciec i brat Z. K. (1) zmarli jednak przed otwarciem spadku. Tym samym, do spadku są powołani jedynie matka Z. S. K. oraz jego siostra – B. K., a udział J. K. (1) przypada po połowie S. K. (1) oraz B. K.. Oznacza to, że S. K. (1) przypada udział w wysokości 1/4 części spadku w myśl art. 933 § 1 k.c. i – stosownie do brzmienia art. 933 § 2 k.c. - połowa udziału J. K. (1) (1/2 z 1/4), natomiast B. K. odpowiednio własny udział w wysokości 1/2 części oraz do połowa udziału przypadającego ojcu (1/2 z 1/4). S. K. (1) nabyła zatem spadek w 3/8 części, a B. K. w 5/8 części.

Mając na uwadze powyższe, na podstawie powołanych przepisów i zgodnie z art. 520 § 1 k.p.c. Sąd orzekł jak w postanowieniu.

Z:

1.  odnotować;

2.  odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczyć pełn. wnioskodawcy;

3.  kal. 14 dni.