Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.1252/15pr

POSTANOWIENIE

Dnia 19.08.2015r.

Sąd Okręgowy w Słupsku Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący – Sędzia SO w Słupsku Jan Filipczyk

Protokolant sekr. sądowy Daria Staroń

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Słupsku del. do Prokuratury Okręgowej w Słupsku – Dariusza Iwanowicza oraz Przedstawiciela administracji Zakładu Karnego w C.J. A.

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w C. wniosku Dyrektora Zakładu Karnego w C. w przedmiocie udzielenia skazanemu A. C. s. F. przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o uwzględnienie wniosku

na podstawie art.153§1kkw w zw. z art.150§1 i 2kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  udzielić skazanemu A. C. (C.) s. F. na okres 3 (trzy) miesięcy przerwy w odbywaniu kar: 14 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Okręgowego w W. z dnia 20.08.2002r., sygn. akt VIII K 41/02; 25 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Okręgowego w O. z dnia 04.04.2005r., sygn. akt II K 15/05;

2.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa;

UZASADNIENIE

Dyrektor Zakładu Karnego w C. wystąpił do Sądu z wnioskiem o udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności uzasadniając go stanem zdrowia skazanego.

Z nadesłanej przez Dyrektora opinii lekarskiej o stanie zdrowia skazanego wynika, że stan zdrowia A. C. jest ciężki w związku z rozpoznanym nowotworem złośliwym gruczołu krokowego.

Zgodnie z art.153§1kkw Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art.150§1kkw. W świetle tych przepisów Sąd udziela przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary.

Jak wynika z opinii lekarskiej o stanie zdrowia skazanego z dnia 22.07.2015r. i 31.07.2015r. rozpoznano u niego nowotwór złośliwy gruczołu krokowego.

Skazany, od dnia 13.02.2015r. przebywa w Oddziale dla Osób Przewlekle Chorych Zakładu Karnego w C.. W czerwcu bieżącego roku został poddany diagnostyce w Oddziale Chorób Płuc Szpitala w K., z powodu stwierdzonego na zdjęciu RTG guza płuca lewego.

W wyniku przeprowadzonej diagnostyki, u skazanego rozpoznano guz przerzutowy płuca lewego w przebiegu raka gruczołu krokowego. Stwierdzono również przerzuty raka do kości kręgosłupa. W związku z powyższym, skazany ma zniesioną całkowicie zdolność do samodzielnego poruszania się (niedowład kończyn dolnych) oraz bardzo ograniczoną możliwość poruszania się w łóżku. Był leczony hormonoterapią.

Z uwagi na szybki postęp procesu nowotworowego i pogarszający się stan ogólny skazanego, został on zdyskwalifikowany z innych form leczenia.

W dniu 22.07.2015r. skazany odbył kolejną kontrolną konsultację onkologiczną. W jej wyniku zalecono mu kontynuowanie leczenia zachowawczego w hospicjum stacjonarnym.

W ocenie lekarza więziennego, skazany nie może być leczony w zakładzie karnym, z uwagi na ciężki stan w terminalnym okresie choroby oraz zaburzenia świadomości i orientacji. Ma zapewniony pobyt w Hospicjum Stacjonarnym w D..

Zważywszy na fakt, że Szpital Zakładu Karnego w C. nie dysponuje odpowiednim zapleczem medycznym skazany powinien poddać się wielospecjalistycznej diagnostyce a następnie leczeniu w warunkach powszechnej służby zdrowia. Niewątpliwie, skazany wymaga pilnej opieki medycznej, w warunkach wolnościowej służby zdrowia.

Sąd Penitencjarny w pełni podziela pogląd zaprezentowany przez Sąd Apelacyjny w Lublinie w postanowieniu z dnia 18.01.2006r. sprawie II AKzw 871/05, z którego wynika, iż ciężka choroba w rozumieniu art.150§1 i 2 kkw to "taka ciężka choroba, która uniemożliwia wykonanie kary, to znaczy może zagrozić życiu skazanemu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo w wypadku osadzenia go w zakładzie karnym". W rozpoznawanej sprawie taka przesłanka bez wątpienia istnieje.

Mając na uwadze, iż stan zdrowia skazanego jest wyjątkowo poważny, a leczenie onkologiczne, jakiego wymaga nie jest w chwili obecnej możliwe do przeprowadzenia w warunkach więziennej służby zdrowi, należy bez wątpienia stwierdzić, że została spełniona przesłanka wynikająca z treści art.150§1 i 2 kkw, dotycząca ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary, uzasadniająca udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Dlatego też, uznając wniosek Dyrektora Zakładu Karnego w C. o udzielenie skazanemu A. C. przerwy w karze za zasadny, należało postanowić jak wyżej.

O kosztach postępowania przed Sądem orzeczono na podstawie przepisu art.626§1 kpk w zw. z art.624§1 kpk w zw. z art.1§2kkw.