Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.510/15pr

POSTANOWIENIE

Dnia 06.08.2015r.

Sąd Okręgowy w Słupsku Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SO w Słupsku Jan Filipczyk

Protokolant sekr. sądowy Daria Staroń

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Słupsku Jacka Kamińskiego oraz Zastępcy Kierownika Działu Penitencjarnego Aresztu Śledczego w S. P. G.

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w S. - Oddział Zewnętrzny w U. wniosku skazanego o udzielenie mu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o nie uwzględnienie wniosku

na podstawie art.153§2kkw i art.153§1kkw w zw. z art.150§1 i 2kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  odmówić skazanemu M. Ł. s. S. udzielenia przerwy w odbywaniu kar: 2 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w K. z dnia 30.12.2008r., sygn. akt IIK 607/08; 10 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w K.z dnia 27.10.2014r., sygn. akt XK 539/14;

2.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa;

UZASADNIENIE

Skazany M. Ł. złożył wniosek o udzielenie mu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, uzasadniając go złym stanem zdrowia i koniecznością leczenia w warunkach wolnościowych. Wskazał także na konieczność sprawowania opieki nad chorą matką.

Wniosek nie jest zasadny.

Odnosząc się do stanu zdrowia skazanego to, jak wynika z nadesłanej opinii lekarskiej z dnia 10.06.2015r. u skazanego rozpoznano: nadciśnienie tętnicze, cukrzyce typu 2, otyłość. Na wolności skazany leczył się niesystematycznie. W zakładzie karnym wdrożono leczenie powyższych schorzeń otrzymuje stosowne leki. W wyniku stosowanej terapii ciśnienie tętnicze i poziom cukru uległy normalizacji. Schorzenia, na które cierpi skazany nie stanowią zagrożenia życia, a ich leczenie w warunkach zakładu karnego nie powoduje poważnego zagrożenia dla zdrowia skazanego. Skazany może przebywać i być leczony w warunkach zakładu karnego.

Odnosząc się do wskazanych przez skazanego ważnych względów rodzinnych uzasadniających udzielenie mu przerwy w karze, ustalono w drodze wywiadu sporządzonego przez kuratora sądowego, że matka skazanego jest osobą starszą (ma 95 lat), schorowaną poruszającą się o lasce. Całkowitą opiekę nad nią sprawuje żona skazanego, z którą mieszka. Nie zachodzi, zatem potrzeba sprawowania takiej opieki przez skazanego, tym bardzie, że jego zachowanie na wolności było naganne. Nadużywał alkoholu, pod wpływem którego był agresywny wobec domowników. Kilkakrotnie miały miejsce interwencje policji. Podejmowane leczenie odwykowe było nieskuteczne, a skazany powracał do nałogu.

Mając, zatem na uwadze powyższe okoliczności należy stwierdzić, że nie została spełniona przesłanka z art.153§2 kkw w zakresie ważnych względów rodzinnych oraz określona w art.150§1 i 2 kkw, dotycząca ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary, uzasadniająca udzielenie skazanemu przerwy w karze.

Dlatego też, postanowiono jak wyżej.

O kosztach postępowania przed Sądem orzeczono na podstawie przepisu art.626§1 kpk w zw. z art.624§1 kpk w zw. z art.1§2kkw.