Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUz 50/15

POSTANOWIENIE

Dnia 2 września 2015 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Romana Mrotek (spr.)

Sędziowie:

SSA Anna Polak

SSA Barbara Białecka

po rozpoznaniu w dniu 2 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy P. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o odmowę wszczęcia postępowania w sprawie o umorzenie należności składkowych

na skutek zażalenia ubezpieczonego

na postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 1 czerwca 2015 r. sygn. akt VII U 1390/14

p o s t a n a w i a :

1.  oddalić zażalenie;

2.  zasądzić od P. S. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu zażaleniowym.

SSA Anna Polak SSA Romana Mrotek SSA Barbara Białecka

Sygn. akt III AUz 50/15

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 1 czerwca 2015r. Sąd Okręgowy w Szczecinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych odrzucił apelację ubezpieczonego wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 25 lutego 2015r.

Sąd Okręgowy wskazał, że odpis wyroku z uzasadnieniem doręczony został powodowi 07 kwietnia 2015 roku – we wtorek. Dwutygodniowy termin na wniesienie apelacji upływał we wtorek – 21 kwietnia 2015 roku.

Wyrok uprawomocnił się w dniu 22 kwietnia 2015 roku.

Dnia 22 kwietnia 2015 roku, ubezpieczony złożył apelację. Zdaniem Sądu Okręgowego apelacja jako złożona po terminie podlega odrzuceniu.

Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie bowiem z treścią art. 369 k.p.c., apelację wnosi się do Sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. W niniejszej sprawie apelacja od wyroku została złożona dnia 22 kwietnia (data nadania jej w urzędzie pocztowym), czyli już po upływie ustawowego terminu do jej wniesienia.

Zgodnie z art. 370 k.p.c. sąd pierwszej instancji odrzuci na posiedzeniu niejawnym apelację wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego wniósł ubezpieczony. Wskazał, że apelacja została wniesiona w terminie, gdyż Sąd Okręgowy pominął, iż w okresie w terminie ustawowym były dwie niedziele (12 i 19 kwietnia 2015r.). To daje, zdaniem skarżącego, termin do wniesienia apelacji do dnia 24 kwietnia 2015r.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie należało oddalić, jako bezzasadne.

Sąd Okręgowy poczynił prawidłowe ustalenia faktyczne, co do wniesienia apelacji po upływie ustawowego terminu, jak również do poczynionych przez siebie ustaleń faktycznych i zastosował właściwe przepisy prawa. Zgodnie z art. 369 § 1 i 2 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem, natomiast, jeśli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym do ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

W niniejszej sprawie termin do wniesienia apelacji upłynął ubezpieczonemu z dniem 21 kwietnia 2015r. Apelacja wniesiona w dniu 22 kwietnia 2015r. jest spóźniona i słusznie postąpił Sąd I instancji odrzucając ten środek odwoławczy jako spóźniony.

Sąd Apelacyjny podnosi, że termin do wniesienia apelacji jest terminem ustawowym, który nie podlega skróceniu czy wydłużeniu. Art. 369 kpc wyznacza zarówno początek, jak i koniec biegu terminu do wniesienia apelacji, a prawo procesowe nie przewiduje żadnych jego modyfikacji. Tak więc strona nie może złożyć apelacji w dowolnym terminie. Upływ terminu Sąd bierze pod rozwagę z urzędu i jest obowiązany spóźnioną apelację odrzucić. Natomiast ubezpieczony może rozważyć możliwość zgłoszenia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu do wniesienia apelacji na podstawie art. 168 kpc, o ile wykaże, że bez swojej winy nie mógł złożyć apelacji w terminie i dochował należytej staranności.

Tłumaczenie skarżącego, że z uwagi na dwie przypadające w tym okresie niedziele, termin do wniesienia apelacji uległ przesunięciu, nie ma uzasadnienia w obowiązujących przepisach. Termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Wyrok wraz z uzasadnieniem doręczono ubezpieczonemu 7.04.2015r. (wtorek), a zatem termin na wniesienie apelacji (dwutygodniowy) upłynął z dniem 21.04.2015r. (wtorek). Gdyby koniec terminu do wniesienia apelacji przypadał na dzień uznany za ustawowo wolny od pracy, wówczas termin ten upływałby dnia następnego. W rozpoznawanej sprawie końcowy termin do wniesienia apelacji nie przypadał na dzień ustawowo wolny od pracy (święto, niedziela), lecz upływał we wtorek. Wniesienie apelacji w dniu 22.04.2015r. (środa) nastąpiło więc po terminie.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji na podstawie art. 397 §2kc. O kosztach postanowiono na podstawie art. 98 §1 i 2 oraz §12 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu.

SSA Anna Polak SSA Romana Mrotek SSA Barbara Białecka