Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.970/13pr

POSTANOWIENIE

Dnia 29.05.2013r.

Sąd Okręgowy w S. Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący – Sędzia SR w S. del. do SO w S. Tadeusz Stodoła

Protokolant sekr. sądowy Anna Marcinkiewicz

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej del. do Prokuratury Okręgowej w S. – Marcina Kiedrowicza

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w C. wniosku skazanego o udzielenie dalszej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o uwzględnienie wniosku

na podstawie art. 153§1kkw w zw. z art. 150§1 i 2 kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  udzielić skazanemu D. B.s. A.na okres 3 (trzech) miesięcy przerwy w odbywaniu kar: 2 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Okręgowego w S.z dnia 02.04.2009r., sygn. akt II K (...) ; 60 dni zastępczej kary pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w S.z dnia 08.10.2010r., sygn. akt XIV K (...) ; 150 dni zastępczej kary pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w S.z dnia 19.07.2010r., sygn. akt XIV K (...); 90 dni zastępczej kary pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w S.z dnia 04.08.2009r., sygn. akt XIII K (...) ; 180 dni zastępczej kary pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w S.z dnia 28.09.2010r., sygn. akt II K (...)

2.  zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. G. M. kwotę 221,40 zł. brutto (dwieście dwadzieścia jeden złotych 40/100) za obronę z urzędu;

3.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa;

UZASADNIENIE

Skazany D. B. złożył do Sądu wniosek o udzielenie mu dalszej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, wskazując na swoją trudną sytuację zdrowotną oraz konieczność pozostawania pod opieką lekarzy specjalistów i rehabilitantów. Nadto, pobyt w zakładzie karnym mógłby źle wpłynąć na stan jego kończyny dolnej oraz stan psychiczny.

Wniosek skazanego jest zasadny.

Zgodnie z art. 153§1 kkw Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności w wypadku określonym w art. 150§1 kkw, tj., w przypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Ciężka choroba w rozumieniu art. 150§1 i 2 kkw, to „taka ciężka choroba, która uniemożliwia wykonanie kary, to znaczy może zagrozić życiu skazanej lub spowodować dla jej zdrowia poważne niebezpieczeństwo w wypadku osadzenia jej w zakładzie karnym". Takie stanowisko wyraził Sąd Apelacyjny w Lublinie w postanowieniu z dnia 18.01.2006r. w sprawie II AKzw 871/05, a Sąd penitencjarny w pełni je podziela. Zdaniem Sądu, w niniejszej sprawie w dalszym ciągu zachodzi przesłanka wynikająca z powyższych przepisów.

Jak wynika z załączonej do akt sprawy III Kow.932/12pr opinii o stanie zdrowia skazanego, rozpoznano u niego stan po zwichnięciu stawu skokowego prawego z wieloodłamowym złamaniem kości strzałkowej, uszkodzeniem więzozrostu piszczelowo-strzałkowego i więzadła trójgraniastego leczonym operacyjnie zespoleniem w 2007r., stan po usunięciu płyty zespalającej, proces ropny (2008r.), deformację stawu skokowego prawego z utratą ruchu w stawie oraz przebyty zabieg repozycji barku prawego po zwichnięciu w 2010r. (w wywiadzie). Powyższe ustalenia potwierdzają karty informacyjne leczenia szpitalnego, które skazany przedłożył. Skazany może samodzielnie się poruszać w wolnym tempie, a z kuli łokciowej korzysta sporadycznie.

Jak ustalił kurator sądowy w wywiadzie środowiskowym z dnia 22.05.2013r. stan zdrowia skazanego jest wciąż poważny. W dniu 28.01.2013r. miał wykonany zabieg artrodezy stawu skokowego prawego. Został zakwalifikowany do leczenia operacyjnego według karty leczenia szpitalnego z dnia 30.01.2013r. Również, co należy dodać, skazany odczuwa ciągłe bóle i z tego powodu zażywa leki przeciwbólowe. Ma zalecenia poszpitalne, tj. poruszanie się za pomocą kul łokciowych bez obciążania operowanej kończyny, kontynuowanie ćwiczeń i kwalifikacja do kolejnej operacji. Obecnie, jak ustalono, skazany pozostaje pod stałą opieką lekarską.

W ocenie Sądu, zachodzą zatem okoliczności uzasadniające udzielenie skazanemu dalszej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Specjalistyczne leczenie jakiego wymaga skazany, w tym poddanie się zabiegowi chirurgicznemu i długiej rehabilitacji możliwe jest do prowadzenia jedynie w warunkach powszechnej służby zdrowia. Również, za udzieleniem skazanemu dalszej przerwy w karze przemawia również jego pozytywna opinii środowiskowa.

Biorąc więc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że zaistniała przesłanka określona w art. 153§1 kkw w zw. z art. 150§1 i 2kkw, a dotycząca ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary, uzasadniająca udzielenie skazanemu dalszej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Dlatego też, postanowiono jak wyżej.

O kosztach obrony z urzędu orzeczono zgodnie z przepisem art. 29§1 ustawy z dnia 16.05.1982r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. Nr 16 poz.124) oraz § 2 pkt 1,2 i 3, § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (...) (Dz. U. Nr 163 poz.1348).

O kosztach sądowych orzeczono na podstawie przepisu art. 626§1kpk w zw. z art. 624§1kpk w zw. z art. 1§2kkw uznając, że ich uiszczenie w aktualnej sytuacji materialnej skazanego byłoby zbyt uciążliwe.

Przewodniczący – Sędzia

Zarządzenie

1.  Odpis postanowienia przesłać

a). skazanemu

b). do Sądu Okręgowemu w S.

c). do Sądu Rejonowego w S.

2.  Zawiadomić:

Krajowy Rejestr Karny po uprawomocnieniu się postanowienia

Dnia 29.05.2013r.

Wykonałem