Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 65/15

POSTANOWIENIE

Dnia 11 lutego 2015 r.

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział II Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Tomasz Szaj (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2015 r. w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa E. O.

przeciwko K. W.

o zobowiązanie do wykonania zapisu testamentowego

na skutek zażalenia pozwanej na punkt 1 i 2 postanowienia Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z dnia 29 sierpnia 2014 roku, w sprawie o sygn. akt I C 1951/11

odrzuca zażalenie.

SSO Tomasz Szaj

Sygn. akt II Cz 65/15

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 29 sierpnia 2014 roku Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie, m.in.:

1. na podstawie art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (...) ze zm.) odrzucił ponowny wniosek pozwanej K. W. z dnia 5 maja 2014 roku o zwolnienie od kosztów sądowych;

2. na podstawie art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (...), ze zm.) odrzucił ponowny wniosek pozwanej K. W. z dnia 1 sierpnia 2014 roku o zwolnienie od kosztów sądowych;

Uzasadniając rozstrzygnięcie w punktach 1 i 2 Sąd Rejonowy wskazał, że zgodnie z treścią art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (...) ze zm.) ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oparty na tych samych okolicznościach podlega odrzuceniu, zaś na postanowienie w tym przedmiocie nie przysługuje zażalenie. Wykładnia literalna art. 107 ustawy daje podstawę do wnioskowania, że strona może się domagać ponownie zwolnienia od kosztów sądowych, po oddaleniu jej poprzedniego wniosku w tym przedmiocie, jeżeli powołuje się na nowe lub inne okoliczności niż te, którymi uzasadniała pierwotny wniosek. Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych jest oparty na nowych okolicznościach wówczas, gdy po rozpoznaniu wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych zaistnieją takie rzeczywiste zmiany stanu majątkowego wnioskodawcy, które wpływają na ocenę jego możliwości pokrycia kosztów sądowych. Jedynie istotne zmiany stanu majątkowego wnioskodawcy, które mogłyby uzasadniać odmienne rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów, prowadzą do wykluczenia zastosowania tego przepisu ( vide uzasadnienie postanowienia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 17 kwietnia 2013 roku, sygn. akt (...). Pozwana K. W. pomimo prawomocnego rozpoznania jej wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych postanowieniem sądu z dnia 1 kwietnia 2014 roku, złożyła kolejne wnioski o zwolnienie od kosztów z dnia 5 maja 2014 roku oraz 1 sierpnia 2014 roku, które wbrew jej stanowisku były oparte na tych samych okolicznościach, a zatem podlegały odrzuceniu zgodnie z treścią wskazanego przepisu.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła pozwana, zaskarżając m.in. punkt 1 i 2 postanowienia.

W zakresie punktu 1 zarzuciła obrazę przepisów postępowania polegającą na błędnym ustaleniu, że pozwana złożyła ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, gdyż złożony został wniosek inny, oparty na zupełnie innych, nowych okolicznościach. Stąd jego odrzucenie było bezpodstawne. Wskazała, że powstały nowe okoliczności. Pozwana w dacie składania wniosku nie dysponowała środkami na pokrycie kosztów sądowych powyżej 100,- zł. Dlatego uiściła kwotę 100,- zł.

W zakresie punktu 2 zarzuciła obrazę przepisów postępowania polegająca na błędnym ustaleniu, że pozwana złożyła ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, albowiem Sąd przedwcześnie odrzucił wniosek pozwanej o zwolnienie od kosztów sądowych bez zbadania czy jest to wniosek ponowny. Do wniosku nie było dołączonego oświadczenia na formularzu a Sąd nie wzywał pozwanej do usunięcia tego braku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenia pozwanej w zakresie punktu 1 i 2 podlegały rozpoznaniu w składzie jednego sędziego (art. 397 § 2 k.p.c.) i okazały się niedopuszczalne.

Zgodnie z art. 107 ust. 2 zd. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 roku, nr 90, poz. 594 ze zm.) na odrzucenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych zażalenie nie przysługuje. W konsekwencji niedopuszczalna jest ocena trafności odrzucenia wniosku, zaś zażalenia pozwanej, jako niedopuszczalne podlegały odrzuceniu na zasadzie art. 373 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

(...)

ZARZĄDZENIE

(...)

2)  (...)

(...)

(...)

3)  (...)

4)  (...)

(...)