Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 783/15

UZASADNIENIE

:

Apelacja jest niezasadna.

Już na wstępie należy wskazać, iż przedmiotowa sprawa była rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym i z tego względu zgodnie z przepisem art. 505 13 § 2 k.p.c. (…) uzasadnienie wyroku powinno zawierać jedynie wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.

Sąd Okręgowy podziela i przyjmuje za własny ustalony przez Sąd Rejonowy stan faktyczny.

Przepis art. 805 k.c. zawiera ogólną definicje umowy ubezpieczenia. Zgodnie z jego treścią ubezpieczający zobowiązuje się opłacić składkę, a zakład ubezpieczeń spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, to jest zdarzenia losowego. Wobec tego, że przepisy Kodeksu cywilnego ani ustawy ubezpieczeniowej nie regulują szczegółowo całokształtu kwestii związanych z ubezpieczeniem w każdym z jego rodzajów, dlatego też szczegółowe postanowienia dotyczące konkretnego ubezpieczenia ustalane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

W sprawie niesporne było przed Sądem I instancji, iż strony zawarły umowę ubezpieczenia pojazdu należącego do pozwanego.

Niespornym było również, iż nie została z tytułu tegoż ubezpieczenia uiszczona składka.

W takiej sytuacji Sąd Rejonowy trafnie uznając, iż w przedmiotowym stanie faktycznym mają zastosowanie uregulowania wynikające z ogólnych warunków ubezpieczenia z dnia 24 stycznia 2011 roku z których wynika, iż okres ochrony ubezpieczeniowej rozpoczyna się z dniem zawarcia umowy, zasądził dochodzoną pozwem kwotę.

W apelacji strona skarżąca podniosła, nowe okoliczności twierdząc, iż nigdy nie zawierała przedmiotowej umowy ubezpieczenia.

Powołanie się na powyższą okoliczność w ocenie Sądu Okręgowego było niedopuszczalne i nie mogło skutkować uwzględnieniem apelacji.

Zgodnie bowiem z art.505 5§ 1 k.p.c. okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe nie zgłoszone w odpowiedzi na pozew, na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę mogą być rozpoznawane tylko wtedy, gdy strona wykaże , że nie mogła ich powołać wcześniej lub, że potrzeba ich powołania wynikła później.

W przedmiotowej sprawie taka sytuacja nie miała miejsca jako, że strona pozwana nie podniosła tych okoliczności przed sadem I instancji nie wnosząc odpowiedzi na pozew ani tez nie stawiając się na terminy rozprawy

Podnieść należy również, iż w sprzeciwie od nakazu zapłaty strona pozwana potwierdziła fakt zawarcia umowy ubezpieczenia.

Z tych tez względów, uznając, że okoliczności podniesione w apelacji należy uznać

za spóźnione i nie mogące wywołać skutków prawnych, na podstawie art. 385 k.p.c. Sąd Okręgowy oddalił apelację.