Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 291/15

POSTANOWIENIE

Dnia 17 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy
w następującym składzie :

Przewodniczący - Sędzia SO Andrzej Dyrda

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 marca 2015 r.

sprawy egzekucyjnej z wniosku wierzyciela S. (...) P.D. (...) w K.

przeciwko dłużnikowi (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Z.

o świadczenie pieniężne

w przedmiocie skargi dłużnika na czynności Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Zabrzu - P. W. w sprawie o sygnaturze akt Km 2222/13

na skutek zażalenia dłużnika

na postanowienie Sądu Rejonowego w Zabrzu

z dnia 25 listopada 2014 r., sygn. akt VIII Co 1753/13

postanawia :

oddalić zażalenie.

SSO Andrzej Dyrda

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 25 listopada 2014r. Sąd Rejonowy w Zabrzu oddalił wniosek dłużnika (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Z. od zwolnienia go od opłaty sądowej od zażalenia na postanowienie z dnia 18 października 2013r., stwierdzając, w oparciu o art. 103 ustawy z 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, że dłużnik nie wykazał nieposiadania dostatecznych środków na opłacenie kosztów sądowych.

W zażaleniu na to postanowienie, dłużnik domagał się uchylenia tego postanowienia oraz zwolnienia z wniesienia opłaty.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie pozwanego nie zasługiwało na uwzględnienie.

Podstawę prawną zwolnienia od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych przez osoby prawne stanowi art. 103 ustawy z 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2010r. Nr 90, poz. 594 z późniejszymi zmianami), a nie wskazany w uzasadnieniu zaskarżonego rozstrzygnięcia art. 102 tej ustawy. Zgodnie z nim, Sąd może przyznać osobie prawnej zwolnienie od kosztów sądowych, jeżeli ta wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie. Przytoczona regulacja prawna jednoznacznie wskazuje, że na osobę prawną został nałożony obowiązek wykazania trwałej niemożności uzyskania środków na uiszczenie kosztów sądowych (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2013r., IV CZ 144/12). Stwierdzenie tej okoliczności (braku dostatecznych środków na uiszczenie kosztów), zgodnie z utrwaloną praktyką, możliwe jest na podstawie jedynie dokumentów określających stan majątkowy osoby prawnej ubiegającej się o zwolnienie, do których należy zaliczyć m.in. informacje statystyczne, zaświadczenia urzędów skarbowych, sprawozdania finansowe, raporty kasowe, wyciągi bankowe itd. (Walentynowicz L., Oficyna 2007, Komentarz do art. 103 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.05.167.1398), [w:] A. Górski, L. Walentynowicz, Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Ustawa i orzekanie. Komentarz praktyczny, Oficyna, 2007.).

Uzyskanie zatem zwolnienia od kosztów sądowych wymaga zatem odpowiedniej inicjatywy dowodowej osoby prawnej (dłużnika), czego w niniejszym zakresie dłużnik nie poczynił.

Wobec powyższego należało uznać, iż zażalenie dłużnika jest nieuzasadnione i z tej przyczyny podlega oddaleniu na zasadzie art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. i 13 § 2 k.p.c.

SSO Andrzej Dyrda