Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III S 131/15

POSTANOWIENIE

Dnia 2 września 2015 roku

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący - SSO Leszek Dąbek

Sędziowie SSO Gabriela Sobczyk (spr.)

SSR(del.) Roman Troll

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 września 2015 roku

sprawy ze skargi (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W.

na naruszenie prawa strony do rozpoznania bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy toczącej się przed Sądem Rejonowym w Gliwicach pod sygnaturą Dz. Kw 4592/15

przy udziale Skarbu Państwa – Prezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach

postanawia:

oddalić skargę.

SSR(del.) Roman Troll SSO Leszek Dąbek SSO Gabriela Sobczyk

UZASADNIENIE

(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. skargą z dnia 22 czerwca 2015r. wniósł o stwierdzenie przewlekłości postępowania prowadzonego przed Sądem Rejonowym w Gliwicach pod sygnaturą
Dz.Kw(...), nakazanie Sądowi Rejonowemu w Gliwicach rozpoznania wniosku o wpis w księdze wieczystej niezwłocznie po rozpoznaniu niniejszej skargi oraz zasądzenie na rzecz wnioskodawcy odpowiedniej kwoty pieniężnej w wysokości 2000 zł oraz zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. W uzasadnieniu wskazał, ze 17 marca zawarł umowę sprzedaży, nieruchomości, dla której jest prowadzona księga wieczysta (...). Wniosek o dokonanie wpisu zawarty w tym akcie notarialnym wpłynął do Sądu w dniu 20 marca 2015r., co skutkowało umieszczeniem wzmianki w księdze wieczystej w tym dniu. Od tego czasu Sąd Rejonowy nie przeprowadził żadnych czynności w sprawie.

W ocenie skarżącego postępowania o wpis w księdze wieczystej nie powinny trwać tak długo. W odniesieniu do innych nieruchomości nabytych przez skarżącego czas załatwienia sprawy w księgach wieczystych wynosił około miesiąca. Zdaniem skarżącego w sprawie zaistniała przewlekłość, bowiem sprawa nie była zawiła. Przedłużające się postępowanie jest uciążliwe dla wnioskodawcy, jako że traci on wiarygodność w oczach kontrahentów. Ponadto w żaden sposób swoim zachowaniem nie przyczynił się do czasu trwania postępowania. Wnioskodawca wskazał, że domaga się zasądzenia kwoty w minimalnej wysokości, wskazując że przewlekłość w sprawie o wpis w księdze wieczystej wpływa na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Uniemożliwia nadto dalszy obrót nieruchomości, w księdze wieczystej której widnieje wzmianka o toczącym się postępowaniu.

Skarb Państwa- Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach zgłosił swój udział w sprawie i wniósł o oddalenie skargi. Powołał się na to, że w okresie od wpływu wniosku w sprawie w wydziale ksiąg wieczystych tego Sądu pracowało mniej orzeczników, co powodowało wzrost ilości spraw przypadających na każdego z nich. Wskazał nadto, że badanie wniosku w sprawie wieczystoksięgowej obejmuje też badanie ważności czynności prawnej. Wskazano, że po dołączeniu uchwały z dnia 9 maja 2015r. w dniu 9 lipca 2015r. dokonano wpisu w księdze wieczystej zgodnego z wnioskiem.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej w sprawie Dz.Kw 4592/15 wpłynął do Sądu Rejonowego w Gliwicach w dniu 20 marca 2015r., zawarty on został w treści aktu notarialnego z dnia 17 marca 2015r., rep. A(...) notariusza R. W. w R., określonego jako umowa sprzedaży. W dniu 20 marca 2015r. dokonano wzmianki o wniosku w księdze wieczystej. 23 marca 2015r. sprawę przedstawiono do rozpoznania orzecznikowi- referendarzowi sądowemu. W dniu 18 czerwca 2015r. wydane zostało przez orzecznika zarządzenie o skierowaniu sprawy do wpisu i zlecono przygotowanie projektu wpisu zgodnego z wnioskiem. Wpisu zgodnego z wnioskiem dokonano w księdze wieczystej w dniu 9 lipca 2015r. W tym dniu zarządzono doręczenie zawiadomień o wpisie wnioskodawcy i uczestnikowi postępowania, zarządzenie to zostało wykonane w tym samym dniu.

Wskazany przebieg ocenianego postępowania wskazuje, że nie było ono szybkie, lecz zdaniem Sądu Okręgowego nie uzasadnia to wniosku o zaistnieniu w sprawie przewlekłości postępowania. Wskazane przez uczestnika braki kadrowe nie usprawiedliwiają co prawda w pełni długości postępowania, ale wskazują na racjonalną przyczynę, że postępowania trwało ponad 3 miesiące. Ponadto ocena, czy postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla rozstrzygnięcia sprawy nie może być dokonana w oderwaniu od charakteru sprawy i istniejących w niej problemów prawnych (art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki – Dz. U. z 2004r. Nr 179, poz. 1843 z późniejszymi zmianami). Sprawy o dokonanie wpisu w księdze wieczystej nie należą do spraw łatwych ze względu na konieczność dokonywania oceny ważności czynności prawnych na tle obowiązującego prawa. Z umowy sprzedaży, który podlegała tej ocenie w sprawie Dz.Kw 4592/15 wynika, że została ona zawarta przez spółki prawa handlowego, zatem w ramach swej oceny Sąd Rejonowy zobowiązany był odnieść się między innymi do treści przepisów kodeksu spółek handlowych.

Jakkolwiek zatem nie sposób w sprawie zarzucić skarżącemu, aby przyczynił się swoim postępowaniem, do długości trwania postępowania, to okoliczność ta nie może być decydująca co do tego, czy w sprawie nastąpiła przewlekłość. Zupełnie bezzasadne były ponadto powołane w skardze argumenty o niemożności dokonania obrotu nieruchomością, czy utratę wiarygodności u kontrahentów skoro był on zbywcą nieruchomości, której dotyczyła oceniana sprawa. W żaden sposób te argumenty nie dotyczyły skarżącego. Wskazane w skardze argumenty nie zostały w tych okolicznościach uznane za uzasadniające jej uwzględnienie.

W ocenie Sądu Okręgowego nie można postawić Sądowi Rejonowemu zarzutu, że dokonując wpisu w księdze wieczystej po upływie 3 miesięcy od wpływu wniosku doprowadził do przewlekłości postępowania. dlatego też skarga nie zasługiwała na uwzględnienie.

Z tych przyczyn skargę jako nieuzasadnioną oddalono na podstawie art. 12 ust.1 w/w ustawy.

SSR(del.) Roman Troll SSO Leszek Dąbek SSO Gabriela Sobczyk