Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX W 3057/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 30 października 2015 r.

Sąd Rejonowy w Olsztynie Wydział IX Karny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Wojciech Kottik

Protokolant: sekr. sąd. Jolanta Jarmołowicz

bez obecności oskarżyciela publ.

po rozpoznaniu w dniu 21 października 2015 r. sprawy

M. B. (1)

córki R. i D. z domu G.

ur. (...) w S.

obwinionej o to, że:

w dniu 12 stycznia 2015 r. w O. przy ul. (...) wykonała zabieg wstrzyknięcia (...) w kanaliki łzowe dla A. P. (1) nie posiadając do tego odpowiednich uprawnień

- tj. o czyn z art. 58 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

I.  obwinioną M. B. (1) uznaje za winną popełnienia zarzucanego jej czynu i za to na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty skazuje ją na karę grzywny w wymiarze 1000,- (jeden tysiąc) złotych;

II.  na podstawie art. 119 kpw w zw. z art. 624 § 1 kpk zwalnia obwinioną od obowiązku uiszczenia kosztów postępowania i opłaty.

UZASADNIENIE

Sąd ustalił, następujący stan faktyczny:

Obwiniona M. B. (1) mieszka w O.. Obecnie według oświadczenia nie pracuje, pozostaje na utrzymaniu męża. Na swoim utrzymaniu posiada troje dzieci. W przeszłości nie była karana za wykroczenia.

Obwiniona jest z wykształcenia technikiem usług kosmetycznych i technikiem usług farmaceutycznych. Ukończyła szkolenia z zakresu „(...) (...)w wypełnieniach estetycznych”, „M. igłowej twarzy i ciała” oraz „Nietrwałego eliminowania zmarszczek (...)”.

Obwiniona z pokrzywdzoną utrzymywały kontakty towarzyskie. Pokrzywdzona w przeszłości korzystała z usług obwinionej, która przedłużała jej włosy, rzęsy i zajmowała się paznokciami. W styczniu 2015 r. obwiniona skontaktowała się z pokrzywdzoną i poinformowała ją, iż poszerzyła swoje uprawnienia poprzez ukończenie kursów z zakresu wstrzykiwania (...). Pokrzywdzona po tej rozmowie zdecydowała się na zabieg wstrzyknięcia(...) w okolice ust oraz kanaliki łzowe. Obwiniona w dniu 12.01.2015 r. przyjechała do mieszkania pokrzywdzonej A. P. w O. przy ul. (...) i przeprowadziła zabieg medyczny w postaci wstrzyknięcia(...)w kanaliki łzowe obu oczu. Zabieg przeprowadzony był ze znieczuleniem. Kilka dni po zabiegu u pokrzywdzonej pojawiły się komplikacje w postaci opuchlizny oczu, silnego łzawienia, dużych sińców pod oczami, gorączki. Pokrzywdzona zaczęła też cierpieć na przewlekłe zapalenia spojówek. Skontaktowała się z obwinioną, która zaleciła jej robienie okładów. W kolejnych dniach z uwagi na brak poprawy stanu zdrowia pokrzywdzona ponownie skontaktowała się z obwinioną. M. B. oświadczyła jej, iż w szkole, gdzie kończyła kursy uzyskała informację, iż po zabiegu może wystąpić taki dyskomfort jednak powinno to minąć. Po około 2 miesiącach od wykonania zabiegu pokrzywdzona zaczęła szukać pomocy u lekarzy medycyny estetycznej. Jednak żaden z nich nie chciał się podjąć poprawienia niefachowo wykonanego zabiegu. Ostatecznie w marcu 2015 r. pokrzywdzona skontaktowała się ze specjalistką dr. M. O., która po ocenie stanu zdrowia pokrzywdzonej stwierdziła, że zabieg wstrzyknięcia (...) został wykonany nieprawidłowo. Obwiniona użyła zbyt wysokiego stężenia(...) i zbyt dużej jego ilości.

(dowód: kopia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa k. 4, kopia zaświadczenia lekarskiego k. 5, oświadczenie pokrzywdzonej k. 6, kopia protokołu z oględzin i odtworzenia nagrania k. 12-13,dypolom kwalifikacji zawodowych k. 17, świadectwo ukończenia szkoły policealnej k. 18, certyfikat ukończenia szkolenia k. 19, k. 20, k. 21, kopia opinii z zakresu medycyny sądowej k. 27-28, wydruk z Internetu k. 29-30, k. 37-39, wydruki sms k. 59-60, wyjaśnienia obwinionej k. 36, k. 61v., zeznania M. O. k. 61v.-62, zeznania A. J. k. 62, zeznania pokrzywdzonej A. P. k. 62-62v.)

Wobec powyższego M. B. (1) została obwiniona o popełnienie wykroczenia z art. 58 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W toku przeprowadzonego postępowania obwiniona przyznała się do wykonania zabiegu polegającego na wstrzyknięciu (...) w kanaliki łzowe pokrzywdzonej. Kategorycznie jednak zaprzeczyła aby był to zabieg medyczny. Zaznaczyła, iż był to tylko zabieg kosmetyczny, który nie ma nic wspólnego z zabiegiem medycznym. Podkreśliła, iż uprawnienia do wykonywania takich zabiegów uzyskała podczas specjalistycznych szkoleń. Na potwierdzenie czego przedłożyła certyfikaty ukończenia szkoleń. Wyjaśniła, że starała się pomóc pokrzywdzonej po zabiegu, próbowała umówić pokrzywdzoną na konsultacje do kliniki w W., ona jednak odmówiła domagając się pieniędzy.

Sąd zważył, co następuje:

Wyjaśnienia obwinionej zasługują na przymiot wiarygodności jedynie częściowo, bo tylko w zakresie w jakim przyznała się do wykonania zabiegu polegającego na wstrzyknięciu(...) w kanaliki łzowe pokrzywdzonej A. P.. W ocenie Sądu nie sposób jednak podzielić twierdzeń obwinionej odnośnie charakteru tego zabiegu i uprawnień do jego wykonania, bowiem te twierdzenia są sprzeczne z pozostałymi dowodami zgromadzonymi w sprawie oraz interpretacją obowiązujących przepisów.

Niewątpliwie zabieg związany z przecięciem powłok skórnych i wstrzyknięcia pod nią substancji chemicznej będącej (...) należy do kategorii zabiegów zastrzeżonych jedynie dla lekarzy medycyny, którzy posiadają stosowne uprawnienia do ich wykonywania. Ponadto w przypadku wystąpienia powikłań po zabiegu jedynie lekarz posiada stosowne uprawnienia a przede wszystkim wiedzę do udzielenia właściwej pomocy osobie u której zabieg był wykonany. Ponadto lekarz wykonując tego typu zabieg posiada stosowną dokumentację medyczną, w której odnotowuje jaka substancja, w jakiej ilości i jaką techniką została wstrzyknięta. Nie ulega również wątpliwości, że zabieg polegający na wstrzykiwaniu substancji pod skórę, winien wykonany być w odpowiednich warunkach z zachowaniem należytych standardów higienicznych i sanitarnych.

Brak uprawnień i kwalifikacji obwinionej do wykonania zabiegu wstrzykiwania(...)w kanaliki łzowe jednoznacznie potwierdzają zeznania dr. M. O. (2), która podjęła się leczenia pokrzywdzonej po nieprawidłowo wykonanym zabiegu. Podkreśliła ona, że pokrzywdzona trafiła do niej już z widocznymi komplikacjami po zabiegu i nie była w stanie wskazać jaka dokładnie substancja została jej wstrzyknięta, ponieważ osoba wykonująca zabieg unikała kontaktu z nią. Świadek zaznaczyła, iż przyczynę powikłań ustaliła na podstawie widocznych skutków zabiegu. W jej ocenie po zbadaniu pokrzywdzonej ustaliła, iż został jej wstrzyknięty(...) o zbyt dużym stężeniu, w za dużej ilości i niewłaściwą techniką. Podkreśliła iż na powstanie takich powikłań nie ma wpływu sposób i tryb życia osoby poddanej zabiegowi, ani spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Wskazała, że w gabinecie w kasie fiskalnej posiada nawet pozycję oznaczoną jako zabieg medyczny i zabieg jaki wykonała obwiniona zalicza się właśnie do tej kategorii. Podkreśliła, iż ryzyko powikłań po tego typu zabiegach jest duże i może prowadzić nawet do zgonu osoby poddanej zabiegowi.

Sąd w pełni podzielił zeznania tego świadka ponieważ są jasne, pełne i spójne. Ponadto jest ona lekarzem o specjalizacji z zakresu medycyny estetycznej i wykonuje tego typu zabiegi od dłuższego czasu, ma zatem odpowiednią wiedzę i umiejętności do oceny prawidłowości wykonania zabiegu polegającego na wstrzyknięciu (...).

Fakt wykonania zabiegu potwierdzają także wiarygodne zeznania A. J. (2), która w tym okresie mieszkała z pokrzywdzoną i widziała zarówno wykonywanie zabiegu jak i komplikacje jakie po nim wystąpiły. Wskazała ona, że obwiniona zabieg wykonywała igłą poprzez wstrzykiwanie substancji w okolice oczu i ust. pokrzywdzonej. Zabieg wykonany był w pokoju pokrzywdzonej A. P.. Komplikacje pojawiły się w okolicach oczu, bowiem pojawiła się opuchlizna tych okolic. Podkreśliła, że pokrzywdzona po zabiegu kontaktowała się z obwinioną co do dalszego postępowania i niwelacji skutków zabiegu. A. J. zeznała, że obwiniona z pokrzywdzoną znały się jeszcze przed zabiegiem i pokrzywdzona wiedziała, że M. B. wykonuje zabiegi kosmetyczne.

Sąd uznał za wiarygodne również zeznania samej pokrzywdzonej A. P. (1), której obwiniona wykonała zabieg wstrzyknięcia (...) w kanaliki łzowe, ponieważ są spójne i logiczne. Pokrzywdzona podkreśliła, że zabieg ten miał na celu poprawienie jej urody a teraz z tego powodu ma tylko problemy i jest pod stała kontrolą lekarza medycyny estetycznej, który co pewien czas wstrzykuje jej substancję rozpuszczającą wstrzyknięty przez obwinioną(...). Pokrzywdzona przyznała, że nie sprawdzała kwalifikacji obwinionej, jednak znała ją od kilku lat, w przeszłości korzystała z jej usług w innym zakresie. Ponadto obwiniona w rozmowach mówiła, że przyjmuje dużo klientek i często wykonuje takie zabiegi oraz inne z zakresu medycyny estetycznej i posiada ukończone odpowiednie kursy. Pokrzywdzona zaznaczyła, iż obwiniona nadal wykonuje takie zabiegi o czym przekonała się gdy nagrała rozmowę swojej koleżanki, która umówiła się z obwinioną na zabieg wstrzyknięcia (...). A. P. wskazała, iż leczenie podjęła dopiero po dwóch miesiącach ponieważ początkowo kontaktowała się z obwinioną i u niej próbowała uzyskać pomoc.

W świetle przeprowadzonych w sprawie dowodów Sąd uznał obwinioną M. B. (1) za winną tego, że w dniu 12 stycznia 2015 r. w O. przy ul. (...) wykonała zabieg wstrzyknięcia(...) w kanaliki łzowe A. P. (1) nie posiadając do tego odpowiednich uprawnień. Swoim zachowaniem obwiniona wyczerpała znamiona wykroczenia z art. 58 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Niewątpliwie w obowiązującym prawodawstwie brak jest jednoznacznego podziału jaki rodzaj zabiegów mogą wykonywać kosmetycy, jakie kosmetolodzy a jakie zostają zastrzeżone jedynie dla lekarzy posiadających specjalizację z zakresu medycyny estetycznej. Podstawowym kryterium podziału uprawnień do wykonywania zabiegów jest to, czy podczas ich wykonywania dochodzi do przerwania granicy skórno-naskórkowej. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż jedynie lekarze i pielęgniarki posiadają właściwe uprawnienia i wiedzę aby wykonywać iniekcje podskórne. I tak np.(...) będący także lekiem winni podawać jedynie oni. Kolejnym kryterium jest również inwazyjność samego zabiegu.

W niniejszej sprawie obwiniona wykonała zabieg wstrzyknięcia (...) w kanaliki łzowe pokrzywdzonej. Przy jego wykonaniu użyła(...) o zbyt dużym stężeniu i gęstości. Ponadto został on wstrzyknięty przy zastosowaniu niewłaściwej techniki. Obwiniona zabieg wykonywała przy użyciu igły, za pomocą której wprowadzała (...) pod skórę pokrzywdzonej przy czym z całą pewnością naruszyła granice skórno-naskórkową. Tak naprawdę obwiniona nie miała nawet pełnej wiedzy jaką dokładnie substancję wstrzykuje pokrzywdzonej, w jakim stężeniu i gdy okazało się że wystąpiły powikłania nie umiała jej pomóc.

Należy także pamiętać iż medycyna estetyczna jest jedną z obszerniejszych dziedzin i wymaga posiadania wiedzy z różnych obszarów medycyny m.in. dermatologii, fizjologii, endokrynologii czy nawet chirurgii. Pozostaje także konieczność odpowiedniej obsługi urządzeń za pomocą których wykonywane są zabiegi. Zatem osoba wykonująca zabieg z zakresu medycyny estetycznej winna rozważyć czy posiada dostateczną wiedzę, doświadczenie i umiejętności aby wykonać dany zabieg, a przede wszystkim czy będzie w stanie udzielić pomocy w przypadku ewentualnego wystąpienia komplikacji po wykonanym zabiegu. W żaden sposób nie można porównywać tego typu zabiegów do wykonywania(...), bo zupełnie inny jest rodzaj substancji wstrzykiwanej w takim przypadku. Obwiniona wstrzykiwał przecież (...), a więc substancję o zdecydowanie silniejszym oddziaływaniu na organizm niż(...).

Obwiniona posiadała wprawdzie odbyte kursy z zakresu „(...) w wypełnienia estetycznych”, „M. igłowej twarzy i ciała”, „Nietrwałe eliminowanie zmarszczek (...)” jednak w ocenie Sądu nie są one wystarczające do wykonywania zabiegów polegających na wstrzykiwaniu (...) w kanaliki łzowe. Ponadto obwiniona nie była w stanie udzielić odpowiedniej pomocy pokrzywdzonej po nieprawidłowo wykonanym zabiegu, bo nie miała ku temu praktycznie żadnej wiedzy, nie znała też pełnego zakresu powikłań jakie mogą towarzyszyć takim zabiegom. Należy przy tym podkreślić, że w związku z tym, w żaden sposób nie poinformowała także pokrzywdzonej o możliwych następstwach takiego zabiegu i ewentualnych powikłaniach. Nie uzyskała także jej wyraźnej i jednoznacznej zgodny na wykonanie tego zabiegu.

W przekonaniu Sądu wykonany przez obwinioną zabieg mieści się w pojęciu świadczenia zdrowotnego użytego w przepisie cyt. art. 58 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty bowiem niewątpliwie zabieg ten można oceniać jako służący poprawie zdrowia pokrzywdzonej, w tym przypadku poprawie szeroko rozumianego jej zdrowia psychicznego. Gdyby przyjąć, że podobne zabiegi nie wymagają tak szerokiego zakresu wiedzy jaką dają jedynie „pełnowymiarowe” studia medyczne wówczas należałoby uznać, że żadne zabiegi kosmetyczne w tym również zabiegi chirurgii plastycznej tzw. upiększającej wykonywanej nie bezpośrednio dla ratowania zdrowia mogą wykonywać np. absolwenci techników kosmetycznych.

Mając powyższe na uwadze Sąd uznał obwinioną M. B. (1) za winną popełnienia zarzucanego jej czynu i wymierzył jej karę grzywny w wysokości 1000 złotych. W ocenie Sądu wymierzona obwinionej kara grzywny jest w pełni dostosowana do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości popełnionego przez nią czynu, która jest znaczna. Zabieg został wykonany przez obwinioną w okolicach oczu, z uwagi na niewłaściwe jego wykonanie pokrzywdzona ma kłopoty ze wzrokiem, znacznie pogorszył się również jej stan psychiczny, bowiem z uwagi na wygląd nie mogła wychodzić z domu. W wyniku tego zabiegu mogło dojść nawet do trwałego uszkodzenia narządu wzroku pokrzywdzonej. Karygodne jest również to, iż jak to wynika z nagrania rozmowy obwinionej z inną potencjalną klientką nadal wykonuje ona takie zabiegi i nie ostrzega o możliwych ich konsekwencjach i powikłaniach.

Z uwagi na sytuacje majątkową i rodzinną obwinionej Sąd na podstawie art. 119 kpw w zw. z art. 624 § 1 kpk zwolnił obwinioną od ponoszenia kosztów postępowania i opłaty uznając iż ich ponoszenie będzie dla niej zbyt dużym obciążeniem.